Novo normalno

Što su ‘maskne‘ i kakve veze s njima imaju zaštitne maske za lice?

17. kolovoz 2020.
Fotografije: Imaxtree

Ljetne vrućine i znoj, a na to još i zaštitne maske, idealni uvjeti za razvoj akni i prištića na licu. Naravno, maske nosimo bez obzira na to, a upalno stanje možete ublažiti prilagođenom njegom lica.

Nošenje zaštitnih maski postala je naša svakodnevica, i jedan od najučinkovitijih načina za spriječavanje širenja Covid-19 zaraze. U "novom normalnom" prilagodili smo se tim uvjetima, no naša koža još uvijek nije. Otkako su postale obvezne, pojavio se pojam "maskne" i označava pojavu akni i prištića na licu koje uzrokuju upravo maske za lice.

Naravno, maskne nisu razlog zbog kojeg biste trebali prestati nositi zaštitu na licu. O ovom se oglasila i Američka dermatološka akademija i podijelila savjete kako prilagoditi njegu ako ste primijetili izbijanje nepravilnosti na licu. 

"Maskne" se pojavljuju na području brade i obraza koji se nalaze ispod maski. Crvenilo i iritacije najčešće izbijaju kod onih osjetljivog tena, a dodatne probleme imaju osobe s kombiniranom ili masnom kožom. Obratite pažnju na stanje svoje kože - crvenilo lica može biti i rozaceja, koja se tretira drugačije od akni i prištića. Naravno, probleme s licem zbog nošenja maske mogu razviti i oni koji inače nemaju problema s aknama i nepravilnostima. Ipak se nalazimo u vrućem razdoblju godine kada su znojenje i vrućine pojačani pa se ispod maske stvara još 'plodnije' tlo za razvoj bakterija koje uzrokuju nepravilnosti. Dodajmo tome i sloj make-upa - kombinacija šminke i toplog zraka maske čine savršenu podlogu za nastajanje novih prištića bez obzira na vrstu tena. 

Kako pomoći koži lica? Prvi korak je čišćenje - kako učestalo peremo ruke, dodatni naglasak treba biti i na higijeni lica, osobito nakon nošenja maske. Stručnjaci preporučuju dvije faze čišćenja u večernjoj rutini - uljni čistač koji će ukloniti make-up, bakterije, sloj SPF-a, te nježnu čistilicu kao drugi korak koja će ukloniti sve ostatke i nečistoće. Važna je i eksfolijacija, odnosno nježni kemijski piling kako bi se očistile pore i uklonio višak seruma, bez grubog tretiranja kože. Na kraju, hidratacija je ključna za održavanje vlage i za zaštitu kožne barijere. U rutinu možete uključiti esenciju ili serum koji će zadržati molekule vode u dubljim slojevima kože.

Pripazite i prilikom odabira maske - veća je vjerojatnost da će one od poliestera, najlona i sličnih materijala izazvati iritacije kože. Pamuk i prirodni materijali su bolji odabir, nježniji prema koži. Masku perite nakon svakog korištenja kako bi se zaustavilo širenje bakterija, a pripazite i na to kakve deterdžente koristite, u slučaju da postoji mogućnost alergije na određene kemikalije u njima.