More liječi

Prirodni wellness-odmor na Kvarneru: koje su to blagodati mora za naše zdravlje?

16. kolovoz 2020.
Fotografije: Profimedia/Promo

More je zdravlje - jasna je to i neupitna definicija. Ipak, što ona znači u kontekstu Kvarnera i u kojima sve blagodatima mogu uživati gosti?

Kaže se za Kvarner da je kolijevka hrvatskog turizma koji je započeo još davne 1844. godine gradnjom Ville Angioline. Nakon toga stručni tim liječnika utvrdio je blagodati klimatoterapije i talasoterapije u Opatiji koja carskim dekretom 1889. postaje prvim lječilištem na tadašnjoj jadranskoj obali. Slijede je 1892. godine otok Lošinj i 1906. godine Crikvenička rivijera.

Što to more čini za naše zdravlje?

Jadransko more je među najčišćima u Europi, što je potvrdilo i izvješće Europske komisije za ispitivanje kakvoće mora i sadrži više od 80 minerala i elemenata koji pozitivno utječu na cijeli organizam. Ono je izvor hidratizacije, regulira ione, opskrbljuje nas vitaminima, mineralima, oligoelementima i aminokiselinama, osnažuje metabolizam te stimulira njegove obrambene funkcije. Naravno, sama privlačnost morske atmosfere, kupanja u moru i relaksacije pozitivno djeluju na tijelo i um. 

image
Stara Baška

Prirodni wellness, onaj kvarnerski prava je terapija na otvorenom. Za početak tu su bura, suhi i hladni zrak koji donosi svježe vrijeme, pokreće valove i rad mora, a zrakom se šire čestice morske soli, oligoelemenata i minerala koje prodiru u organizam do najdubljih predjela plućnih alveola. Ovaj "Kvarner efekt" liječi - dok šetamo nekom od šetnica uz more u Opatiji, Crikvenici ili na nekom od kvarnerskih otoka. Udisanje prirodnog morskog zraka vraća energiju i osnažuje imunitet, poboljšava koncentraciju i oslobađa od nakupljenog stresa. Također, olakšava disanje onima koji pate od alergija i astme.

image
Poznata šetnica uz obalu u Opatiji

Ne zaboravimo na blagodati vitamina D kojeg iz sunca upijamo na plaži - osunčani otoci Krk, Cres, Lošinj i Rab destinacije su koje spajaju miran i aktivan odmor, prigodan za svaku dob. Zbog blagotvorne mikroklime otočna mjesta Mali i Veli Lošinj proglašena su klimatskim lječilištima te se u njima postižu odlični rezultati liječenja bolesti dišnih organa i kože.

Ono što ostaje u pamćenju je i bogatstvo mirisa - područje Kvarnera bogato je kaduljom, ružmarinom, lavandom i ostalim travama i aromatičnim biljkama. Koriste se za hranu, kupke, mirise, kao prirodni lijekovi, za pripremu rakija poput travarice... Od svega navedenog nastaju zdrava i ukusna jela koja čine gastronomsku ponudu, naravno uz za Mediteran karakteristično maslinovo ulje. Ono krčko i cresko nositelji su zaštićene oznake izvornosti EU.

image
Grad Rijeka/ Foto: Arsen Miletić

I na kraju, bez obzira u koji se dio Kvarnera planirate uputiti, prije svega duboko dišite, uživajte u prirodnom wellnessu i opustite se. Sve navedeno čini temelj za zdrav odmor!