Changes are beautiful

Veliki vodič kroz izazove menopauze: pozitivan ulazak u novu fazu života

24. veljača 2022.

Fotografija: Profimedia/ Canva 

Sponzorirani sadržaj

Promjene koje dolaze s menopauzom potrebno je ne samo prihvatiti, već u njima i uživati: naučite kako ući u novu fazu samopouzdane, ženstvene i zdrave.

Kao i pubertet, menopauza je vrijeme hormonalnih promjena. Međutim, o pubertetu i promjenama koje donosi često se govori, dok je menopauza s druge strane i dalje tabu tema, o kojoj se često i šapuće - iako je riječ o prirodnom procesu koji označava novu fazu u životu žene. Razdoblje nove percepcije tijela i ženstvenosti, nova etapa u životu u godinama kada je žena puna energije. Prirodno je da od promjena strepimo, no često – one donose nešto lijepo. Promjene koje dolaze s menopauzom možda jesu izazovne, no uz pravilnu njegu, prilagodbu načina života i dovoljnu informiranost, menopauza predstavlja ulaz u novi, jednako uzbudljivi dio života. 

Svake godine, 25 milijuna žena prođe kroz menopauzu i do 2025. će širom svijeta u postmenopauzi biti 1,2 milijarde žena. Menopauza najčešće započinje u 51. godini života, dok je u četrdesetima vrijeme perimenopauze, koje se prepoznaje po nizu promjena. Najčešće se uočavaju nepravilna krvarenja, valovi vrućine, problemi sa spavanjem, promjene raspoloženja, promjene u seksualnoj funkciji, pojačano opadanje ili smanjena kvaliteta kose, promjene na koži. Važno je znati da za sve ove tegobe postoji pomoć, samo je treba potražiti. Sve navedene promjene utječu na samopouzdanje žene, no otvoreni razgovori o ovoj temi, kao i promjena načina života i pravilno njegovanje tijela, ovo razdoblje učinit će lakšim, ljepšim, boljim. U tome ustraje Vichy, kroz liniju proizvoda ekspertne linije za njegu kože u svakoj fazi menopauze - Neovadiol. Proizvodi iz linije prilagođeni su svakoj fazi menopauze i pružaju potpunu njegu, a dostupni su u ponudi ljekarna diljem Hrvatske.  

Među prvim znakovima menopauze ističu se promjene na koži lica. Gubi se elastičnost, koža postaje suha, a mišići se opuštaju - kao posljedica toga crte lice postaju manje izražene, javljaju se bore, a koža lica i vrata postaje opuštena. U suštini, koža zahtijeva prilagođenu i posebnu brigu i dodatnu pažnju. Važno je izabrati prikladne proizvode, one koji se temelje na intenzivnoj njezi, hidratiziraju, čine kožu vitalnom i vraćaju mladenački sjaj. 

Prof. dr. sc. Marija Kaštelan, dr.med. preporučuje pripravke kremaste teksture za čišćenje kože, uz svakodnevno korištenje hidratacijskih krema za zrelu kožu. Vichy Neovadiol linija predlaže dnevnu i noćnu njegu za razdoblje perimenopauze i postmenopauze, uz neizostavnu njegu za osjetljivo područje oko očiju i njegu posebno namijenjenu području kože vrata i dekoltea koju često zanemarujemo. 

image

Proizvodi iz Vichy linije Neovadiol namijenjeni su kožu u svakoj fazi menopauze, a vraćaju mladolikost, volumen, gustoću, mekoću i blistavost

"U menopauzi se savjetuje svakodnevno čišćenje i njega kože lica i vrata pripravcima kremaste teksture uz korištenje hidratacijskih krema namijenjenih zreloj koži koje istovremeno vlaže kožu, ali također djeluju na bore i opuštene dijelove kože. Navedenim pripravcima postiže se svježiji izgled, koža postaje sjajna, elastična i meka. Gelovi i pjene za čišćenje kože se ne preporučuju, jer dodatno isušuju kožu. Također je važno kožu cijelog tijela njegovati losionima s dodatkom uree ili kremama obogaćenim lipidima kako bismo joj vratili vlažnost i sjaj. Naglašavam da je jako bitno zaštititi kožu kremama i losionima s visokim zaštitnim faktorom (SPF 30 ili više) prije svakog izlaganja suncu”.

Kada je make-up u pitanju, zlatna pravila šminkanja za zrelu kožu glase - što laganije formule, što prirodniji efekt, što kvalitetniji sastojci - najbolji izbor su puderi koji se ne uvlače u sitne bore i dodatno ne isušuju kožu. 

"Važno je znati da za sve ove tegobe postoji pomoć, samo je treba potražiti"

Stanje kose individualna je stvar i najčešće ovisi o genetici. Dakle, svaka žena se susreće s drugačijim iskustvima i problemima s kosom - od intenzivnog opadanja kose, do stanjenja vlasi ili suhog vlasišta. U svakom slučaju, riječ je o simptomima koji narušavaju samopouzdanje žene i izazivaju nezadovoljstvo - ako se kosa ne tretira na pravilan način. Promjenom beauty rutine se svaki od problema rješava - za početak prevencijom. Izaberite preparate za njegu, tretmane i šampone koji su prilagođeni potrebama kose i vlasišta u menopauzi - Dercos linija sadrži proizvode namijenjene za kosu koja pojačano opada, kao i oslabljenu, rijetku ili tanku kosu. S njihovim korištenjem dobro je krenuti već u četrdesetim godinama kada se primjećuju prve promijene na tijelu. Svakako izbjegavajte boje za kosu koje sadrže amonijak, a prije ili prilikom pranja kose ne propustite masirati vlasište – takva praksa potiče dotok krvi u folikule i povećava djelotvornost proizvoda za njegu.

