Brojne modne editorijale koje svakodnevno vidimo ona je osmislila i stilizirala, a danas je Ivana Pavić vlasnica obrta za modni stilizam, umjetničko stvaralaštvo i savjetovanje.
Za početak, predstavite nam sebe i svoje poslovanje...
- Vlasnica sam obrta za modni stilizam, umjetničko stvaralaštvo i savjetovanje. Iako mi je na početku djelovanja fokus bio isključivo modni styling u vidu stiliziranja komercijalnih snimanja za razne brendove, danas je to više individualno savjetovanje klijenata kroz autorske projekte Virtual Stylist i edukacijske radionice Stilska jednadžba. Također radim kao dio tima Učilišta Profokus kao glavni mentor klase programa „modni stilist“. Što zbog osobne potrebe, što zbog toga što sam mišljenja da konstantno moraš osluškivati potrebe tržišta, dio mog poslovanja seže i u digitalni marketing te osmišljavanje kreativnih koncepata i rješenja za klijente.
Kako izgleda vaše poslovno putovanje i kako je došlo do ideje o pokretanju vlastitog posla, samostalnog djelovanja?
- Dugo godina sam radila u medijima kao modna stilistica, postepeno sam odrađivala i novinarske zadatke, zatim i kao modna urednica dok se konačno nisam odlučila na pokretanje vlastitog posla. Dugo sam razmišljala o tome, godinama sam skupljala iskustvo, upijala od svih onih od kojih sam mogla nešto naučiti, učila na svojim i tuđim pogreškama. Mislim da sam prvo morala sazreti kao osoba, proći puno utakmica da konačno sebi kažem: „Ok, sada je vrijeme za početak nove, vlastite priče!“. Iako se ta ideja kuhala u mojoj glavi skoro od početka bavljenja ovim poslom, uvijek je nedostajalo hrabrosti i odlučnosti. U ovoj branši sam već preko 10 godina, no zanimljivo je kako se sukladno vremenu, potrebama i promjenama na tržištu ona mijenja, a mi kao privatni poduzetnici moramo znati to prepoznati i razvijati se u skladu s promjenama. U poslovanju mi je jako bitno da ne stagniram na jednom mjestu.
Koji je presudni trenutak u kojem ste se odlučili krenuti u nešto svoje, preuzeti kontrolu nad svojim poslovanjem? Koje emocije su tada prevladavale?
- Jednostavno sam osjetila da je pravi trenutak. Htjela sam nove izazove, imala sam puno zamisli i planova. Volim dinamiku i ako osjetim da sam u kolotečini imam poriv odmaknuti se, u protivnom osjećam da propadam kao biće. Pokretanje mog posla bi bilo divno i vjerojatno puno lakše da se nije događalo u veljači 2020. Nisam ni slutila što će se dogoditi svega par tjedana nakon (Covid op.a). U tim trenucima kada su mi svi unaprijed dogovoreni angažmani i suradnje otkazani, ja odlučno nastavljam s misijom otvaranja obrta i vlastitog posla. Hrabrost ili ludost, tada sam se često pitala. Ne mogu reći da se nisam bojala, bojim se i dalje - kada ovisiš isključivo o sebi promjeni ti se način razmišljanja, no vjerovala sam u svoje sposobnosti, upornost i to me na kraju održalo pozitivnom u tom teškom razdoblju. Zanimljivo je da sam u tom periodu bila možda i najkreativnija i najproduktivnija... Danas sam u četvrtoj godini vlastitog poslovanja i zahvalna sam na svakoj stepenici puta koja me je naučila nekoj lekciji.
Koliku ulogu ima hrabrost? Kako strah, ako je prisutan, okrenuti u svoju korist?
- Smatram da sam s obzirom na cijelu situaciju i tajming bila jako hrabra što sam odlučila ustrajati u svojoj odluci. Mislim da sam karakterno takva, kada nešto odlučim, idem glavom kroz zid dok to i ne ostvarim, to je moja osobina koja ne znam je li dobra ili pomalo mazohistička... Nakon što sve pogledam s odmakom, zahvalna sam na njoj jer mi je donijela puno dobrih stvari u životu.
