Na Emmyjima 2021. britanska glumica, scenaristica i producentica Michaela Coel ušla je u povijest kao prva crnkinja koja je dobila nagradu za originalni scenarij za mini seriju. Njezina "I May Destroy You", originalno napravljena za BBC te ostvarena uz pomoć HBO-a, jedna je od najboljih serija prošle godine, svakako ona s najboljim kritikama, a Coel ju je napisala, korežirala, producirala i u njoj glumila. Priča o spisateljici kojoj netko ubaci drogu u piće i seksualno je napadne temeljena je na njezinom iskustvu. Serija propituje ne samo silovanje i preživljavanje seksualnog napada, nego i sve ono što se osobi događa nakon toga, ili uslijed toga; zbunjenost, šok, promjene u odnosima s prijateljima, obitelji, kao i sa samom sobom, a koje nisu nimalo bezazlene.
"Pišite o onome što vas plaši, u čemu se osjećate nesigurno, što je nelagodno. Izazivam vas. U svijetu koji nas potiče da gledamo živote drugih kako bismo shvatili kako se mi sami osjećamo i u kojem se osjećamo da nas stalno moraju vidjeti - jer vidljivost se danas, iz nekog razloga, izjednačava s uspjehom - ne bojte se nestati iz toga, barem na kratko, i vidjeti što vam dolazi u tišini", rekla je Michaela Coel prihvaćajući Emmy, kojeg je posvetila "svima koji su preživjeli seksualno nasilje".
"I May Destroy You" inače je imala četiri nominacije, a dobila je samo jednu nagradu. Početkom ove godine jedan od većih skandala bila je činjenica da za Zlatne globuse nije imala nijednu nominaciju, što je prilično nevjerojatno. Jedino moguće objašnjenje je da nitko iz žirija nije pogledao seriju jer ako ste je gledali, znate da je zaslužila barem nominaciju, ako ne i sve nagrade.
A tko je Michaela Coel, koja trenutno snima "Black Panther: Wakanda Forever" i radi na novom scenariju za BBC? Rođena je i odrasla u Londonu s majkom i starijom sestrom, a roditelji su doseljenici iz Gane koji su se rastali prije njezina rođenja. Isprva je studirala političke znanosti, a zatim se priključila pentekostalnoj crkvi kroz plesnu grupu te je počela pisati poeziju i nastupati u lokalnim pubovima. Tamo je upoznala dramaturga Chéa Walkera, na čiji je nagovor krenula na satove glume, a ubrzo i upisala Guildhall School of Music & Drama. Bila je prva crnkinja koju su primili u posljednjih pet godina. Njezino je školovanje bilo prepuno usputnog rasizma i mikroagresija te se često osjećala kao da ne pripada, no u intervjuima ističe kako ju je upravo to tjeralo da ide naprijed.
Za završni rad napisala je kratku monodramu "Chewing Gum Dreams", koju je kasnije izvodila u brojnim kazalištima, između ostalih i u National Theatre. Kanal E4 joj je zatim ponudio da prilagodi scenarij televizijskom formatu. U "Chewing Gum" je i glumila 24-godišnju Tracey, katoličku školarku koja istražuje vlastitu seksualnost. Humoristična serija prikazivala se u dvije sezone, a Michaeli je donijela nagradu BAFTA za žensku izvedbu u komediji. Dok je jednu večer završavala scenarij za drugu sezonu "Chewing Guma", izašla je s prijateljima, netko joj je ubacio nešto u piće i dva muškarca su je seksualno napali. Upravo to je i radnja "I May Destroy You".
Osim toga, Coel je glumila u epizodi "Black Mirrora", "USS Callister" te filmovima " Black Earth Rising" i "Been So Long".
Coel je danas svjetska zvijezda, u Ujedinjenom Kraljevstvu već godinama ima takav status, ali je doživljavaju i kao buntovnicu. Razloga je mnogo, no jedan od najvećih svakako je njezin govor na Edinburgh International Television Festivalu, na kojem svake godine netko od uglednika dobije priliku govoriti pred najistaknutijim članovima industrije. Coel je dobila priliku 2018. i pritom nikoga nije štedjela. Prozvala je sve producente s kojima je radila i optužila ih za rasizam, samo ne tim riječima, nego puno suptilnije i snažnije, pričala je o seksualnom napadu, o manjinama, o buntovnicima, o nepodobnima. Govor je odjeknuo snažno u cijeloj industriji, a Coel ga je proširila i objavila kao knjigu.
Michaela Coel jedna je od najsnažnijih glasova milenijalaca koji polako, iznutra mijenjaju televizijsku i filmsku industriju pričama koje su se drugi prije nje bojali ispričati.
"Moramo biti dovoljno hrabri i prihvatiti da se društvo može promijeniti. Trebamo izraziti dobrodošlicu nepodobnima, buntovnicima, dati im prostora u društvu i cijeniti ih. Jer ako ih slušate, oni stvaraju promjenu", rekla je.