Najstariji saveznik ljepote

Vazelin: uspjeh, pad i renesansa

26. veljača 2022.

Fotografija: Profimedia

Unatoč poznatim negativnim stranama vazelina, ovaj proizvod uvijek je prisutan na beauty sceni i s vremena na vrijeme, doživi svoju renesansu i veliki povratak na scenu. U 2022., to zahvaljuje društvenim mrežama.

Stariji i od plave Nivee, vazelin je konstanta u kozmetičkim torbicama i kupaonskim ormarićima gotovo dva stoljeća. Reputacija mu je pritom varirala, rasla i padala od pozitivne do negativne. U 2022., zahvaljujući TikToku, vazelin je još jednom glavna tema razgovora o njegovanju kože i još jedna generacija prepoznala je dobrobiti svemogućeg vazelina. Kemičar Robert Augustus Chesebrough zbog toga negdje zadovoljno trlja ruke, oduševljen saznanjem da je njegov izum ponovno popularan kao i prvog dana. Chesebrough je vazelin predstavio u Pennsylvaniji 1859. godine, kada je slučajno otkrio proizvod koji nastaje kao nusprodukt rafiniranja i pročišćavanja ulja i nafte. Namjena mu je u početku (kao i danas) bila raznolika - doduše, tada se manje spominjao u kontekstu kozmetike, no jedna od namjena odnosila se na njegu ispucale kože ruku. Kroz dvadeseto stoljeće, roditelji su vazelin čak davali djeci u obliku lijeka na žlicu za liječenje grlobolje (praksa koja je srećom prepoznata kao loša).

image

Reklama za Vaseline petroleum jelly iz 1922. godine
Fotografija: Profimedia

U svijet ljepote ulazi 1881. godine, s reklamom koja vazelin opisuje kao proizvod koji će kožu održati čistom, mekanom i iznimno glatkom. U prilog mu ide i činjenica da je Lady Randolph Churchill prije spavanja nanosila sloj vazelina na lice kako bi spriječila pojavu bora, a uskoro su se njenim primjerom povele brojne žene. Zanimljivo, ovaj trend zavladao je društvenim mrežama posljednjih tjedana, nosi suvremeni naziv slugging i baš poput Lady Churchill, beauty influenceri trljaju teške kreme i proizvode na bazi vazelina na lice prije spavanja, kako bi se ujutro probudili s mekanom i njegovanom kožom. Vazelin naime, nije topiv u vodi i njegova uloga uvijek je zaštita - vazelin stvara sloj koji sprječava gubitak vode i vlage iz kože, a ujedno je brani od agresivnih vanjskih uvjeta poput jakog sunca ili vjetra.

image

Fotografija: IMAXtree

Popularnost mu pada sredinom 20. stoljeća, nakon što su neki dermatolozi objavili kako vazelin potiče rast dlačica. Poznato je da njeguje obrve i trepavice i potiče njihov rast, no mnogi nisu željeli riskirati rast nepoželjnih dlačica i na licu. Posljednjih desetljeća pak, vazelin je na lošem glasu iz ekoloških razloga. S obzirom na njegovo podrijetlo, ne možemo ga svrstati u kategoriju eco-friendly proizvoda. Istovremeno, saznanje da potječe od derivata nafte izaziva polemike da je vazelin štetan za kožu, a uz sve to, negativno utječe na masnu kožu sklonu aknama jer će njegov masni sloj začepiti pore i onemogućiti disanje kože. U međuvremenu, spominjao se kao brzinsko rješenje i zamjena za highlighter - trik kojim se služe i make-up umjetnici. Još jedan trik s vazelinom koji je postao viralan je nanoešenje istog na zapešće, vrat, odnosno mjesta na koja se nanosi parfem, a u spoju s vazelinom, miris ostaje postojan i intenzivan. Pravi multipraktik, no, vazelin kao beauty proizvod za njegu lica izgubio je na značaju u većini rutina.

Sve do njegove pojave na TikToku. Za tehniku koja potječe iz K-beautyja - slugging, vazelin kao okluzivni proizvod služi za "zaključavanje" vlage u koži i ističe se kao najjednostavniji način vraćanja hidratacije koži lica ili tijela. Ako se i odlučite na slugging tehniku, učinite to ako vam koža nije sklona pretjeranom izlučivanju sebuma i masti. Također ga nije preporučljivo nanositi na kožu nakon nanošenja kiselina ili retinola. Ovako to izgleda u praksi:

@edwardzo TikTok made me try it: Slugging (w/ @cetaphilusa’s new healing ointment) 🐌 #skincare101 #skintok #slugging #skinbarrier #cetaphil #cetaphilpartner ♬ original sound - EdwardZO