Svatko tko je odgovoran za nešto vjerujem da osjeća strah, pa tako i ja, i mislim da je to sasvim prirodno. To nije onaj hendikepirajući strah, nego konstantno propitkivanje, traženje novih ideja, novih rješenja i načina – a za sve u životu pa tako i za strah glavno rješenje je konstantan i uporan rad na sebi i svom poslu te ustrajnost. Naime, prepreka će uvijek biti, one su dio puta, no jako je važno da nam svaka ta prepreka posluži kao lekcija i pokazivač smjera. Vjerujem da predani rad, kvalitetno obavljen posao i konstantni trud imaju za rezultat samo napredak.
Kako ste se pripremali za pokretanje poslovanja, gdje ste potražili savjete?
- Dugo sam se informirala, još dok nisam bila toliko ozbiljna u toj namjeri više od prijatelja i poznanika koji su to prošli iz prve ruke. Kasnije kada sam ozbiljeno krenula u posao, nekih godinu i pol prije samog starta sam se informirala putem Plavog ureda, a puno toga sam saznala na YouTubeu, kroz podcaste... Najviše naučiš sam kada kreneš kroz proces i susretneš se s nenadanim situacijama na koje te nitko ne može pripremiti. Danas sve savjete vezano uz financijski dio posla (koji je meni često nejasan) pronalazim kod moje knjigovotkinje koja je izvrsna i uvijek u toku s najnovijim informacijama.
Koliko je digitalizacija olakšala (ili otežala) proces pokretanja i vođenja poslovanja? Kojim digitalnim alatima se služite?
- Sve u poslovanju radim digitalno. Ne sjećam se kad sam posljednji put fizički ušla u neku od ustanova. Jako puno olakšava. Preko sustava e-građani odradim većinu stvari potrebnih za poslovanje, net-banking koristim i privatno i poslovno. Imam gotovo sve aplikacije i digitalne alate koje mi mogu olakšati posao vezano za financije, za plaćanje i izdavanje računa. I posao je jako vezan uz digitalnu sferu jer se naručivanje usluga odvija preko moje web stranice, a u vezi toga - imam i velike planove za iduću poslovnu godinu.
Je li naše tržište ‘povoljno‘ za mlade poduzetnike, umjetnike - nedostaje li edukacije, specijaliziranih platformi, projekata?
- U jednom trenutku, mislim da je to bilo 2019. godine, baš se puno ulagalo u tu sferu. Onda se dogodilo svašta sa svijetom i mislim da je došlo do stagnacije po tom pitanju, a ona se osjeti i danas. Mislim da uvijek može bolje, pogotovo se mladi trebaju više poticati na pokretanje vlastitih poslova. Nedostaje motivacija, podrška, informacije, edukacije. Radi se na tome i danas, ali po mom mišljenju može se dobiti premalo konkretne pomoći.
Koje vještine su potrebne za održavanje uspješnog poslovanja?
- Dobra organiziranost, balansiranje vremenom, odlične komunikacijske vještine, profesionalnost, predan i kvalitetan rad, ustrajnost te lijepo i ugodno ophođenje prema svim suradnicima i klijentima. Često te posao odvede i izvan tvoje zone komfora pa u skladu s time treba naučiti reagirati te se postaviti na adekvatan način. No, najvažnije je da cijeniš sebe i sve ljude koji te okružuju, jer ako se u poslu izgubi ljudska crta, mislim da sve pada u vodu.
Što biste poručili onima koji kreću u svoj posao, svoje samostalno djelovanje - kojim lekcijama vas je iskustvo naučilo?
- Sreća prati hrabre i ustrajne! Bez ustrajnosti i konstantnog zalaganja i ulaganja nema napretka.
Definicija uspjeha? Što vam on predstavlja, ako vam predstavlja?
- Za mene je uspjeh kada od onoga što radiš možeš lijepo i mirno živjeti, a pritom si sretan sa sobom i tu sreću prenosiš na svoju okolinu.
Što vas motivira i što volite kod svog posla? Kakvu ulogu ima stres/mir?
- Još sam uvijek u fazi u kojoj me svaki novi zadatak motivira. Najviše me motiviraju i vesele autorski projekti u koje vjerujem i svaki dan se trudim poboljšam ih. Najljepši osjećaj je kada vlastitu ideju konačno ostvariš – to me jako motivira u poslu. Volim naravno i slobodu koji imam – a to je da nemam fiksno radno vrijeme (nego je ono često 24 h haha), nego si ga sama odredim onako kako mi to najbolje odgovara sukladno poslovnim i privatnim obavezama. Važno mi je odvajanje privatnog i poslovnog, na tome aktivno radim u posljednje vrijeme jer sam shvatila da mi je takva vrsta odvajanja potrebna za održavanje vlastite ravnoteže i dobrobiti, iako često zna biti jako izazovno.
