Skincare je doživio svoj boom u 2020. godini - vrijeme skidanja make-upa vlažnim maramicama i jedne kreme za svaku namjenu ostaju u prošlosti, kozmetičke torbice popunile su se proizvodima, a proširio se i naš beauty vokabular s imenima kozmetičkih sastojaka koji su postali stalan dio njege lica. Web stranica Cult Beauty, koja je prava riznica beauty proizvoda, objavila je popis sastojaka koji su u ovoj godini, do sada, bili najčešće pretraživani na Googleu.
VITAMIN C
Snažan antioksidans tretira pojavu hiperpigmentacijskih mrlja, prvih bora i sjajno djeluje na umornu kožu i ten, vraćajući joj sjaj i mladolik izgled, a povećava i proizvodnju kolagena u koži. Uz to, vitamin C štiti kožu od zagađenja i vanjskih radikala. Na lice se nanosi ujutro, prije SPF zaštite ili u večernjoj rutini.
RETINOL
Jedan od najpopularnijih anti-age sastojaka na beauty sceni, retinol, odnosno vitamin A pretraživan je više od milijun puta, što je duplo više u usporedbi s prošlom godinom. Retinol smanjuje vidljivost mrlja, pojavu bora i sitnih linija, potiče proizvodnju kolagena što održava kožu mladom. U rutinu ga uvodite polako jer se riječ o jakom sastojku na čije se djelovanje koža mora prilagoditi.
RICINUSOVO ULJE
Ulje ricinusa bogato je masnim kiselinama i vitaminom E, a u beauty svijetu nije novitet. Za razliku do nekih sastojaka s ovog popisa, ricinusovo ulje prirodan je sastojak i koristan je za kožu lica - za smirivanje crvenila i upala, za jačanje noktiju, kose i trepavica čiji rast ubrzava. Iako se koristi u njezi lica, nije namijenjen za masnu kožu sklonu aknama.
HIJALURONSKA KISELINA
Za zdravi sjaj, plumpy izgled i hidratiziranu kožu hijaluronska kiselina je pravi izbor. Iako se spominje kao sastojak brojnih proizvoda, najbolje ju je koristiti u obliku seruma koji se može koristiti bez obzira na vrstu kože - svatko će od nje imati koristi.
SKVALAN
Uljna tekstura skvalana pogodna je i za one s masnim licem jer neće začepiti pore, no koža s aktivnim aknama treba ga izbjegavati. Inače, on će u koži "zaključati" vlagu, poboljšat će djelovanje kreme ili seruma, vratiti elastičnost te će uspostaviti prirodnu ravnotežu kože. Idealni je dodatak njezi - nekoliko kapljica može se umiješati i u hidratantu kremu, jednom ili dva puta na dan - sve ovisno o potrebama kože.
SACILNA KISELINA
Pripadnik beta-hidroksilnih kiselina je saveznik u bori s masnom, problematičnom i aknama sklonoj koži. Prodire u kožu i vrši eksfolijaciju, smanjuje upale i s razlogom je jedan od popularnijih sastojaka u beauty svijetu - mogu je koristiti i oni osjetljive kože.
BENZOILPEROKSID
Još jedan sastojak od kojeg najviše koristi ima koža sklona aknama - djeluje kao antiseptik koji uklanja bakterije s kože, čisti pore i uklanja mrtve stanice kože. Dolazi kao dio kozmetičkih proizvoda od kojih su neki dostupni samo na liječnički recept. Kako ne bi izazvao ljuštenje kože, crvenilo i iritacije, pobrinite se da zajedno s njim u rutini koristite dobru hidrataciju.
VJEŠTIČJA LIJESKA
Od prije poznati prirodni sastojak najbolji je iz organskog uzgoja, no česti je sastojak tonera i proizvoda namijenjenih za sužavanje pora i smirivanje crvenila. No pripazite i s njim - pretjerano korištenje može izazvati reakcije pa obratite pažnju na potrebe kože.
NIACINAMID
O ovom aktivnom sastojku naveliko se pričalo u ovoj godini, osobito oni s mješovitom kožom, proširenim porama i kožom sklonoj crvenilu. Osim što će smanjiti vidljivost pora i regulirati lučenje sebuma, on će i smanjiti upale i crvenilo kože. Sjajan je za svaki tip kože jer stvara zaštitnu barijeru na koži pa smanjuje štetnost vanjskih faktora.
CERAMIDI
Ceramidi zaglađuju kožu, vraćaju joj punoću i prirodni sjaj, štite barijeru kože i štite od vanjskih utjecaja i zagađenja. Oni se inače prirodno nalaze u našoj koži, no s godinama se smanjuje njihova proizvodnja pa taj gubitak nadoknađujemo kroz kozmetičke proizvode. A mogu ih koristiti baš svi, osobito oni koji se muče s psorijazom, ekcemima, rozacejom i suhom kožom.