Sve češće uhvatim se u razmišljanju kako bi mi u kupaonici trebala dva ili tri koša za otpad, baš kao i u kuhinji, kako bih mogla odvojiti plastiku, staklo i papir. Naravno, nije teško odnijeti sve to u drugu prostoriju, no neke stvari ipak se ne mogu reciklirati.
Mnogi su u posljednjih nekoliko mjeseci počeli odvajati otpad - na kraju krajeva, to više nije izbor, nego obaveza. A kupaonica je prilično kompleksan prostor u smisli recikliranja proizvoda koje tamo koristimo.
Uglavnom se radi o higijenskim i beauty potrepštinama za koje često nismo sigurni možemo li ih odvojiti i reciklirati ili to ipak nije dobra ideja. Donosimo pregled nekih najčešćih proizvoda koje imamo i koristimo u kupaonici te što s njima kad ih više ne trebamo.
Što možete reciklirati
Električni aparati, kao što su sušilo za kosu, uređaji za ravnanje ili kovrčanje kose, brijači aparati i epilatori mogu se reciklirati, ali ih treba odnijeti u reciklažna dvorišta koja zbrinjavaju takav tip otpada. On se naziva EE otpad (električni i elektronički uređaji). Naime, svi ti uređaji sastoje se od plastike, metala i drugih materijala koji se mogu reciklirati, ali u posebnim uvjetima. Raspitajte se o mjestima u vašem gradu u kojima možete odložiti takav otpad.
Reciklirati možete plastične boce šampona i regeneratora - pod uvjetom da na njima postoji znak recikliranja, odnosno Mobiusova petlja - tri zelene strelice koje čine trokut. Prethodno ambalažu treba dobro isprati i odložiti u svoju kantu za plastiku i metal.
U istu kantu mogu ići i dezodoransi i aerosoli, poput šampona za suho pranje kose ili laka za kosu ako su potrošeni do kraja.
Sve što zaključite da možete reciklirati, obavezno dobro isperite prije nego što odložite u kantu za otpad ili odnesete u reciklažno dvorište.
Što djelomično možete reciklirati
Ambalaže pudera možete djelomično reciklirati, kao i sve proizvode koji imaju pumpicu - osim parfema. To znači da, ako imate ambalažu tekućeg pudera koja je staklena ili plastična, trebate odvojiti gornji dio s pumpicom (ona se ne može reciklirati), dobro oprati ambalažu te prema materijalu odvojiti otpad.
Palete i sjenila također se djelomično mogu reciklirati. Naime, ako na njima imate magnete ili ogledala, njih trebate odvojiti ako možete - ako ne možete, nije moguće reciklirati ih.
Također, sve dobro operite, a dijelove koji su plastični ili metalni odvojite.
Maskare također odvojite - četkica se ne može reciklirati, ali tuba može jer je najčešće plastična. Četkicu možete probati koristiti za nešto drugo, primjerice kao češljić za obrve. Dobro isperite prije odlaganja u svakom slučaju.
Što ne možete reciklirati
Nažalost, velik broj proizvoda koje koristimo na dnevnoj bazi ne možemo reciklirati.
U ovu kategoriju idu maramice za odstranjivanje šminke te maske za lice u maramici (njihovu ispranu ambalažu najčešće možemo reciklirati jer je plastična), sve četkice za šminku i za zube (sastoje se od mikroplastike koja se ne može reciklirati), ulošci i tamponi, lakovi za nokte (čak ni kad ih iskoristite do kraja i isperete ambalažu jer oni sadrže opasne kemikalije koje se ne smiju reciklirati), britvice, vata, parfemi...
Lakove za nokte, kao i drugu ambalažu iz kućanstva koja sadrži ili može sadržavati opasne kemikalije i tvari, odvezite u reciklažno dvorište.
Pogledajte koliko smeća proizvodite koristeći određene proizvode te probajte neke alternative. Primjerice, koristite menstrualne čašice umjesto tampona i uložaka, umjesto jednokratnih blazinica od vate ili maramica za skidanje šminke, koristite višekratne blazinice koje se mogu oprati, i slično kako biste smanjili količinu proizvedenog smeća.