Čarobna biljka

Biljka besrmtnosti i fontana mladosti: što se skriva iza očaranosti aloe verom?

01. svibanj 2022.

Fotografija: Unsplash/Canva

Aloja je biljka koju čovjek već tisućljećima koristi zbog svih dobrobiti koje čini koži i zdravlju. Egipćani su je nazivali "biljkom besmrtnosti", a Indijanci "doktoricom neba" i "fontanom mladosti". Koji su točno učinci ove biljke?

Osim što su joj pridavani moćni epiteti kao što su "besmrtna", "ljekovita" i "čudotvorna", uz aloju vežemo i razne legende. Primjerice, kada se Kolumbo zaputio na svoju veliku turu oko svijeta, navodno je rekao: "Ne brinite, sigurni smo. Imamo aloju na brodu." Priča se i da ju je Aristotel prvi pokazao Aleksandru Velikom, a Kleopatra koristila za njegu kože. Danas je kao sastojak možemo uočiti u nebrojenim preparatima, od onih za njegu do onih ljekovitih, a vrijednost same biljke na tržištu porasla je do nevjerojatnih 13 milijardi. Koji su, dakle, benefiti alojinih debelih, bodljikavih listova?

image

Listovi aloje

Da aloja utječe na zdravlje otkriveno je već prije nekoliko tisuća godina. Biljka ima dugu povijest liječenja ne samo rana već i opeklina od sunca, a koncem Drugog svjetskog rata koristila se čak i za zalječenje opeklina nastalih zračenjem. Uz to djeluje i na crvenilo, svrab i infekcije. Može se koristiti i kao prirodni laksativ, što znači da povoljno utječe na probavu, a u nedavnim istraživanjima naslutilo se da usporava rast raka dojke, kao i da može prevenirati dijabetes, ukoliko se pravilno koristi.

Što se ljepote i njege tiče, aloe vera sadrži brojne antioksidanse koji uključuju beta-karoten te vitamine A, C i E, što može pomoći poboljšanju prirodne čvrstoće kože. Kao suplement odnosno sastojak u proizvodima ima i hidratantan učinak - znači da pomaže koži nadoknaditi vlagu. Ima i protuupalna svojstva koja djeluju u borbi protiv bakterija koje uzrokuju akne. Utječe na elastičnost kože i stimulira proizvodnju kolagena, a sadrži brojne hranjive tvari kao što su kalcij, željezo i cink. U kontekstu svega navedenog, nije ni čudo da se smatralo kako donosi besmrtnost i magično pomlađuje.

Naravno, nije baš u potpunosti tako. Pretjerana konzumacija aloje može imati vrlo nezahvalne posljedice. Uporaba može problematična - ako je pijemo ili nanosimo u vrlo razrijeđenoj varijanti, efekt će biti slab do nikakav i očekivani učinci će izostati, a ako je koncentracija aloje visoka, svakako se ne preporučuje unositi je i nanositi kontinuirano. Neka su istraživanja pokazala da pretjerana konzumacija može prouzročiti nastanak tumora u životinjama na kojima su se provodila testiranja, tako da se redovito korištenje treba izbjegavati. Liječnici ističu kako se, što se prehrane tiče, može i treba koristiti kao laksativ onda kada je potrebno, ali ako težimo nekom dugoročnom rješenju, važnije je promijeniti i popraviti prehranu. Dapače, korištenje aloje u tu svrhu može biti i opasno.

Ovu se biljku u tom smislu preporučuje koristiti za uklanjanje simptoma, a ne za liječenje uzroka ili dugoročno održavanje nekog stanja. Ublažit će opekline od sunca, ubrzati probavu, vjerojatno i reducirati akne ili nekakav osip, ali neće izliječiti i zaliječiti ono što je do osipa, akni ili zatvora dovelo. 

image

Gel s alojom Innisfree (70,00 kn)/ Hidratantna krema Youth to the People (243,00 kn)/ Sprej za hidrataciju Glossier (104,00 kn)/ (70,00 kn)/ Gel za čišćenje lica Three Ships (139,00 kn)

image

Krema s visokim udjelom Aloje Curaloe (265,00 kn)/ Aloe vera gel Biovitalis (69,90 kn)/ Gel s visokim udjelom aloje SMD Cosmetics (209,00 kn)/ Serum za lice s alojom; Garnier (69,90 kn)