Mogu bez pranja kose i do sedam dana" - zavidim privilegiranima jer bez masne frizure jedva izguram do drugog, u boljem slučaju trećeg dana od pranja kose. Problem masne kose začarani je krug, jer kako bi se manje mastila, savjetuje se što manje prati kosu, no kako to svesti na minimum kad već nakon nekoliko dana kosa izgleda neuredno? S tim problemom susreću se mnogi, a uzrok je neadekvatan izbor proizvoda, genetika, loša prehrana, a vlasište jednostavno proizvodi višak sebuma...
Do problema između ostalog dolazi jer prilikom šamponiranja uklanjamo naša prirodna ulja koja su potrebna za zdravlje kože i kose, što stimulira pojačano lučenje sebuma i dovodi do masnog izgleda. Koliko god to bilo frustrirajuće, kosu se može "istrenirat" kako bi se manje mastila, no oboružajte se strpljenjem jer taj proces može potrajati - na koncu, svaka kosa je drugačija i ima individualne potrebe.
Izbor šampona
"Teške" šampone obogaćene uljima, silikonima te šampone sa sulfatom najbolje je izbjegavati kod pojačano masne kose. Sulfati će isušiti vlasište, a ne želite već masnoj kosi dodavati dodatno ulje, pa su bolji izbor nježni šamponi koji blago čiste kosu i ne uklanjaju u potpunosti sebum koji prirodno proizvodimo. Pripazite i na ph i potražite šampone s vrijednosti 5.5 ili manje. Uz nježne proizvode, koža vlasišta neće nadomjestiti suhoću s pojačanom proizvodnjom masti.
Ograničite broj proizvoda
Kod masne kose važno je smanjiti broj proizvoda za njegu i stiliziranje na minimum. Šampon za čišćenje i regenerator su osnova, jednom tjedno njegujte kosu s hranjivom maskom koja se nanosi samo na vrhove, a u danima između pranja (jednom do dva puta tjedno je dovoljno šamponirati) posegnite za suhim šamponom koji će poslužiti kao privremeno rješenje za osvježenje frizure. Profesionalni hair stilisti savjetuju povremenu upotrebu suhog šampona odmah nakon pranja kose, kako bi "upio" višak masti. Pritom, pripazite sa suhim šamponima jer neće odgovarati svakom tipu kose - umjesto njih, posegnite za proizvodima za teksturu i volumen.
Četka i četkanje
Dovoljno je počešljati kosu jednom do dva puta na dan, prečesto češljanje također izaziva pojačano lučenje masti. Također, što manje dodirujte kosu - kako to najčešće radimo nesvjesno, podignite frizuru, zavežite rep ili stilizirajte messy bun - podignuta kosa je seksi!
Eksfolijacija
Nakon što je eksfolijacija postala uobičajeni korak skincare rutine, vrijeme je da postane i dio njegovanja kose. Piling, osim ugodnog osjećaja masaže, čisti i održava kosu i tjeme zdravima. Formule proizvoda sadrže sastojke poput antioksidansa, hijaluronske kiseline te nježno čiste, a dovoljno je koristiti ih jednom do dva puta mjesečno, sve ovisno o potrebama i reakciji tjemena.
Trik s jabučnim octom
Jabučni ocat ima sjajne benefite za zdravlje i sjaj kose - ne samo da će je učiniti sjajnom i mekanom na dodir, već će obnoviti ph razinu, očistit će tjeme, a dovoljno je nježan pa neće dovesti do isušivanja i perutanja. S vremena na vrijeme, u šampon bez sulfata dodajte jednu žlicu jabučnog octa, masirajte tjeme kružnim pokretima i isperite u toploj vodi, nikako vrućoj koja može isušiti kožu. Jabučni ocat se može koristiti i bez pomoći šampona - tada dodajte dvije do tri žličice octa u bočicu s vodom.
Dodatni savjeti
Važno je redovito mijenjati jastučnicu što je dobro ne samo za zdravlje kose već i za održavanje lijepog tena. Redovito održavajte četku i češalj čistima, kako prilikom češljanja ne biste nanosili nakupljene ostatke proizvoda i prljavštinu na čistu kosu. Dajte tjemenu vremena i pažljivo birajte proizvode za njegu, a pranje svedite na minimum - koliko god to bilo izazovno u početku. No u slučaju da problem s masnom kosom ne rješavaju savjeti, posjetite liječnika koji će otkriti uzrok problema i preporučiti prave proizvode za njegu.