U kakvom ste odnosu?

Slučaj strije: mogu li se spriječiti, kako ih tretirati, a kako prihvatiti?

15. kolovoz 2020.
Fotografija: iStock

Uz pomoć specijalistice dermatovenerologije odgovaramo na učestala pitanja o uobičajenom stanju kože - strijama.

Sa strijama se gotovo svatko susretne u nekom razdoblju života. Nakon trudnoće ili nakon gubitka kilograma najčešće se javljaju na području bedra, trbuha ili leđa i iako postoje neki načini kako ih tretirati, zapravo ih se jako teško riješiti. Dok se neki s njima ponose, nekima strije predstavljaju problem, osobito ljeti kada dolazi "beach body" sezona. Mada ne predstavljaju problem za fizičko zdravlje, mogu utjecati na ono mentalno i narušiti samopouzdanje.

Za početak, kako nastaju? Strije se pojavljuju nakon prebrzog rastezanja tkiva koje se ne stigne oporaviti u tako kratkom roku pa tako dolazi do njegovog oštećenja. Najčešći uzrok tome je trudnoća, no veliku ulogu igraju i hormoni i genetika, pa ako vaša majka ima strije, moguće je da ćete ih dobiti i vi. Često se pojave i u pubertetu, nakon nalog rasta i dobitka kilograma. U početku strije su crvene ili ljubičaste boje i s vremenom postupno blijede i ostavljaju konačni trag na koži. S vremenom će i on biti manje vidljiv, no zbog uništenog pigmenta uvijek će biti vidljive na koži.

"Ostale su mi kao tetovaža nakon trudnoće, podsjetnik na moj jedinstveni događaj u životu", odgovara jedna od prijateljica na pitanje u kakvom je odnosu sa svojim strijama, dok druga kaže kako joj je prije bilo neugodno u kupaćem kostimu, no sada joj strije više nisu toliki problem. Ipak, neko vrijeme ih je ipak pokušala "sanirati", s kremama i s uljem ricinusa. Mogu li se strije uopće tretiranjem riješiti i možemo li spriječiti njihov nastanak?

Strije se pojavljuju nakon brzog rastezanja tkiva koje se ne stigne oporaviti u tako kratkom roku pa tako dolazi do njegovog oštećenja. Najčešći uzrok tome je trudnoća, no veliku ulogu igraju i hormoni i genetika.

Kako ih spriječiti?

Kaže se da je prevencija najbolji lijek, što vrijedi i kada su strije u pitanju. Puno tekućine kroz dan, tjelovježba i aktivan način života, održavanje stalne mase tijela, proteini, vlakna i vitamin C te cink su neki od saveznika.

Specijalistica dermatovenerologije dr.med. Jolanda Kanižaj Rajković potvrđuje da se prevencijom može spriječiti njihov nastanak.

"S pojačanom njegom kože u vrijeme puberteta kada dolazi do naglog rasta, kod pojačanog treniranja u teretani ili tijekom promjena u trudnoći potrebno je koristiti preparate koji djeluju na jačanje elastičnog tkiva poput Reviderm Body firming gela za mješovitu kožu ili Reviderm Body Nutri Rich Care kreme za sve tipove kože. Proizvode je potrebno nanositi svakodnevno, od dekoltea preko prsiju, trbuha, natkoljenica do ispod koljena", savjetuje nam. 

Kako ih tretirati?

Niti jedan proizvod neće "izbrisati" strije s tijela, no što ih prije počnete tretirati, njihova vidljivost može biti manja. Retinol, hijaluronska kiselina, kolagen ili biljni ekstrakti u kremama pomažu obnoviti i vratiti elastičnost kože, samim tim i smanjiti strije. Ipak, kreme s ovim sastojcima, osobito hijaluronskom kiselinom koja se već nalazi u koži bolje će djelovati kao prevencija, nego kao spas za strije.

Postoji i niz kućnih pripravaka, no s njihovim korištenjem na umu treba imati discipliniranost i ustrajnost jer proces može potrajati, a i dalje nije zagarantirano da će vas osloboditi od ožiljaka. Naravno, postoje i tretmani koje odrađuju stručnjaci. 

"To su aparati koji potiču rast elastičnog tkiva i kolagena poput frakcioniranog lasera, terapija plazmom, radiofrekvencijom te tretmanima mikroiglicama uz dodatak preparata kao što su organski silicij i vitamin C. Preparati se nanose direktno u kožu i potiču elastična vlakna da urastaju u željenu regiju gdje su ranije nestala", kaže Jolanda Kanižaj Rajković.

Kako ih voljeti?

Ako vas strije zaista muče i stvaraju vam probleme sa samopouzdanjem, prije bilo kakvim tretmana najbolje se posavjetovati s liječnikom koji će preporučiti određeni tretman u vidu krema ili pomoću aparata.

Na koncu, strije, kao niti bilo koja druga nepravilnost na koži nisu razlog za sram. Za početak, važno je živjeti zdravo, dobro se osjećati u svom tijelu i graditi samopouzdanje. Znakovi na tijelu koje pričaju određenu priču o nama nisu razlog zbog kojih se trebamo osjećati "manje lijepom" ili manje vrijednom. Body positivity pokret koji nastavlja rasti i širi se društvenim mrežama ukazuje nam da svoje tijelo, kakvo god da je trebamo voljeti. Uzmite za primjer plus-size manekenku Ashley Graham koja je postala majka početkom godine - na Instagramu ponosno dijeli fotografije strija koje su joj ostale kao posljedica trudnoće.

"U početku sam se osjećala grozno, no nakon poroda sam shvatila da se radi o nečemu što mi je promijenilo život zauvijek i zato slavim izgled svog novog tijela", poručila je svima.