Skincare tips

Svi pričaju o zaštiti kožne barijere: evo što trebate znati

23. srpanj 2021.
Fotografija: Unsplash

Svaka (pretjerana) akcija ima svoju reakciju, osobito kada je riječ o koži lica.

Uvid u trendove u ljepoti posljednjih godina daju nam društvene mreže, u prvom redu je to TikTok koji je postao omiljeno mjesto skincare entuzijasta koji su u stalnoj potrazi za novim, boljim i učinkovitijim proizvodima za svakodnevnu njegu. U nizu posljednjih beauty hashtagova nemoguće je ne primijetiti onaj vezan za kožnu barijeru - na Instagramu broji 130 tisuća spominjanja, a na TikToku sve vezano za ovaj pojam pregledano je više od 44 milijuna puta. 

Kožnu barijeru inače čini gornji sloj kože (epiderma) zaslužan za zaštitu od vanjskih utjecaja iz okoliša, kao i za sprječavanje gubitka vlage. Zašto je ovaj sastavni dio kože čija se njega podrazumijeva sada postao "beauty trend"? Fokus se prebacio na zaštitu kožne barijere, koja, ako je narušena, reagira u vidu nepravilnosti, akni, ljuštenja ili crvenila. 

Jedan od razloga njezinog disbalansa je sve češće korištenje aktivnih sastojaka i snažnih proizvoda poput retinola, kiselina i eksfolijanata koje proizvođači ponekad preporučuju koristiti i na dnevnoj bazi, pa u želji za što bržim i boljim rezultatima imamo tendenciju uvrstiti ih u svakodnevnu beauty rutinu - češće nego što je to koži potrebno. No prečesto korištenje eksfolijanata ili sastojaka koji su za kožu presnažni, osobito u kombinaciji s drugim aktivnim sastojcima, može napraviti suprotni efekt i oštetiti zaštitnu barijeru koja je prva na udaru. Tada jednostavno ne može obavljati svoju zaštitnu funkciju, zbog čega dolazi do neželjenih nuspojava, gubi potrebnu vlagu i sklona je upalama. 

image
Fotografija: IMAXtree

Zato, prije nego što okrivite određeni proizvod za pojavu osjetljivosti kože ili nepravilnosti, presložite svoju rutinu ljepote. Sljedeći trend u njezi tako se okreće prema njegovanju kože i obnavljanju njezine zaštitne funkcije - bez zdravog gornjeg sloja koža ne može izgledati zdravo, zategnuto niti hidrirano. Znakovi koji upućuju na njezino oštećenje uključuju i osjećaj peckanja prilikom nanošenja proizvoda, suhoću i crvenilo, odnosno sve simptome koji upućuju na osjetljivo stanje kože koje vodi prema ekcemima ili psorijazi. 

image
CeraVe Cleansers pjenasta krema za čišćenje za normalnu i suhu kožu; Notino (117 kn)/ Skintegra Infrared serum za osjetljivu kožu sklonu iritacijskim nepravilnostima (169 kn)/ La Roche-Posay Toleraine Sensitive Riche smirujuća hidratanta njega za osjetljivu suhu kožu (119 kn)/ Biossance 100 postotno ulje skvalana; Cult Beauty (27 funti)/ Vichy Minéral 89 Probiotic Fractions regenerirajući i obnavljajući serum (217 kn)/ The Inkey List Niacinamide (7 funti)/ Paula's Choice Resist Barrier Repair Moisturizer za hidrataciju i smirenje kože (300 kn)

Nakon što je narušena njezina ravnoteža, povratak kožne barijere u normalno stanje može potrajati i do osam tjedana. Ono što dermatolozi tada savjetuju je izbacivanje svih aktivnih sastojaka i kiselina i uvođenje nježnog čistača, hidratacije i zaštite od sunca - što je koža hidratiziranija, bit će i zdravija, samim tim i ljepša. Sastojci koje je tada poželjno uvesti u rutinu su ceramidi, pepiti, glicerin i niacinamid čija je prvotna uloga jačanje barijere kože. Hijaluronska kiselina također je odličan saveznik, kao i krema za zaštitnim faktorom koju posebno treba nanositi za vrijeme ljetnih dana. generalno, pravilo kojeg se uvijek treba držati je - umjerenost, koža na svaku krajnost i pretjerivanje jasno reagira i šalje nam znakove.