Beauty zasićenje?

Zašto kozmetički proizvodi nakon nekog vremena ‘prestanu raditi‘?

13. lipanj 2021.
Fotografija: IMAX tree

Je li istina da proizvodi za njegu kože s vremenom prestanu biti dobri za nas, odnosno naša se koža na njih navikne?

Koliko često mijenjate proizvode za njegu kože? Imate li osjećaj da je ispočetka sve savršeno, ali nakon nekog vremena izgube svoju moć i koža vam je u lošijem stanju nego prije? U tom trenutku, logično, tražite nešto novo, neki drugi proizvod koji će funkcionirati, dok ovaj poluiskorišteni ostavljate u ormariću ili ga čak bacate. 

Mnogi vjeruju kako se naša koža zaista navikne na određene sastojke i da oni nakon nekog vremena prestanu biti funkcionalni. Takva se pojava zapravo naziva tahifilaksija, a odnosi se na "smanjeni odgovor organizma na određeni lijek", odnosno, pojava kad naš organizam treba sve više aktivnih tvari kako bi one obavljale posao jer se stvorila svojevrsna tolerancija. Pojam se inače koristi u medicini i dermatologiji kad se radi o lijekovima koji se primjenjuju zbog, primjerice, ekcema ili psorijaze, no mnogi vjeruju da se isto događa i s "uobičajenim" proizvodima za njegu kože. Često naša koža dobro reagira u prvim danima korištenja novog proizvoda, no zatim taj fantastičan efekt nestane. Mnogi zato brzo odustaju i prelaze na nove, tako stalno mijenjajući proizvode. Posebno se to odnosi na aktivne sastojke kao što su retinol i salicilna kiselina. 

Radi se o snažnim sastojcima koje u rutinu treba ubacivati polako, u malenim dozama i ne tako često jer naša koža može snažno reagirati na njih te možemo i napraviti štetu umjesto da si pomognemo. Zato ih treba polako uvoditi u rutinu sve dok se naša koža ne navikne i svakako ih ne koristiti svaki dan. Nakon toga možemo polako povećavati "dozu" - ali u nekom trenutku dođemo do maksimuma. A nakon što se to dogodi, počnemo misliti da proizvodi više ne funkcioniraju. Npr. jednom kad nas lice više ne pecka nakon salicilne kiseline ili nije crvenkasto od retinola, vjerujemo da smo došli do kraja, da sastojci ne rade ono što bi trebali i počnemo tražiti nešto novo. Podaci govore da čak 29 posto Britanki mijenja proizvode u svojoj skincare rutini svakih mjesec dana ili nešto duže. 

"To nije znak da su sastojci nefunkcionalni, nego da je naša koža sada snažnija i oni rade efikasnije nego prije. Aktivni sastojci poboljšavaju izgled kože, ali ništa se ne događa preko noći. Nakon što se naša koža navikne na njih, njihova se uloga mijenja i oni je samo održavaju. Vaša vam koža neće zahvaliti na stalnom mijenjaju proizvoda, ona voli konzistenciju i rutinu", smatra kozmetičarka Debbie Thomas. 

S time se slaže i dermatologinja Hiba Injibar, koja upozorava na određene rokove koje bismo trebali poštovati ako želimo vidjeti promjene na koži. 

"U prosjeku, jedan ciklus naše kože traje oko šest tjedana. U tom periodu nove stanice sazrijevaju, dižu se na površinu kože i otpadaju. Uvijek savjetujem da se pričeka barem šest tjedana kad koristimo novi proizvod jer prije toga nećemo vidjeti prave efekte", rekla je. Za neke druge sastojke trebat će i puno više od toga. Za retinole i peptide, primjerice, treba devet mjeseci do godine dana kako bismo vidjeli pravi utjecaj. 

Vaša vam koža neće zahvaliti na stalnom mijenjaju proizvoda, ona voli konzistenciju i rutinu

Isto tako, treba paziti da na pravilan način skladištimo i čuvamo proizvode, kao i da ih koristimo kako treba. Za početak, svi proizvodi moraju biti na suhom, hladnom i tamnom mjestu. Baš kao i hrana, koja se pokvari u dodiru sa zrakom i suncem, tako i beauty proizvodi moraju biti daleko od direktnog svjetla, bez vlage u prostoru i uvijek dobro zatvoreni. Neki su sastojci nestabilniji od drugih - npr. vitamin C, koji je jako reaktivan na sunčevom svjetlu pa uvijek dolazi u tamnim bočicama, a može oksidirati vrlo brzo. 

Što se tiče pravilnog korištenja, treba paziti na to kako kombiniramo proizvode, o čemu smo već detaljno pisali. Pa tako ne smijemo istovremeno nanositi AHA i BHA kiseline te retinol, ili retinol i vitamin C, jer bismo mogli dobiti neželjenu reakciju, a možda i ozbiljnije probleme s tenom. Isto tako, retinol se ne preporučuje koristiti tijekom ljeta jer je jako fotosenzitivan te može izazvati opekline ili pigmentaciju.

Ipak, koliko god željeli biti monogamni u svojoj skincare rutini, nekad je važno prepoznati da nam proizvod nije više dobar - ovisno o našim godinama, godišnjem dobu...

"Naša se koža mijenja s godinama, hormonima, godišnjim dobima pa ima smisla s vremena na vrijeme procijeniti što nam zaista treba. Ono što koristite tijekom zime možda je preteško tijekom ljeta, dok proizvodi koje ste obožavali u 30-ima, u vašim 40-ima možda neće biti tako efektni", kaže Debbie Thomas.