Beauty tips

Kakva je razlika između kemijskih i fizičkih SPF krema?

03. srpanj 2021.
Fotografija: Unsplash

Koju izabrati za sebe? Imamo nekoliko ključnih informacija koje čine ovaj izbor lakšim nego što se čini.

Dočekali smo trenutak kad su kreme sa zaštitnim faktorom postale cool i to je možda najveći pothvat i pomak u skincareu u posljednjih nekoliko godina. SPF se treba koristiti svaki dan, bez iznimke, čak i ako ste u kući veći dio vremena, čak i ako nije toliko sunčano. Ne samo što nas štite od štetnog djelovanja sunca, već imaju i anti-age efekt. Svakako, ultimativan komad kozmetike koji uvijek morate imati sa sobom. No, postoji toliko različitih krema sa zaštitnim faktorom da je lako izgubiti se u njima. Fizički, mineralni, kemijski SPF? Što to sve uopće znači, podrazumijeva i kako izabrati onaj pravi za sebe? Evo koje su razlike fizičkih i kemijskih SPF-ova i kako izabrati onaj koji će nam odgovarati. U svakom slučaju, najvažnije je da ga nanosite svaki dan i da je minimalan faktor zaštite 30. Sve ostalo ovisi o preferencijama, kao i o tipu vaše kože. 

Fizički SPF

Ovi proizvodi imaju mineralne sastojke kao što su titanijev dioksid (titanium dioxide) i cinkov oksid (zinc oxide) pa se ponekad nazivaju i mineralni. Funkcioniraju tako da reflektiraju svijetlo odbijajući ga od kože i istovremeno upijaju UV zračenje kako ne bi prodrli u kožu. Čim ih nanesete, počnu djelovati. Dobri su za ljude koji imaju jako osjetljivu kožu. Nekada su bili prilično nepoželjni jer ih je bilo teško razmazati i uvijek su ostavljali bijeli trag, no nova generacija SPF-ova puno je jednostavnija za korištenje i više nema takvih problema. Također, popularne su opcije i tonirani SPF-ovi, koji u sebi još sadrže pigmente oksida željeza (iron oxide), zbog čega su sasvim dovoljni za svakodnevno korištenje umjesto lagane BB ili CC kreme. 

image
Vichy Capital Soleil zaštitno mlijeko za tijelo i kosu SPF 50+ - 163,90 kn (Notino) // Kiehl's Ultra Light Daily UV Defense 50+ - £40 (Kiehl's) // Eau Thermale Avène Cleanance SPF 50+ Tonirani - 119,34 kn (Webljekarna) // La Roche-Posay Anthelios Ultra zaštitna krema za lice bez mirisa SPF 50+ - 110kn (Notino)

Kemijski SPF

Ovakve kreme upijaju sunčeve zrake kroz kemijske reakcije sastojaka te tako štite kožu od negativnog utjecaja. Sastojci koji se u njima nalaze su: oxybenzone, octinoxate, ekamsul, oktisalat i avobenzone. Mnogi ih preferiraju jer ne ostavljaju bijele tragove na koži i jako su lagani, čak i kad se radi o visokoj zaštiti od 50+. Da bi počeli funkcionirati, treba im 20-ak minuta, ali otporni su na vodu i rjeđe ih morate ponovno nanositi nego fizičke. No, ako imate osjetljivu kožu ili stanja poput rozaceje mogli bi vas iritirati. Također, ako imate masnu ili kožu sklonu aknama, izbjegavajte ih jer mogu začepiti pore, zbog čega dolazi do stvaranja akni i prištića. Odgovarat će vam ako često vježbate na otvorenom jer su otporniji na vodu, pa tako i znoj. 

image
Solar lagani UV-zaštitni fluid SPF30 - 99,90 kn (Skintegra) // Eucerin Sensitive Protect ekstra lagani losion za zaštitu od sunca SPF 50+ - 112,62 kn (Mojaljekarna.hr) // A-Derma Protect AD krema 50+ - 154,64 kn (apoteka.hr) // Hydra Vizor Invisible Moisturizer Broad Spectrum SPF 30 Sunscreen - $35 (Fenty Skin)