Slugging

K-beauty tehnika za ekstremnu hidratizaciju kože

25. listopad 2021.
Fotografije: Unsplash

Suha koža treba svaku pomoć koju može dobiti tijekom jeseni i zime. Trend slugginga nije nov, ali je opet aktualan.

Naše su ga bake koristile, a popularan je i u K-beautyju. Jedan trend koji pomaže pri hidratizaciji kože te ostavlja kožnu barijeru osnaženom, a površinu nahranjenom i hidratiziranom ponovno je aktualan. 

Slugging dolazi iz korejske beauty tradicije, a podrazumijeva oblaganje kože lica vazelinom, petrolatom (koji u sebi sadrži vazelin) ili mineralnim uljem. Radi se kako bi se vlaga zadržala u koži i spriječio gubitak vode. Naime, kad hidratiziramo lice, voda često prolazi kroz gornji dio kože i ishlapi kad dođe do površinskog sloja, pogotovo ako imate oslabljenu kožnu barijeru. Na ovaj način to se sprječava. 

Postupak treba napraviti navečer, prije spavanja, a ujutro biste se trebali probuditi s nahranjenom i hidratiziranom kožom. Preporučuje se da obavite svoju skincare rutinu, a zatim na samom kraju na lice nanesete vazelin, kremu s petrolatom (primjerice, plava Nivea) ili neko mineralno ulje. Pazite samo da ulje koje koristite nije komedogeno, odnosno da ne začepljuje pore. 

Slugging će djelovati poput noćne maske - zadržat će svu vlagu u koži, hraneći je iznutra, a ujutro ćete imati podatnu i mekanu kožu. 

Čak ne morate to napraviti na cijelom licu, nego na dijelovima za koje znate da su najsuši i dehidrirani, primjerice na obrazima ako imate mješovitu kožu. Dermatolozi preporučuju da ne zapečatite lice u potpunosti jer biste tako mogli koži signalizirati da više ne mora sama proizvoditi lipide, koji štite našu kožnu barijeru i na prirodan način preveniraju gubitak vlage. U tom slučaju, samo ćete oslabjeti svoju kožnu barijeru. 

Jutro nakon što ste napravili slugging, isperite lice nježnim gelom za čišćenje i nahranite kožu, najbolje serumom s vitaminom C te kožu zaštitite kremom sa zaštitnim faktorom. 

Ovaj će postupak najviše odgovarati suhom tipu kože, kao i dehidriranima, dok bi oni s osjetljivom i kožom sklonom aknama trebali izbjegavati ovaj postupak. Vazelin nije komedogen, ali bi ova tehnika "zatvaranja" mogla negativno djelovati na problematičnu kožu.