Uvijek je vrijeme za zaštitni faktor - čak i usred zime, u kasnu jesen ili rano proljeće kad mislimo da nam sunce ne može naštetiti jer se skriva iza gustih oblaka ili je "slabo", odnosno ne grije nas. Sunce u svakom slučaju ne djeluje dobro na našu kožu ako je nismo pravilno zaštitili, a opasnost od štetnog djelovanja veća je kako su dani dulji, a temperature veće. To znači i da više vremena provodimo vani. Sunce nam je, s druge strane, potrebno kako bismo funkcionirali, dobili vitamin D koji je iznimno važan. Ne možemo, dakle, zauvijek ga izbjegavati niti je to zdravo. Važno je kožu zaštititi kremom sa zaštitnim faktorom, svaki dan. Ako niste sigurni koja sve pravila treba primjenjivati kad izabirete i nanosite SPF, donosimo nekoliko savjeta koji će u tome pomoći.
Široki spektar zaštite
Važno je da vaša krema ima zaštitu od UVA i UVB zraka. Naime, iako smo uvijek najviše zabrinuti zbog štetnog djelovanja UVB zraka - koje, primjerice, uzrokuju opekline - trebamo paziti i na druge, UVA zrake čija šteta nije tako brzo vidljiva. Naime, one uzrokuju dugoročna oštećenja kože, kako površinska, tako i ona dublja, poput pigmentacije i nejednakog tena, velikih pora, gubitak kolagena i pojavljivanje bora. Dermatolozi upozoravaju da problem nisu ona dva tjedna godišnje kad ste na moru, nego svakodnevno izlaganje suncu, dok ste, primjerice, u šetnji, idete na posao ili radite u vrtu. Zato SPF treba koristiti svaki dan.
Pravi proizvod za vašu kožu
Postoje dva tipa krema sa zaštitnim faktorom. Jedne su kemijski zaštitnici - oni sadrže sastojke poput oxybenzona ili octinoxata, koji služe kao barijera od UV zraka na koži; drugi su fizički, koji rade barijeru od sastojaka poput cinkovog oksida ili titanijevog dioksida, koji upijaju UV zrake te ih reflektiraju. Problem je što potonji često ostavljaju bijeli trag kreme na koži zbog čega se mnogi odlučuju na ove prve. No, ako imate bilo kakve probleme s kožom - od toga da je samo osjetljiva, neku vrstu pigmentacije, crvenila, rosaceu ili ekcem, vjerojatno je da će vaša koža reagirati na kreme koje idu u kategoriju kemijskih zaštitnika od sunca. Najbolje je, naravno, koristiti neku vrstu hibrida, a to su mineralne kreme sa zaštitnim faktorom. One su kombinacija kemijskih i fizičkih, a imaju lakšu strukturu te neće uzrokovati crvenilo, akne i slične promjene.
Ne štedite na količini
Dvije točkice neće biti dovoljne - kad stavljate zaštitni faktor, budite velikodušni i nanesite ga u debelom sloju na sva mjesta koja će biti izložena suncu. Posebno pazite na lice i vrat, koji su najviše izloženi te prvi pokazuju znakove starosti. Neki stručnjaci kažu kako je četvrtina žličice dovoljna za cijelo lice i vrat, no drugi misle da vam ipak treba malo više.
"Morate namazati kremu na lice i vrat kao da bojate zid. Savjetujem svima da, kad nanose kremu na lice i vrat, to učine tako da prvo nanesu 13 'točkica' kreme na to područje, a zatim ih dobro razmažu. To će vam dozvoliti da nanesete dovoljno kreme te da je ona ravnomjerna. Ako to radite svaki dan, dočekat ćete 40. s predivnom kožom. Meni je to poput religije", smatra dermatologinja dr. Sam Bunting.
Ne oslanjajte se na šminku
Vaš puder ili CC krema možda imaju SPF 15, no to neće biti dovoljno da vas zaštiti od štetnog utjecaja sunca jer se ne radi o cjelovitoj zaštiti. Također, vrlo je vjerojatno da nećete nanijeti taj puder ili kremu ravnomjerno na sve dijelove lica, vrata i dekoltea, koji će biti izloženi suncu, što znači da ponovno nije dovoljno.
15 nije dovoljno
Vjerojatno razmišljate koliki faktor vam je potreban da biste se dovoljno zaštitili. Možda želite dobiti malo "boje" pa se odlučujete za neke niže faktore. Ipak, to nije baš dobra ideja. Faktor 50 trebali biste koristiti uvijek. Čak ni on nije savršen - štiti našu kožu od 95 posto štetnih UV zraka, a ako uzmete u obzir da ga treba nanositi svakih nekoliko sati - što malo tko radi redovno - te da ga treba nanijeti u debelom ravnomjernom sloju - što također nije uvijek slučaj - bolje da ste maksimalno zaštićeni.