NJEGA NA PRVOM MJESTU

Ispucala koža na rukama i suho lice? Imamo profi savjete dermatologinje za prvu pomoć

14. travanj 2020.
FOTOGRAFIJE: IMAXTREE.COM

Pitali smo dermatologinju Željanu Bolanču što nam preporučuje za njegu kože lica i ruku tijekom ovog perioda u kojem je mnogo nas uglavnom u zatvorenim prostorima.   

Nije lako njegovati kožu kad puno vremena provodimo u zatvorenim prostorima. Još uvijek ostajemo doma, ali naša koža zbog toga može patiti. Za savjete smo pitali stručnjakinju, dr.sc. Željanu Bolanču, specijalisticu dermatovenerologije, koja nam je dala nekoliko ključnih točaka u vezi njege kože lica i ruku, koje su najpogođenije.

Ruke češće peremo i na njih nanosimo dezinfekcijska sredstva, koja mogu oštetiti kožu, a lice pati zbog većinom suhog zraka u stanovima. Evo kako spriječiti nastajanje štete na koži te kako se nositi s eventualnim posljedicama koje već osjećamo. 

Savjeti za njegu kože ruku

U ovim vremenima prvenstveno treba staviti naglasak na pojačanu higijenu ruku i izbjegavati dodirivanje lica prljavim rukama te se pridržavati socijalnog distanciranja. Pojačana higijena ruku i korištenje dezinficijensa zasigurno će dovesti do izrazite suhoće kože ruku, a pojedine osobe mogu razviti i izrazito jaki iritativni dermatitis koji karakterizira suhoća, crvenilo uz subjektivni osjećaj pečenja i bolnosti i taj oblik treba dermatološko liječenje. 

image
Losione i kreme za ruke nanosite navečer, prije spavanja

Što se tiče liječenja blažih oblika, mora se pojačati njega s kremama za ruke. Međutim, postoje dokazi u literaturi da nanošenje losiona ili kreme odmah nakon dezinficijensa umanjuje njegov učinak te se intenzivna njega preporučuje samo tijekom noći, za vrijeme spavanja. Kako bi se pojačao učinak njege, može se nakon nanošenja kreme za ruke, a tijekom noći, staviti tanka plastična rukavica ili vlažni oblog kako biste intenzivirali njegu kože. 

Savjeti za njegu kože lica

Svakako bih savjetovala umivanje vodom ujutro i navečer i uklanjanja nečistoća micelarnom otopinom, a potom nanošenje hijalurona i vitamina C ujutro i vitamina A ili neke kiseline navečer kako biste pojačali obnovu stanica i uklonili odumrle stanice s površine kože. Nakon toga je obavezno ulje u svrhu zaštite stanične barijere kože. 

Ako pak moramo izaći zbog posla van ili idemo na rekreaciju obavezna je krema sa zaštitnim faktorom. UV zračenje je već dovoljno jako za negativne učinke na kožu kao što su različite pigmentacije ili ubrzano starenje kože. U ovo vrijeme kad se možda i više od uobičajeno možemo baviti njegom kože, preporučujem nanošenje maski 2 do 3 puta tjedno ovisno o tipu kože. To mogu biti različite maske koje su najčešće u teglicama ili tzv. sheet maske, a koje ovise o tipu kože. Ja volim hijaluronske ili avokado sheet maske. 

image
Češće nanosite maske za lice, a ne zaboravite ni dermaroller

Što se tiče korištenja kućnih beauty uređaja, svakako preporučujem tzv. kućni dermaroller 2 do 3 puta tjedno (ne samo sada) koji nam omogućuje prirodnu obnovu epidermisa (površinskog sloja kože) te koji time zadeblja i postaje čvršći, a koža je mekana i glatka. Osim toga, omogućuje i bolje prodiranje aktivnih sastojaka u kožu, ako se nanesu neposredno nakon tretmana, osobito hijalurona i vitamina C.