HIIT je hit

Popularan trening koji topi masne naslage nije za svaki dan: ‘Potreban je odmor od 48 sati‘

06. lipanj 2020.
FOTOGRAFIJE: iStock

Mnogi su u vrijeme karantene počeli vježbati kod kuće, a jedan od najpopularnijih treninga bio je HIIT - High Intensity Interval Training. Zašto je on dobar, ali i koje su opasnosti takvog načina treniranja, objasnio nam je osobni trener Fran Mijatović.

Zovu ga i vježbom uz koju se najbrže tope masne naslage, i to u dvostruko kraćem vremenu nego što nude klasični kardio treninzi - pa tko ne bi htio probati HIIT protokol treninga? Mnogi su ga prakticirali kod kuće za vrijeme karantene, i oni koji su odjednom ostali bez svojih treninga u teretani, a kod kuće nemaju sprave, ali i oni koji su mjesecima izbjegavali vježbanje. Odjednom su osjećali nalet energije, ali i potrebu da izbace silan stres od svega što je 2020. donijela. 

Ipak, i nakon karantene HIIT ostaje jedna od popularnijih vježbi. Ovisno o tome koji protokol izaberete, odnosno koji sklop vježbi, možete trening odrađivati kod kuće bez ikakve opreme, a kasnije ga možete unaprijeđivati za teretanu. 

"HIIT je vrlo efikasan jer u svega 20-ak minuta možete napraviti dobar i kvalitetan trening. On pozitivno djeluje i unapređuje vaše aerobne i anaerobne kapacitete, poboljšava rad krvožilnog i dišnog sustava, pomaže u regulaciji lučenja inzulina, poboljšava otpornost organizma na laktate te postiže povećanu kalorijsku potrošnju nakon vježbanja ("excess post exercise oxygen consumption"). HIIT svakako spada u sam vrh vježbi koje su pogodne za topljenje masnih naslaga", rekao nam je osobni trener Fran Mijatović. 

Napominje kako je to jednostavan trening za primjenu te vam za njega ne trebaju nikakvi rekviziti, a može se provoditi u grupama ili individualno, vani ili u zatvorenom, na suhom ili u vodi. 

Radi se o sklopu različitih vježbi koje su visokog intenziteta, a najčešće ih se radi tako da 30 sekundi odrađujete vježbu, a zatim se 30 sekundi odmarate, ili 45 sekundi vježbe i 15 sekundi odmora - ovisno o vašoj kondiciji i mogućnostima. 

No, ako dosad niste redovito vježbali, pazite da ne pretjerate s HIIT-om. Da, ljeto se bliži i svi želimo što prije doći do željenog izgleda, ali HIIT nije za svakoga, a definitivno se s njime ne treba pretjerivati. 

"Treba uzeti u obzir da HIIT ima veliko opterećenje na organizam i nije preporučljiv za osobe koje nemaju određenu razinu kondicije. Općenito, mjerilo bi bilo da prije nego što krenete s provođenjem HIIT-a možete odraditi 3-5 treninga tjedno minimalnog trajanja 30 minuta i minimalnog opterećenja 50-60% na tablici subjektivne procjene napora. 

Srčani bolesnici, pretile osobe, osobe s problematičnim krvnim tlakom i trudnice bi također trebali pripaziti i posavjetovati se s liječnikom prije daljnje uporabe ove metode. "Također je bitno da se u trening ne uđe naglo te da se intenziteti postepeno povećaju", upozorava Fran. 

Mnogi su počeli prakticirati ovaj način treninga svaki dan, što, upozoravaju treneri i stručnjaci, nije dobro, kao što nije dobro pretjerivati ni s čim. 

Kao što je važno u samoj rutini HIIT treninga odmoriti se, tako je važno napraviti i čitav dan ili dva odmora između treninga kako bi se mišići mogli opustiti i kako biste im uopće dali vremena da se formiraju. S time se slaže i Fran. 

"HIIT treninzi su vrlo korisni, ali i veoma naporni. Stoga se preporučuje minimalni odmor od 48 sati između dva takva treninga. Smatram kako bi 1-2 puta tjedno bilo sasvim dovoljno za provođenje HIIT treninga", napominje, a dodaje i na što bismo trebali paziti ako se odlučimo za ovaj tip treninga.

"Intenzitet i vrijeme intervala rada te intenzitet i vrijeme intervala odmora su ključne stavke na koje biste trebali pripaziti pri formiranju HIIT treninga. Postavite sve parametre sukladno vašoj kondicijskoj spremi i uživajte u svim benefitima ovog načina vježbanja", kaže Fran, koji je educirani trener, a njegove savjete možete pratiti na Instagramu