Osim što našoj koži ne odgovaraju hladan zrak i vjetar, u hladnijem dijelu godine smetaju nam i suhi zrak od grijanja, kao i kontakt s vrućom vodom, između ostalih stvari. Sve to narušava stanje naše kožne barijere, a posebno loše djeluje na suhi tip kože i sve dehidrirane.
U pomoć stižu ceramidi, lipidi, odnosno masne kiseline koje se i inače nalaze u koži i štite naše stanice od isušivanja. Zamislite ih poput malih crepova koji su postavljeni jedni povrh drugoga i tako čine nepropusnu zaštitu gornjeg sloja kože, zadržavaju hidrataciju unutra i prenose je u dublje slojeve kože. Naravno, kao i većina sastojaka u našoj koži, s vremenom ih proizvodimo sve manje, a na njihovu količinu mogu utjecati i vanjski faktori, poput Sunčevog zračenja, hladnog i suhog zraka itd.
S obzirom na to da su najbolji u (dugoročnom) zadržavanju vlage u koži i hidratiziranju, najviše će benefita od njih imati suhi tip kože te svi koji imaju dehidriranu kožu.
Preporučuju se i u anti-age njezi, kao i u njezi problematične kože jer imaju sposobnost regeneriranja kože, smirivanja, a koža će nakon tretmana ceramidima izgledati zategnuto, elastično i svježe.
Odlična stvar je činjenica da se radi o nježnom, ali moćnom aktivnom sastojku koji odgovara svim tipovima kože, a mogu se kombinirati i s većinom drugih aktivnih sastojaka, pa čak i retinoidima. Njihova je funkcija, osim prenošenja vlage u dublje stanice kože, prenošenje i drugih hranjivih tvari pa se i preporučuje korištenje uz druge sastojke.
Isto tako, na tržištu postoji zaista širok spektar proizvoda s ceramidima, od onih drogerijskih pa sve do ekskluzivnih. Ako nisu navedeni pod nazivom ceramidi, pronađite ih na popisu sastojaka prema oznakama NP, NS, EOS, EOP, AP. U beauty industriji koriste se i prekursori ceramida - nazivaju se sfingolipidi i fitosfingozin - a koji su nešto poput medija koji potiču kožu da proizvodi još prirodnih ceramida.
U proizvodima se nalaze u raznim oblicima - od čistača, seruma, emulzija do krema i maski. Svakako ih probajte uključiti u svoju rutinu tijekom cijele godine, a preko jeseni i zime možete i "pojačati" njihovu primjenu.