Njezine najbolje karakteristike su sposobnost poboljšanja teksture i tona kože, smanjivanje vidljivosti bora i drugih nepravilnosti te djelovanje protiv crvenila i akni. Glikolna kiselina jedan je od najmoćnijih aktivnih sastojaka koje možemo imati u svojoj skincare rutini, a evo nekoliko osnovnih informacija koje trebate znati prije nego što je uvrstite u omiljene sastojke.
Glikolna kiselina jeda je od AHA ili alfa hidroksi kiselina koje imaju svojstva eksfolijatora. To znači da njima radimo kemijski piling kože. Osim glikolne, u AHA kiseline ubrajamo i laktičku, citričnu i mandeličnu kiselinu.
Glikolna radi eksfolijaciju tako što oslabljuje "ljepilo" koje na površini kože drži mrtve stanice, otkrivajući tako novu, sjajnu i zdravu kožu. Ovaj je postupak važan u njezi kože jer poboljšava teksturu kože, ujednačava ton te dozvoljava serumu ili kremi da prodru dublje u kožu. Glikolna kiselina ima najmanje molekule od svih drugih eksfolijatora što znači da sama može prodrijeti dublje u kožu, a tako dolazi do dermisa - sloja ispod površinskog epidermisa - u kojem se stvara kolagen. Tako utječe na pojačanu proizvodnju kolagena u našem tijelu, koji čini našu kožu elastičnom, a to znači - manje bora.
Glikolna kiselina pogodna je za korištenje na svim tipovima kože, ali ako imate osjetljiv tip, pripazite ispočetka jer biste mogli dobiti iritaciju. Radi se o snažnom sastojku pa pazite da se radi o proizvodu s malom količinom bilo koje AHA kiseline. Također, nikako nije pogodna za svakodnevno korištenje. Počnite jednom tjedno, a kasnije, kad se koža navikne, možete je koristiti najčešće svaki drugi dan, iako će i dva puta tjedno biti sasvim dovoljno. Počnite s proizvodima poput čistača jer oni imaju manju koncentraciju kiseline te se odmah ispire s vodom. Nakon što se koža navikne, možete prijeći na serume koji uglavnom imaju do 10 posto ovog sastojka.
Ako vam glikolna kiselina nikako ne dogovara, probajte s laktičnom, koja je puno nježnija i dobra je alternativa. Koju god kiselinu koristili za eksfolijaciju, obavezno koristite kremu sa zaštitnim faktorom, i to što višim, to bolje. Naime, eksfolijacija uklanja površinski sloj stanica kože pa ona postaje osjetljivija i izloženija suncu i drugim vanjskim faktorima.
Glikolnu kiselinu možete koristiti s drugim AHA i BHA kiselinama (salicilna), no izbjegavajte kombiniranje s retinolom. Ova dva sastojka koristite na različite dane kako biste izbjegli iritaciju kože.