Parabeni su vjerojatno sastojak s najgorom reputacijom u industriji ljepote. Posljednjih godina, kako smo se kao konzumenti počeli educirati i raspitivati o sastojcima koje kozmetikom unosimo u tijelo, izbjegavaju se u širokom luku, a to prate i kozmetički brendovi koji na tržište lansiraju proizvode s oznakom paraben-free, što često može biti i jedan od načina greenwashinga u kozmetici, kojim nas se uvjerava kako je proizvod clean, iako je istina možda daleko od toga.
Za početak, što su parabeni? Riječ je o konzervansu koji se pojavio pedesetih godina prošlog stoljeća, a njegova uloga je produljivanje roka trajanja. Parabeni u proizvodima sprječavaju razvoj bakterija i plijesni i omogućavaju proizvodu da traje više mjeseci, ili godina. Osim u kozmetici, kao konzervansi prisutni su u nekim pićima i hrani, s istom svrhom. Butilparaben, metilparaben i propilparaben vrste su koje se najčešće koriste. No, loša reputacija sustigla ih je istraživanjima koja pokazuju da mogu biti odgovorni za nastanak raka dojke. Naime, kako nanosimo proizvode na kožu, oni se upijaju i ostaju pohranjeni u njoj, a parabeni mogu oponašati estrogen i tako narušiti rad hormona, što uzrokuje rak ili produktivne probleme.
S druge strane, nije dokazano da količina parabena sadržana u kozmetičkim proizvodima može uzrokovati probleme sa zdravljem - kako bi naštetila organizmu, u tijelo bismo trebali unijeti puno veću količinu nego što je to ona koja se nalazi u određenoj kozmetici. Ipak, s obzirom na to da rizik postoji, alternative postoje i mnogi ih biraju radije od parabena. Važno je da nas štite od razvoja bakterija i gljivica u proizvodima, pa se kao supstituti koriste natrijev benzoat i kalijev sorbat.
U redu je odabrati paraben-free proizvode umjesto onih koji ih sadrže, no važno je i demistificirati strah koji se stvorio oko njih, i sličnih "prljavih riječi", odnosno kemijskih sastojaka koje se nalaze u proizvodima te shvatiti da se neki u njima nalaze s razlogom. U suprotnom, lako je upasti u zamku spomenutog greenwashinga koji je u beauty industriji itekako prisutan. Clean je postala popularna riječ u ljepoti, no kako bi bend zaista bio čist i siguran po nas - i planet, potrebno je puno više od paraben-free etikete. Isto tako, neki prirodni sastojci također nose određene rizike - eterična ulja mogu uzrokovati alergijske reakcije, neki od prirodnih sastojaka također mogu djelovati na disbalans hormona, dok su neki od najpopularnijih sastojaka zapravo sintetički - niacinamid i retinol primjerice. Na koncu, informiranje o sastojcima i pozadini brenda trebalo bi odlučiti za koje se proizvode želimo odlučiti, a na koje ne.