Nije lako navigirati kroz svijet anti-age kozmetike. Ima toliko proizvoda koji tvrde da zaustavljaju i/ili usporavaju starenje da je teško izabrati onaj koji nam zaista treba i može pomoći. No, fokusiranjem na aktivne sastojke koji se mogu pronaći u proizvodima možete suziti izbor. Ne postoji baš puno sastojaka koji zaista imaju anti-age djelovanje pa smo nabrojali njih 7 s kojima ne možete pogriješiti.
Ako ste se pitali kad je pravo vrijeme za početak anti-age rutine njege kože, odnosno jeste li uranili s time,. odgovor je vjerojatno ne. Naime, dok još niste počeli imati vidljive znakove starenja, pravo je vrijeme da polako krenete s ozbiljnom njegom kože. Tako ćete duže vremena zadržati elastičnost i mladolik izgled. To ne znači da je nekad kasno, no puno je lakše spriječiti nego liječiti.
Vitamin C
Antioksidant poznat i kao askorbinska kiselina jedan je od rijetkih anti-age sastojaka koji definitivno djeluje. Koristimo ga kako bismo stimulirali proizvodnju kolagena u našoj koži, zbog čega nam koža izgleda mlađe i bore popunjenije pa time i manje vidljive, pomaže s ujednačavanjem tena, koža postaje blistava, a on stvara zaštitnu barijeru kože. Vitamin C snažan je sastojak koji treba polako uvoditi u rutinu, a najčešće se koristi kao serum ili fluid jer je prilično nestabilan. Zato se mora čuvati u tamnim bočicama kako ne bi oksidirao.
Retinol
Zvijezda među anti-age sastojcima, nekad naveden i kao vitamin A, retinol je jedini sastojak koji dokazano može promijeniti tijek starenja, odnosno ukloniti bore koje već postoje. Za to je potrebno redovno koristiti ga minimalno godinu dana. Potiče proizvodnju prirodnog kolagena i elastina te poništava vanjske učinke na kožu.
Retinol je doduše prilično agresivan sastojak pa ga u rutinu uvodite postupno i uz oprez.
Hijaluronska kiselina
Imate li suhu i/ili dehidriranu kožu, hijaluronsku kiselinu svakako ubacite u rutinu. Nije iritantna pa je možete koristiti neovisno o tipu kože i o drugim sastojcima u rutini. Na popisu sastojaka moguće je da će pisati sodium hyaluronate. Molekula hijaluronske kiseline može zadržati do tisuću puta veću težinu vode, ali je sama po sebi manja pa tako lakše prodire u kožu i hrani je. Zbog hijaluronske kiseline koža će izgledati popunjeno, zategnutije te će dobiti onaj zdravi sjaj.
Krema sa zaštitnim faktorom
SPF nije zapravo sastojak, ali je specifičan proizvod koji je ključan u borbi protiv starenja. Bez njega, svi ovi drugi sastojci i proizvodi neće vam puno značiti. Naime, ako ne planirate imati vidljive tragove starenja, potrebno je nanositi kremu sa zaštitnim faktorom svaki dan, čak i kad je oblačno, čak i usred zime. SPF bi trebao imati zaštitu od UVA i UVB zraka jer one rade različitu štetu. UVB uzrokuju opekline, dok UVA dugoročno oštećuju kožu pa zbog njih imamo pigmentaciju, velike pore i bore zbog gubitka kolagena.
Peptidi
Više smo puta spomenuli kolagen, sastojak koji je prirodan u našoj koži te koji je održava elastičnom i čvrstom. Kolagen se sastoji od polipeptida, ili samo peptida, aminokiselina koje izgrađuju određene proteine u koži. Problem s kolagenom je što ga s godinama naša koža proizvodi sve manje i manje pa zato imamo vidljive tragove kože. Proizovodi s peptidima potaknut će proizvodnju kolagena pa ih svakako ubacite u rutinu.
Mliječna kiselina
Radi se o jednoj od alfahidroksi kiselina koja je prilično blaga. Osim što je eksfolijant, ima i hidratacijski učinak. Zbog malenih molekula, prodire duboko u kožu i popravlja štetu nastalu starenjem, suncem i drugim uzročnicima. Ako želite glatku i sjajnu kožu te eksfolijaciju koja vam neće oštetiti kožu, mliječna kiselina je taj sastojak.
Ceramidi
Lipidi koji su sastavni dio naše kože, ceramidi su zapravo masnoće koje štite stanice od isušivanja. Hidratacija je ključna za usporavanje starenja, a ceramidi iz naše kože vremenom nestaju, kao i uzrokovanjem sunčevog zračenja. Ceramidi su pogodni za sve tipove kože pa ih slobodno uključite u svoju redovnu rutinu.