Njega za - njega

S dermatologinjom o njezi za muškarce, najčešćim problemima i must have preparatima

20. lipanj 2020.
Fotografije: Getty Images

S dermatologinjom smo razgovarali o muškoj njezi i preparativnim proizvodima, a otkrila nam je i zbog kojih problema muškarci najčešće dolaze na pregled te što bi sve (minimalno) trebali imati u kozmetičkoj torbici...

Iako se, zahvaljujući stereotipima, o muškoj njezi malo govori, nove informacije pokazuju kako je upravo to područje koje će se rapidno razvijati. Naime, prema Allied Market Research se očekuje da će tržište osobne njege za muškarce dostići 166 milijardi dolara do 2022. godine što znači da će u sve većem fokusu biti proizvodi za muškarce koji su sve otvoreniji prema tradicionalnim proizvodima za njegu. A kako bi se muškarci trebali njegovati, na što trebaju pripaziti i zbog kojih se problema najčešće obraćaju dermatolozima otkrila nam je Andrea Krnić, dermatologinja iz Kliničke bolnice Osijek, koja nam je ponajprije objasnila po čemu se razlikuju muška i ženska koža. 

"Muška koža je puno deblja i masnija, sadrži više kolagena te ima puno veći broj dlačnih folikula koji su gušće raspoređeni nego kod žena. Isto tako, muškarci postepeno stare, dok je kod žena taj proces ubrzan te uvelike ovisi o hormonima. Najbolji primjer je menopauza, u kojoj se zbog promjene u hormonskom statusu starenje žene naglo ubrzava.", objašnjava nam dermatologinja i dodaje da upravo zbog toga muški kozmetički proizvodi najčešće dolaze u obliku gela, fluida, losiona i pjena koji neće dodatno mastiti kožu jer je upravo masna koža, odnosno seborojični dermatitis i akne, glavni dermatološki problem muškaraca. Uz te proizvode, muškarci najčešće koriste one za njegu brade i kože nakon brijanja te proizvode za rast kose. 

"Muškarac koji je odlučio njegovati svoju kožu većinom nema nekih tabua što se tiče kozmetičkih proizvoda i najčešće prihvaća savjete za njegu kože"

Prema njezinom iskustvu muškarci uglavnom potraže pomoć dermatologa zbog crvenila i perutanja lica i vlasišta, odnosno seborojičnog dermatitisa, akni, folikulitisa nakon brijanja te androgene alopecije čiji se prvi simptomi pojavljuju u dvadesetima. 

Dermatologinja naglašava kako su savjeti za dobru njegu i zdravu kožu za muškarce, ali i žene, zapravo univerzalni. 

image
Andrea Krnić, specijalistkinja dermatologije i venerologije iz KBC Osijek

"Da bismo imali zdravu kožu potrebna je dobra i redovita njega. Ovisno o tipu kože koji osoba ima treba dobro odabrati oblik samog proizvoda i sastojke koje proizvod sadrži. Primjerice, ako je koža masnija paziti da se ne odaberu proizvodi koji će je još više mastiti, a ako je koža osjetljiva izbjegavati proizvode koji bi je mogli iritirati.

Kožu treba svakodnevno čistiti preparatima koji mogu biti u obliku gela, kremastog losiona ili pjene. Nakon čišćenja je treba posušiti i nanijeti, ovisno o tipu kože i tipu njege koji želimo: preparat u obliku gela, fluida ili kreme s djelatnim tvarima. Također se preporuča fotoprotekcija, posebno ako se svakodnevno izlaže suncu. U praksi se češće koriste hidratantni proizvodi za dnevnu njegu, a preko noći se primjenjuju hranjiviji proizvodi. Ako muškarac ima bradu, poželjno ju je njegovati specijalnim proizvodima namijenjenim za njegu brade.

image
Fotografija iz 1965.

Neseser "suvremenog" muškarca, prema mišljenju dermatologinje Krnić, treba sadržavati četkicu za zube i pastu, sredstvo za čišćenje lica, kremu za njegu lica, britvicu, deodorant. Duhovito dodaje: "Mislim da je to minimum, naravno sve dodatno je samo plus. Što god to bilo."