Skincare expert

Dermatologinja nam otkriva najpopularniji sastojak ove godine i na što pripaziti u njezi kože

02. svibanj 2022.

Fotografije: IMAXtree

Specijalistica dermatovenerologije Željana Bolanča savjetuje kako pravilno njegovati kožu tijekom ljeta te koje kozmetičke sastojke koristiti unatoč svim novim trendovima.

Skincare industrija gotovo pa svakodnevno lansira nove proizvode, ističe revolucionarne sastoje u novim hero proizvodima koje "jednostavno moramo" koristiti u svakodnevnoj njezi. S praćenjem trendova i svih noviteta, rutina njege može postati prenatrpana, a po putu lako je zaboraviti što nam za pravilnu kožu njege zaista i treba. Ganjamo zauvijek mladu kožu, a smetnemo s uma da prije svega treba biti - zdrava. 

Koji su dakle skincare sastojci najpopularniji i koji nam od njih zaista trebaju u jutarnjoj i večernjoj rutini njegovanja? Kroz trendove i beauty klasike provela nas je dermatologinja Željana Bolanča i udijelila nam nekoliko savjeta za pravilnu njegu svakog tipa lica u nadolazećim ljetnim danima. 

O kojim se sastojcima u kozmetici najviše govori u 2022. godini?

- Definitivno o retinolu, derivatu vitamina A. Retinol treba biti uključen u anti-age večernju rutinu. Jedina mana ovog aktivnog sastojka su iritacije i crvenilo koje može izazvati, a koje kod nekih osoba mogu biti jako izražene. Preporučujem da se postepeno uključi u rutinu, u tankom sloju, recimo dva puta tjedno, a zatim se doza može postepeno pojačati, dok ne dođemo do svakodnevne primjene.

Također se preporučuje početi s proizvodima koji imaju nižu koncentraciju retinola. Najbolji učinak se postiže u najvišim koncentracijama i svakodnevnom primjenom, ali to je za one najhrabrije. Nuspojave se mogu ublažiti uljima ili kremama na bazi vitamina E, ceramida, omega kiselina ili sličnih sastojaka. 

Koje sastojke je najbolje koristiti ljeti?

- Najvažniji korak je korištenje kreme sa zaštitnim faktorom, zatim hijaluronske kiseline, a retinol se može zamijeniti bakuchiolom ili azelaičnom kiselinom. Uz kremu sa zaštitnim faktorom, preporučujem i antioksidanse poput vitamina C. 

Kako prepoznati koji aktivni sastojak odgovara našim potrebama kože?

- Prilikom njegovanja kože važno je ne pretjerati jer kod skincare rutine više nužno ne znači bolje. S kiselinama treba biti jako oprezan i osim ako se ne radi o masnoj koži sklonoj aknama, ne treba ih upotrebljavati više od jednom ili dva puta tjedno. 

Postoje li neki od sastojaka ili proizvoda koji više nisu popularni, odnosno za koje se ispostavilo da ipak nisu toliko dobri za kožu? 

- U medicini, pa tako i skincare rutini, uvijek postoje trendovi, ali vitamini C, E i A te hijaluronska kiselina su osnova i vjerujem da tu ne govorimo o trendu već mainstreamu za njegu kože. 

image

Serum protiv bora s retinolom Kiehl's (570 kn)/ regenerirajući i obnavljajući probiotički serum Vichy (220 kn)/ krema sa zaštitnim faktorom 30 Dermalogica (139-490 kn)/ serum s azelaičnom kiselinom Paula's Choice (37 funti)/ dnevni serum s vitaminom C Drunk Elephant (75 eura)/ serum s retinolom La Roche-Posay

Koje biste skincare trendove izdvojili u 2022.?

- Naglasak je na kožnoj barijeri i njezinoj zaštiti (najpovršniji sloj kože), prilikom čega treba biti nježan. Oštećenje kožne barijere dovodi do osjetljivosti kože i pogoršava rozaceju. Kožu je potrebno očistiti navečer od make-upa i nečistoća, a tu preporučujem mlijeka ili ulja za čišćenje kože. Osobe koje imaju masnu kožu mogu koristiti gel za čišćenje lica. Nakon toga slijedi retinol ili bakuchiol kako bi se potaknula obnova kože. Naime, koža se najviše obnavlja noću, ali tada gubi najviše vode pa je dobro nanijeti i ulja kako bi se stvorila okluzija i spriječio transdermalni gubitak vode. U jutarnjoj rutini obavezno je nanijeti antioksidanse kako bi se neutralizirali slobodni radikali koji potiču starenje kože te hijaluronska kiselina i krema sa zaštitnim faktorom.