Beauty tips

Što je skvalan i kako nam pomaže u hidrataciji kože?

31. listopad 2021.
Fotografija: Unsplash

Možda ste već naišli na ovaj sastojak u skincareu. Evo zašto ga je dobro uključiti u svoju rutinu.

Skvalan je jedan od onih neproblematičnih aktivnih sastojaka koje mogu koristiti svi, bez obzira na tip kože i koji vas neće iziritirati niti se sukobljavati s drugim sastojcima vaše rutine. 

Njegove su najveće prednosti sposobnost "zaključavanja" vlage u koži, stvaranje ravnoteže u proizvodnji prirodnog ulja bez začepljivanja pora te poboljšanje elastičnosti kože. Osim na koži lica, možete ga koristiti i za druge dijelove tijela, primjerice na rukama, stopalima, dekolteu, smirit će kožu nakon opeklina od sunca ili iritacije od brijanja, a pomaže i kod zaglađivanja neposlušne kose.  

Nalazi se u čistačima, serumima, uljima, a svi će tipovi kože imati koristi od njega, posebno suha, dehidrirana i zrela koža. Nije alergen i nema miris pa će odgovarati i onima s osjetljivom kožom. 

image
Naro uljni booster - 89 kn (Skintegra) // The Ordinary Squalane Cleanser - 54,30 kn (Super Skin) // Q+A Squalane ulje za lice - 118,60 kn (Notino) // The Inkey List Squalane ulje za lice - £8.99 (Cult Beauty) // Biobaza Hydratonic Moisturizing krema za lice - 69,90 kn (dm) // Biossance 100% Squalane ulje - £27 (Cult Beauty) // L'Adria Rejuvenating ulje za lice - 199,90 kn (dm) // Omega eliksir hranjivo ulje - 104,93 kn (akcija - Olival)

Inače, skvalen je jedan od prirodnih lipida koji se nalazi u našem organizmu i čiji je zadatak hidratizirati kožu. On je odgovoran za 10 do 12 posto ulja u našoj koži. Naravno, kao i sa svime, i prirodna proizvodnja skvalena u našoj koži opada nakon 30. pa je pronađen način da se on proizvede izvan našeg tijela i da bude stabilan - taj se sastojak zove skvalan. Najčešće se dobiva od biljaka poput maslina, šećerne repe ili riže.