Kako i sam naziv sugerira, tehnika moisture sandwich podrazumijeva njegu kože u nekoliko slojeva, s ciljem duboke hidratacije i, posljedično tome, prirodnog sjaja. Tajna je u tome da proizvode za hidrataciju "zarobite" odnosno zaključate između prvog, poticajnog i posljednjeg, učvršćavajućeg sloja, na taj način dozvolivši koži da polako i sigurno upije svaki sastojak. Takvim raslojavanjem njege spriječit će se suvišni transepidermalni gubitak vlage, što je u samom procesu ključno: svi silni proizvodi s hijaluronskom kiselinom, namijenjeni hidrataciji, uzaludni su ukoliko ne nanesete i sastojak koji će ih na koži zadržati.
Moisture sandwich metoda blago se razlikuje kad su u pitanju koža lica i koža usana. Točnije, razlikuju se proizvodi, ali redoslijed njihova nanošenja ostaje isti. Prvi korak predstavlja čista voda, zatim slijedi nanošenje lakših tekstura i vodenih formula na vlažnu kožu te u konačnici spomenuto "zarobljavanje" hidratantnih sastojaka gušćim, čvršćim sredstvom. Rezultat? Onaj svjetlucavi, zlatni glossy efekt o kojem sanjamo kad pričamo o zdravoj koži.
Kad je u pitanju koža lica, proces započnite nanošenjem cleansera, odnosno gela ili pjene za čišćenje. Nakon toga pošpricajte lice vodicom u spreju odnosno maglicom za lice ili ga navlažite običnom vodom iz slavine, kako biste prirodno osvježili kožu. Idući korak: serum, odnosno hijaluronska kiselina u bilo kojem obliku, a zatim ponovno pošpricajte lice vodicom ili nanesite jednu do dvije kapljice hidratizirajućeg losiona ili ulja. Po potrebi možete ponoviti posljednja dva koraka, a u posljednjoj točki namažite lice omiljenom kremom ili proizvodom nalik balzamu. Maglicu odnosno vodicu u spreju preporučuje se nanijeti nakon svakog sloja kako bi se podigla razina vlage kože te kako bi se ostali skincare proizvodi bolje upili u vašu kožu.
Ukoliko vam je koža izrazito suha, sitna doza vazelina poslužit će svrsi, no koristite je oprezno - bez doticaja s retinolom. Vazelin nije preporučivo koristiti ni ako vam je koža sklona pretjeranom izlučivanju sebuma i masti (odnono, ako imate problema s aknama), ali ako to nije slučaj poslužit će dobro kao sredstvo pomoću kojega ćete uspješno "zaključati" vlagu na licu.
Što se usana tiče, njih je također prvo potrebno navlažiti običnom vodom iz slavine kako bi oni sastojci koji bolje djeluju u suradnji s vodom (poput glicerina) dosegli svoj optimalni učinak, odnosno prodrli u dublje slojeve kože te se tamo dulje vremena zadržali. Zatim se u tankom sloju nanosi ovlažavajuće sredstvo, odnosno hidratantna krema kojom ćete pokriti čitavu površinu usana, a kako biste učvrstili i osigurali djelotvorniji učinak korištenih sastojaka i preparata, nanesite balzam za usne koji će upiti vodu, a vlagu zadržati na usnama. Slijedi efekt utegnutijih, punijih, sjajnijih i hidratiziranih usna.
Ovakav se pristup njezi kože može koristiti u svakodnevnoj rutini, ali i kao baza za make-up nakon koje će šminka bolje prionuti uz kožu te djelovati sjajnije i svježe. Ako je vaša koža zdrava te inače njegovana i zahvalna, možda vam uz ovakav prep highlighter neće ni trebati, no dodatni sjaj nikad nije na odmet. I iako će se benefiti moisture sandwich tehnike vidjeti i fizički u obliku svjetlucave svježine na vašem licu, najveći učinak dolazi upravo kroz osjećaj, odnosno spoznaju da je pod debelim nanosom šminke hidratizirana, meka, nježna i njegovana koža koja diše.