GG WELL-BEING

Dobar posao u snovima - od mocktaila do "pametnog" madraca

Da će novi wellness hit biti dobar san, tržište je na vrijeme prepoznalo pa danas ne nedostaje ‘pomagača‘ za odmaranje - od suplemenata pa sve do gadgeta koji vam otkrivaju kako zapravo spavate.

10. ožujak 2025.
Nikolina Krznar

Fotografija: Profimedia 

Što je važno za dobar san? Kvalitetan madrac, jastuk i topli prekrivač? Prije desetak godina, kad je kultura užurbanosti bila na vrhuncu, san se smatrao nečim što treba "odraditi" što brže i sa što manje razmišljanja. Uspjehom se smatralo ako hektičan radni dan možete izdržati s čim manje sna, a odmor se izjednačio s lijenošću. Jedna od onih kojima san nije važan je glumica Sidney Sweeny koja je nedavno izjavila kako bez problema funkcionira i sa samo dva sata spavanja, dok je njezina čista suprotnost kolegica Dakota Johnson koja voli odspavati i po 14 sati. Upravo je ona bliža današnjoj filozofiji koja glorificira odmaranje, a ne jurnjavu, što je prepoznalo i tržište.

Optimizacija spavanja do prije nekoliko godina zanimala je tek uski krug ljudi, poput biohakera - entuzijasta koji uz pomoć tehnologije, nutricionizma i biologije nastoje poboljšati kvalitetu života i "pomladiti" svoje tijelo. No, danas je to tema za sve generacije, što dokazuje i popularnost bezalkoholnog koktela Sleepy Girl, dio rutine prije spavanja koja je osvojila TikTok, a lani zabilježila nevjerojatnih 2000 posto rasta u pretraživanjima.

image

NEOM Limitirano izdanje s proizvodima za miran san - od svijeće i maglice za jastuk do balzama i pjene za kupanje/ LOOP Dream čepići za uši dizajnirani su baš za ‘lagane‘ spavače

No, odakle odjednom interes za nečime što je neizostavan dio naše svakodnevice i za što se zna da utječe na kardiovaskularni sustav, kognitivne sposobnosti, metabolizam i raspoloženje? Iako je oduvijek ključan za naše zdravlje, njegova važnost dugo je potiskivana u korist produktivnosti. Kultura užurbanosti tijekom 2010-ih učinila je brigu o snu gotovo nevažnom, ali sve se promijenilo s pandemijom 2020. godine, koja je utjecala na promjenu prioriteta - fokus se prebacio na mentalno zdravlje i brigu o sebi, čiji je ključni element upravo odmor.

image

TUFT & NEEDLE + SNOOZ White Noise Machine svojim bijelim šumom umirit će i najnemirnije spavače/ LANEIGE Lip Sleeping Mask Berry hidratantna maska za usne/ ELBSAND, ZALANDO Mekane, čupave papuče prljavo bijele boje/ MANTA SLEEP Premium maska za oči koja osigurava potpuni mrak/ SLEEPER Pidžama od najfinije svile s pernatim detaljima

Od nečeg na što ne možemo mnogo utjecati, san je postao ono na čemu se treba aktivno raditi i ono što možemo optimizirati s pomoću tehnologije, dodataka prehrani, posebnih proizvoda, pa čak i putovanja - očekuje se da će odmor posvećen spavanju uskoro postati dominantan trend u industriji putovanja, a među wellness ponudama mogu se pronaći terapije spavanja, poput one u luksuznom spa resortu Lanserhofu u Njemačkoj.

image

Luksuzni resort Lanserhof u Njemačkoj nudi, između ostalog, i terapiju spavanja

Jedan od najpoznatijih brendova koji je na vrijeme prepoznao prostor na tržištu je Eight Sleep, čiji madrac Pod obožavaju poduzetnici Elon Musk i Mark Zuckerberg. Naime, brend tvrdi kako njihov proizvod prati temperaturu tijela, može se zagrijavati ili hladiti, povisiti uzglavlje i podnožje, ali i pratiti faze sna putem aplikacije, a sve to kvalitetu sna poboljšava i do 30 posto.

Među poznatijim tehnološkim rješenjima je i Oura prsten koji, osim što prati faze sna i otkucaje srca, omogućuje korisnicima da analiziraju kvalitetu svog sna i optimiziraju ga kako bi poboljšali ne samo odmor, već i opće zdravlje. Popularizirala ga je poduzetnica i reality zvijezda Kim Kardashian kada se na Instagramu pohvalila kako je njezin "rezultat spavanja" - 100 od 100, a svoju poziciju među luksuznim gadgetima Oura je dodatno učvrstila i suradnjom s talijanskom kućom Gucci, čime je prsten postao i statusni simbol.

image

OURA prsten prati faze sna i otkucaje srca, ali omogućuje i analizu kvalitete sna te njegovu optimizacij

Osim gadgeta tu su i jednostavnija rješenja poput Loop čepića za uši, dizajniranih za optimizaciju sna, ili premium maske za oči Manta Sleep, koja osigurava potpuni mrak. Generacija Z predvodi u popularizaciji ovih proizvoda, što nije neobično s obzirom na to da "hustle kulturu" nisu ni prihvatili, a samo je pitanje trenutka kada će popularizirati različite rutine za prije i nakon spavanja, baš poput koktela Sleepy Girl. On je ujedno i jedan od najpristupačnijih prijedloga za optimizaciju sna za koji vam treba sok od višnje, magnezij u prahu i gazirana voda. Sok od višnje bogat je melatoninom, hormonom koji regulira san, dok magnezij opušta mišiće, a za "djelovanje" se mocktail treba popiti sat vremena prije spavanja. Želimo vam slatke snove!