Oprosti, ne možemo se sad ljubiti", rekla sam dečku dok smo bili u autu na putu u kazalište ove zime. "Ruž se još nije osušio, ne želim ga popravljati sad, a i ostat će ti na usnama", objasnila sam brzo. Da ponovim, išli smo u kazalište, ili kako je on to shvatio: "Dakle, ne možemo se ljubiti jer si stavila ruž koji ćemo vidjeti samo ti i ja jer ćeš cijelu večer ionako biti pod maskom?"
Znala sam da to nema nikakvog smisla. Nisam potpuno luda, naravno da mi je bilo jasno da je potez besmislen. Ali nisam se mogla natjerati izaći iz kuće, u kazalište k tome, bez ruža na usnama. Čak i ako sam ja jedina koja će ga vidjeti cijele večeri.
Nisam baš vješta sa šminkom, ali bez ruža ne izlazim već godinama. Malo boje na usnama dovoljno je da se osjećam kao da imam full face make-up, što mi daje samopouzdanje. Također imam osjećaj da sam se potrudila, zbog čega se osjećam puno bolje.
Jasno, za vrijeme lockdowna ga nisam nanosila jer sam izlazila jedino do lokalne trgovine preko puta zgrade, i to jednom u tjedan dana, ako je baš bilo hitno. Ali, čim smo počeli sramežljivo izlaziti, s maskama u svim zatvorenim prostorima, jasno, odmah sam naručila novi ruž jer se onaj od prošle godine - osušio. Ruž na usnama signalizirao je svojevrsnu slobodu koju smo dugo čekali i u najslabijim trenucima mislili da je više nećemo okusiti. Nisu me zanimala sjenila, a tijekom lockdowna nisam imala živaca vježbati nanošenje tuša. Želim crveni ruž i malo maskare - to je sve.
Prijateljica koja je godinu dana provela u lockdownom zatvorenom Berlinu priznaje da se šokirala kad je ljetos došla u Hrvatsku i vidjela boje na usnama.
"Trebao mi je dan-dva da se usudim staviti crveni ruž, dok mi nije zaista 'sjelo' da mogu. Godinu dana smo pod rigoroznim režimom maski. Baš zbog toga od početka pandemije nisam si kupila nijedan novi ruž", rekla mi je. I nije jedina. Prodaja ruževa drastično je pala tijekom pandemije, baš kao i parfema, dok su se make-up proizvodi za oči prodavali sve više, jednako kao i luksuzni proizvodi za higijenu, primjerice sapuni, losioni za tijelo i sve vezano uz skincare. Opovrgnuta je tako teorija Leonarda Laudera, čelnika beauty kompanije Estée Lauder o tzv. indeksu ruža. On je, naime, nakon terorističkih napada na SAD 2001. primijetio da njegov brend prodaje jako puno ruževa, više nego inače. Ekonomija je bila u jako lošem stanju pa je on zaključio kako se ruževi prodaju više što je ekonomija u gorem stanju. Objašnjenje - volimo se počastiti malim stvarima, umjesto da trošimo na neke veće, skuplje, posebno u trenucima kad treba štedjeti i ne trošiti previše.
Pandemija koronavirusa malo je promijenila način na koji gledamo na stvari, a i ekonomska kretanja su prilično nepredvidiva. No, kad se pojavilo cjepivo, kad je konačno odobreno i kad su olabavila pravila o nošenju maski, prodaja ruževa je porasla i u kratkom vremenu došla na razinu od 80 posto u odnosu na godinu prije pandemije, 2019. Uostalom, svi su trendovi ove godine govorili o povratku glama. Nosi se sve ono čime ćemo se istaknuti u masi - bilo da se radi o odjeći ili make-upu.
Kako ljeto prolazi, tako se suočavamo s novim slučajevima i čini se da maske ne idu nikuda, barem ne ove jeseni i zime. A što će onda biti s ruževima? Hoćemo li ih ponovno zaboraviti, samo da bismo ih pobjedonosno izvadili iz ladice na proljeće? Uostalom, i sada ih nosimo povremeno - u javnom prijevozu, trgovinama, kazalištima.
Moja se kolekcija sastoji od desetak ruževa raznih proizvođača pa kad sam ih ponovno krenula nositi, osim što sam bila jako sretna, morala sam napraviti veliku reviziju. Neki su se osušili, a neki donedavni favoriti morali su u smeće jer nisu prošli test s maskom. Nema smisla stavljati ruž koji će se pod maskom razmazati, baš kao što nema smisla živjeti u strahu da ćete skinuti masku i, umjesto savršenih usana u vašoj omiljenoj boji, otkriti musavo lice.
U razgovoru s prijateljicama, saznajem kako su najpouzdaniji tekući ruževi, koje samo trebate nanijeti u što tanjem sloju je moguće i pustiti ih da se osuše - nakon toga ne idu nigdje. Oni su češće i puno hidratantniji od kompaktnih, manje isušuju i oštećuju usne. Evo nekoliko provjerenih favorita koji su mask-friendly. Jer maske su tu još neko vrijeme, a naši stari životi još uvijek na čekanju - možda i zauvijek. Nitko ne može predvidjeti koliko dugo će ovo trajati, a možda nije ni važno. S obzirom na to da prošle zime nijednom nisam bila prehlađena ni bolesna, odlučila sam nastaviti nositi zaštitnu masku u javnom prijevozu zauvijek. Ali to ne znači da ću se odreći omiljenog ruža.