Sveto trojstvo" anti-age njege kože su retinol, vitamin C i krema sa zaštitni faktorom. I dok se tijekom ljeta predlaže da smanjite upotrebu retinola, kremu sa zaštitnim faktorom trebate koristiti uvijek - ali ljeti još češće. U najtoplijem godišnjem dobu sunce je najsnažnije, a i više vremena provodimo vani pa nam je zaštita prijeko potrebna. Već znamo da trebamo nanositi SPF svakih nekoliko sati ako smo vani, kao i da bi minimalni faktor trebao biti 30, a idealno bi bilo 50+.
Iako su jako korisne, kreme sa zaštitnim faktorom na lošem su glasu zbog teške teksture, slabog razmazivanja, često su masne, ostavljaju tragove... Da bi ih izbjegli, mnogi koriste BB ili CC kreme sa zaštitnim faktorom ili čak pudere koji imaju neki SPF. Iako su najčešće to niski faktori, od 15 do 20, mnogi misle da im je to dovoljna dnevna zaštita od sunca. Ipak, to nije istina, a razlog čak nije ni tako nizak faktor. Ako je faktor i viši, svejedno vam neće biti dovoljna zaštita iz podloge. Naime, problem je u tome što ćemo te proizvode nanositi u puno tanjem sloju na kožu, a SPF ipak mora ići u nešto većoj količini kako bismo zaista bili zaštićeni.
Većina dermatologa slaže se kako bismo na lice trebali nanijeti barem jednu do jednu i pol žlicu kreme sa zaštitnim faktorom, a takvu količinu posve je nepotrebno nanositi kad se radi o podlozi ili šminki. Ako stavljate podlogu koja ima SPF zaštitu, ispod nje obavezno stavite hidratantnu kremu ili fluid s jačom zaštitom.
Treba naglasiti i kako su kreme sa zaštitnim faktorom puno kvalitetnije i bolje napravljene danas nego prije 10 ili 20 godina. Manje su masne, formulirane su tako da odgovaraju osjetljivoj, masnoj i koži s nepravilnostima što znači da neće začepiti pore, puno su lakše i lako se nanose. Za lice obavezno birajte SPF kreme koje su namijenjene licu - ne one koje su za tijelo jer se formule mogu razlikovati, čak i kod istih proizvođača. Kreme za lice lakše su i prilagođene osjetljivijoj koži pa nemojte štedjeti na njima.