Definitivno sam zakasnila na party, ali tu sam i ona je savršena”, tim je riječima Naomi Campbell, kojoj modni svijet već desetljećima tepa da je Crna pantera, opisala svoje “šokantno” majčinstvo u pedesetprvoj godini života. Naslovnicu britanskog Voguea koju krasi sa svojom devetomjesečnom curicom lajkalo je u manje od pet dana više od pola milijuna pratitelja samo na Naominom profilu. “Oduvijek sam znala da ću biti majka”, izjavila je u popratnom intervjuu, u kojem ne otkriva puno, samo toliko da curica nije usvojena i da je “njezino dijete”.
U svijetu u kojem nije politički korektno, a vjerojatno ni etički ispravno, pitati roditelje na koji je točno način dijete njihovo, svijet može samo nagađati kako je supermodel postala majka - korištenjem nekad davno zamrznute jajne stanice, vraćanjem tijela iz menopauze (što je proces koji navodno radi i jedna poliklinika u Hrvatskoj), ili korištenjem donirane jajne stanice, što je pak postupak o kojem žene ne vole govoriti. Stigmatizacija činjenice da su nosile i rodile dijete koje nije genetski “njihovo” razumljiva je s emotivne strane. Svaka majka, naime, zna da je, nevezano uz tehnički način dolaska na svijet, svako dijete koje ju je učinilo majkom - njezino. Naomi na naslovnici doslovno blista - ističući bujnu kosu, kao znak afričkog podrijetla, drži malenu djevojčicu golu u poluprofilu te tako jednim fantastičnim fotografskim potezom ruši brojne barijere momshaminga današnjice - nago dijete od devet mjeseci je prirodna pojava, majka može biti samohrana, majka može biti starija od četrdeset. No, može li biti starija od 50?
Čim je Naomi prije pola godine objavila (naravno, na Instagramu) da je postala mama, pojavili su se neočekivani tekstovi o plodnosti koje valja pažljivo čitati. Vijesti o zvijezdama koje, poput predivne i glamurozne Naomi, postaju majke u pedesetoj - kao što su Janet Jackson i Brigitte Nielsen - mogu biti ozbiljan problem za očekivanja “običnih” žena. I dok slavimo njihove izbore i pobjedu nad neplodnošću, valja podsjećati da je ostati "spontano" trudna prvi put u pedesetoj i iznad rubno područje znanstvene fantastike.
Zašto je važno da ta vijest bude dostupna, vidljiva i javna? Jer bi nas mogla poštedjeti slomljenih srca. Važno je znati da velika većina nema izbor koje imaju gore spomenute dame, ali da ni IVF, ICSI i bilo koji vid potpomognute oplodnje nije svemoguć. Čak i iznad 43. godine postotak uspješnih postupaka toliko je malen da bi valjao stajati kao napomena uz sav glamur Vogue naslovnice. Obožavam što neke od nas uspiju pobijediti i neumoljivu prirodu i jedva čekam kupiti svoj primjerak magazina koji slavi genetsku superiornost Crne pantere, pri čemu mislim na izgled, jer nemam pojma koji su njezini reproduktivni izbori, a nije ni važno. Važno je u novom dobu slaviti samostalno majčinstvo i majčinstvo iznad četrdesete, ali put do njega najčešće nije naslovnica modnog časopisa. Iako bi možda trebao biti?