Najčešće je već u samim nazivima parfema istaknuto da sadrže oud - jer ta egzotična smola smatra se jedinstvenom dragocjenošću. Za usporedbu, zlatna poluga od jednog kilograma stoji otprilike 79 tisuća eura, a kilogram prvoklasnog ouda prodaje se po cijenama višim od 90 tisuća eura. Smola (na tržištu poznata i pod nazivom agarwood) na Zapadu tek odnedavno ima kultni status u parfemskoj industriji, dok je na Orijentu miris ouda cijenjen od pamtivijeka. Ondje se oud također koristi u religijskim ceremonijama i narodnoj medicini za pročišćenje i iscjeljenje tijela i duše, a slovi i kao snažan afrodizijak. Oud smolu stvara drveće iz roda Aquilaria (postoje razne vrste, o čemu ovisi kakvoća i cijene smole) što raste diljem jugoistočne Azije. Oud nastaje kao obrambena tvar kad stablo biva napadnuto gljivicama. Paprene cijene ouda opravdavaju se time što drveće Aquilaria sporo raste, a samo 10 posto stabala proizvodi smolu. Uzevši u obzir i zahtjevne tradicionalne metode kojima se iz smole dobiva esencijalno ulje za proizvodnju parfema, oud je jedna od najskupljih mirisnih sirovina današnjice.
Ta ekskluzivnost, kao i egzotična povijest ouda, nesumnjivo pridonose njegovoj privlačnosti. Svakako mu popularnost raste i stoga što su u trendu moćni mirisi koji privlače pozornost i ostavljaju trag.
Oud doista jest osebujan i senzualan. Parfumeri kažu da njihovim kreacijama daje dubinu i profinjenu drvenastu toplinu sa slatkastim, zemljanim i mošusnim, gotovo animalnim podtonovima. Dugo se zadržava na koži te pospješuje trajnost drugih mirisnih nota združenih s njime.
Priča o drveću iz roda Aquilaria ima i tamnu stranu, jer stabla što rastu u divljini sve su ugroženija zbog pojačane, a nerijetko i ilegalne potražnje za onim primjercima što stvaraju skupocjenu smolu. Organizacije za zaštitu okoliša potiču kultiviranje određenih vrsta iz roda Aquilaria prema načelima održivog razvoja, pa svaka parfemska kuća koja drži do društveno odgovornog imidža nastoji nabavljati oud iz kontroliranog uzgoja. Sve češće se koriste i sintetske inačice ouda kako se ne bi iscrpljivali prirodni resursi. Premda za oud još ne postoji alternativa u pravom smislu te riječi, njegov miris može se oponašati raznim kombinacijama drugih prirodnih sastojaka i nekih sintetskih molekula.