Beauty tips

Kako pomoći ‘mamurnoj‘ koži?

22. studeni 2021.

Fotografija: Unsplash

Znamo da bismo trebali paziti i ne pretjerati, ali što ako to ipak učinimo i probudimo se s dehidriranom, napuhnutom kožom?

Predblagdansko vrijeme uvijek je obilježeno feštama, druženjima, slavljima i - alkoholom. Uglavnom ga pijemo više nego u ostatku godine, iako znamo da to nije baš najbolja ideja. Konzumacija alkohola ne utječe samo na naš unutarnji organizam, nego i na kožu. Najveći organ našeg tijela itekako reagira na alkohol, pogotovo ako ga je više nego inače, što ste vjerojatno i sami primijetili. Što se zapravo događa s njom dok pijemo i kakvi su utjecaji alkohola na našu kožu?

Prvi simptom mamurluka vaše kože svakako je dehidracija. Ako se probudite žedni, znajte da i vaša koža žudi za hidratacijom. Alkohol je diuretik, što znači da potiče stvaranje urina, odnosno izbacivanje tekućine iz našeg tijela, a ni koža nije izuzetak. Manjak vode i drugih nutrijenata također dovodi do pojave linija i bora te opuštanja kože. Na to utječe i šećer u alkoholnim pićima, koji na svojevrstan način blokira proizvodnju kolagena, zbog čega nam je koža manje elastična i može dovesti do preuranjenog starenja. 

Ako ste se ikad probudili napuhnutog lica, to je također posljedica dehidracije jer u tom slučaju koža, kao i svi drugi organi, pokušavaju zadržati što više vode u sebi, što dovodi do oticanja. Pretjerana konzumacija alkohola može dovesti i do raznih upalnih procesa, primjerice akni ili crvenila kože, posebno ako i inače imate problema s time - česte akne, rozaceja i slična stanja mogla bi se pogoršati ili aktivirati. 

Kako si onda pomoći i spriječiti sve ovo, a da se ne odreknete u potpunosti alkohola? 

Čini se kako da su alkoholna pića s puno šećera najgori izbor, a ni crno vino nije idealno jer se njegovim konzumiranjem oslobađa histamin, što može dovesti do crvenila kože. Najbolji izbor zato su pića s malo šećera i kalorija, poput gemišta, prozirnih alkohola s mineralnom vodom i sličnim kombinacijama. 

Ono što možete napraviti dok konzumirate alkohol je piti vodu često, primjerice čaša vode na svaku čašu alkohola, kako biste spriječili ili barem ublažili dehidraciju. Za posljednje piće večeri odlučite se na nešto ne alkoholno, poput tonika ili mineralne vode. Dobro je i jesti prije ili za vrijeme pijenja kako biste ublažili efekt alkohola na tijelo. 

Kad dođete kući, obavezno skinite šminku, a dobar izbor je nanošenje hidratantnog seruma i kreme, u najboljem slučaju noćne maske koja će oporaviti kožu do jutra. Nakon što se probudite, još jednom nahranite kožu serumom i kremom, a kako je vrijeme grijanja, ovlažite zrak u prostorijama u kojima boravite kako biste napravili povoljnije uvjete za cijelo tijelo, pa i kožu. 

Što se tiče hrane dan poslije, znamo da želite nešto masno i sočno, ali umjesto hamburgera dobro je unijeti zdravu dozu proteina i antioksidansa u organizam kako bismo mu pomogli da se što prije oporavi. 

Naravno, najbolja prevencija je ne pretjerati ni s čim, kako s alkoholom, tako ni s masnom hranom tijekom blagdanskog perioda, ali to ionako svi zapravo znamo.