image

Vichy Dercos linija proizvoda za njegu kose pomaže slaboj i tankoj kosi te kosi koja pojačano otpada 

Aspekt menopauze koji je možda najviše zanemaren svakako treba učiniti dijelom svakodnevne rutine. Najčešći problem je suhoća rodnice, s čime u menopauzi ima problema do 55 posto žena, a što je rezultat smanjenja razine estrogena. Sluznica vagine postaje tanja, suša i sklonija je oštećenjima, zbog čega se lakše nadražuje tijekom seksualne aktivnosti, što izaziva nelagodu, nesigurnost i izbjegavanje seksualnih odnosa.

image

Fotografija: Unsplash

Ono što savjetuju stručnjaci je za početak promjena načina života - koja nije drastična. Birajte prirodne materijale odjeće i donjeg rublja, prilagodite prehranu - izbjegavajte začinjenu hranu i posegnite za nemasnom hranom, konzumirajte manje alkohola i kofeina - svaka od ovih odluka ujedno poboljšava stanje kože tijela i lica te pozitivno djeluje na raspoloženje. Ne koristite sapun jer ima viši pH (5,5) od nježnog vaginalnog područja, čiji je pH od 3,8 do 4,5 - održavanje pH-ravnoteže pomaže kod izbjegavanja iritacija i razvoja neželjenih bakterija pa u ponudi pronađite gelove namijenjene intimnom području, promjena će se osjetiti već nakon prvog korištenja. 

Anksioznost, nervoza, česte promjene raspoloženja, depresija - psihološke promjene jedna su od češćih boljki koje valja shvatiti ozbiljno i poraditi na njihovom rješavanju. Ove zastrašujuće simptome koji menopauzu predstavljaju kao ono grozno razdoblje u životu valja osvijestiti i s njima se nositi uz pozitivan duh - psiholozi savjetuju tjelovježbu i fizički aktivnost, pronađite vrijeme za sebe, osvijestite svoje emocije. Krenite s aktivnostima u kojima ste prije uživali ili koje još uvijek niste isprobali -  ples, učenje novog jezika, čitanje, vrtlarenje, pisanje, slikanje, volontiranje...U svemu tome, važno je održavati odnose s prijateljima i obitelji, pa u neku od aktivnosti možete uključiti i svoje bližnje.  

Inače, oko 70 posto žena tijekom perimenopauze žali se na iritabilnost. Uobičajeni su i napadaji panike koji označavaju kratko razdoblje iznenadnog i intenzivnog straha, pa iako neće svaka žena doživjeti iste psihološke promjene, barem ne jednako intenzivne, njih 20 posto se susreće i s depresijom. Naime, promjene u reproduktivnim hormonima koje se događaju u vrijeme perimenopauze mogu utjecati na određene kemijske promjene u mozgu koje mogu potaknuti ili produbiti anksiozna i depresivna stanja. Česti su i problemi s nesanicom, na što će utjecati već spomenuta prilagodba načina života. Izbjegavajte alkohol, kofein i nikotin barem četiri sata prije spavanja, obilne obroke te tjelovježbu barem dva sata prije spavanja, drijemanje preko dana koje može smanjiti potrebu za spavanjem preko noći, vruća pića i začinjenu hranu - kao savjete navodi mag. psych. Vedrana Palavre. Savjete ostalih stručnjaka, dermatologa i psihologa Vichy je okupio na jedno mjesto, uz podcaste MenoTalks, kako bi pružili iscrpne i sve potrebne informacije o menopauzi. 

"Budite svjesni svih resursa, unutarnjih i vanjskih, koje imate da se nosite s poteškoćama" - Vedrana Palavra, mag. psych

Problemi izazvani psihološkim promjenama utječu i na seksualni život žene. Hormonalne promjene dovode do problema sa suhoćom, svrbežom, iritacijom genitalnog područja, smanjenog uzbuđenja i bolnih odnosa. Samo smanjenje seksualne želje može biti povezano i sa psihičkim promjenama koje puno žena proživljava u vrijeme menopauze - povećane razine stresa zbog različitih životnih promjena, depresija uz koju se veže i smanjenje libida, umor kao posljedica teškoća sa spavanjem, smanjeno samopoštovanje zbog različitih tjelesnih promjena i znakova starenja te gubitka reproduktivne funkcije - sve to može negativno djelovati na seksualnu želju. Jedno od rješenja je korištenje lubrikanta ili intimnih gelova, no svakako razgovarajte sa svojim liječnikom o novonastalim izazovima. Uz sve od navedenog, ne smijemo zaboraviti ni na ulogu partnera i važnost dobre komunikacije u odnosu te obostrano pokazivanje brižnosti i interesa jedno za drugo.

Ne ustručavajte se potražiti pomoć i dodatne informacije vezane za razdoblje menopauze - iako izazovne, promjene koje dolaze s menopauzom su dio lijepog životnog putovanja. Kroz razgovor sa stručnjacima i kroz iskustva žena, Vichy uz MenoTalks podcaste i veliki vodič odgovara na sve nedoumice vezane za ovo novo razdoblje u životu.