Dobro je poznato da se trendovi brzo rađaju i još brže umiru, a neke stvari jednostavno zauvijek ostaju u modi. Teško je danas odolijevati vremenu, a još teže ostati ili postati bezvremen u svijetu u kojem se sve mijenja u trajanju treptaja oka, pod jezivim pritiskom prevelike količine informacija. Živimo u dominaciji slika i vizualnog terora, tako da i dalje ostaje neobjašnjivo kako je jednoj slici pošlo za rukom da i dalje privlači toliko pažnje iako je nastala pred sam kraj 20. stoljeća. Nema ništa toliko neobično u tom prizoru, osim što vidljivo mlada djevojka pohotno i prodorno gleda direktno u kameru, sakrivajući se iza sunčanih naočala u obliku srca i zavodljivo usnama dodiruje vrh lizalice. Za one koji su se rodili prije ere Instagrama više je nego jasno da je u pitanju Lolita, lik iz istoimenog romana Vladimira Nabokova, knjige koja još uvijek izaziva mnoge kontroverze, a danas predstavlja materijal i vizualno nadahnuće mladim zvijezdama TikToka koje u tome vide isključivo estetiku koja im se sviđa, ne sluteći kakve se sve priče kriju iza tog nevinog pogleda maloljetne djevojke.
Za one koji nisu toliko upućeni u ovaj kultni roman objavljen 1955. godine, njegova radnja usredotočuje se na bizarni odnos između pripovjedača knjige, Humberta Humberta, i njegove pastorke, tinejdžerice Dolores Haze – kojoj on tepa Lolita. Kada njena majka pogine u prometnoj nesreći, glavni junak otima tinejdžericu i počinje je seksualno i psihički zlostavljati, prije nego što ona uspije pobjeći godinama kasnije. Ovu skandaloznu priču na mnogim nivoima, prvi put je ekranizirao Stanley Kubrick 1962., kada je i nastala ova kultna fotografija Sue Lyon napravljena za promotivni poster. Negdje pred kraj devedesetih, točnije 1997. godine, Adrian Lyne se odvažio napraviti i remake ovog čuvenog ostvarenja s Jeremyjem Ironsom u glavnoj ulozi.
Naivni čitatelj ili gledatelj pomislio bi da je Lolita mlada zavodnica, a nipošto zlostavljana djevojčica koju zloupotrebljava njen očuh, međutim loša percepcija između sadržaja i estetike stvorena je kao fenomen popularne kulture s obzirom na sasvim pogrešno prezentiranje tako ozbiljne teme kao što je zlostavljanje. Veliki revival Lolite u središte pop kulture vratio se zahvaljujući utjecaju Lane Del Ray čija je opčinjenost nimfom iz mašte obilježila njen cjelokupni opus i kada su u pitanju pjesme, ali i njen izgled i ukus za modu. U čuvenom hitu "Off to the Races" otvoreno se referira na citate iz knjige kao što je refren "svjetlo mog života, vatra mojih bedara". S obzirom na njeno prekomjerno obožavanje ovog lika, ne iznenađuje i kordon djevojaka koje su počele slijediti taj put.
Današnje generacije djevojaka otkrivaju ovu priču zahvaljujući TikToku. Upravo je estetika kokete ono što dominira, a čedna zavodljivost je preplavila aplikaciju nevjerojatnom brzinom. Tako je i #coquette prikupio tri milijarde pregleda kojima su označeni videi u kojima djevojčice nose biserne ogrlice i ukrašavaju svoje sobe pin-up atmosferama. Čipka, nevinost, bjelina su ključne riječi, moodboard njihovih raspoloženja koja se plasiraju kao dobar dan. Nitko više ne razmišlja o tome koliko je opasno da se generacija mladih žena upušta u ovu vrstu vizualnog eksperimenta i kolika je zapravo opasnost od same seksualizacije o kojoj se možda ne vodi toliko računa u današnje vrijeme kada se olako pritisne “share”? Da li je u pitanju romantizacija nečega što je tako mračno? Ili je samo tanka linija između inspiracije za outfit i stvarne primjene mučnih dijelova ove priče u vlastiti život?
Sve u svemu, Lolita je oduvijek bila priča s kojom su ljudi olako koketirali, bez obzira na njene posljedice. Iako na kraju krajeva sve leži u oku promatrača, moramo znati da težina i bol koji se kriju iza pogleda čiste ljepote ne predstavljaju proizvoljnu pozu za modni editorijal. To je zapravo uznemirujuća opomena kako se nečija moć može zloupotrijebiti i uništiti nečiji nevini život za sva vremena.