Možemo li demistificirati sam pojam ‘vlastitog poslovanja‘ - što on znači, što sve podrazumijeva i koje su zablude vezanje za njega?
- Mnogi misle da dok imaš vlastiti posao, posao sam ide. Da je to obećana zemlja bez nadređenih, da ne moraš nikome polagati račune, radno vrijeme ne postoji pa većinu vremena ispijaš kavicu dok se posao sam od sebe obavlja. A to nikako nije realna predodžba. Vlastito poslovanje znači da nema fiksnog radnog vremena jer si često mentalno u poslu i 24h na dan, vlastito poslovanje znači da sam sebi polažeš račune, a iste sam i plaćaš, sam si zaslužan za vlastitu egzistenciju te sam krojiš vlastiti uspjeh ili neuspjeh svojim postupcima i potezima. Vlastito poslovanje znači da ćeš u hodu naučiti i neke nove vještine i znanja koje si primoran naučiti i sam ih obavljati jer nema nitko drugi tko bi ih obavio...
Tko je Ivana Pavić danas, a kako ju kao poslovni subjekt vidite u budućnosti?
- Trudim se ostvarivati sve svoje ciljeve i ideje te biti sretna s onim što radim i u što vjerujem. Krenula sam prije gotovo četiri godine na jedan put na kojem svaki dan otkrivam i naučim nešto novo. Ne znam ni sama u kojem će me smjeru to putovanje odvesti, ali ću svojim trudom, ustrajnošću i radom pokušati sve svoje poslovne planove ostvariti i dignuti poslovanje na višu razinu, u onom smjeru kojim sam krenula.
Osim stručnih vještina koje Ivana, kao vlasnica obrta za modni stilizam, umjetničko stvaralaštvo i savjetovanje, neupitno posjeduje jednako je bitno razvijati svoje vještine upravljanja financijama. Ono je ključni aspekt uspješnog poslovanja, a bez toga čak i najtalentiraniji poduzetnici mogu naići na probleme i izazove.
Upravljanje ovim aspektom poslovanja predstavlja ključni aspekt uspjeha, a Ivanina izvanredna strast i kreativnost trebaju biti podržane čvrstim financijskim temeljima. Osim izuzetnog talenta, važno je shvatiti da čak i najtalentiraniji poduzetnici mogu naići na poteškoće ako financijskom upravljanju ne pridaju dovoljnu pažnju.
Postoji nekoliko iznimno važnih elemenata koje kod uspješnog poslovanja valja imati na umu. Prvo, imajte viziju za budućnost vašeg poslovanja. Postavite jasne ciljeve i izradite strategiju za njihovo ostvarenje te planirajte ulaganja u razvoj poslovanja, marketing i vlastito usavršavanje. Dugoročni pristup omogućuje postupan rast i proširenje vašeg biznisa.
Nadalje, potrebno je izraditi detaljan budžet koji obuhvaća sve stavke troškova. Budžetiranje će vam pomoći u postavljanju ciljeva, ograničavanju nepotrebnih troškova i osiguravanju stabilnosti vašeg poslovanja. Važno je redovito pratiti priljev i odljev novca kako biste imali jasan pregled o tome kako se vaše poslovanje financira. Održavanje stabilnog novčanog toka omogućuje vam pokrivanje dnevnih troškova, upravljanje investicijama i izgradnju financijske sigurnosti.
Budite svjesni važnosti ulaganja u rast i razvoj vašeg poslovanja. Planirajte i izdvajajte sredstva za marketinške aktivnosti, unaprjeđenje usluga te poboljšanje poslovnih procesa. Također, osigurajte rezerve za neplanirane situacije kako biste imali financijsku sigurnost. Danas su vam za lakše i efikasnije upravljanje financijama na raspolaganju i moderni financijski tehnološki alati. Postoje mnoge aplikacije i softveri koji vam mogu pomoći i pružiti jasniji uvid u financijsko stanje vašeg poslovanja.
Važan aspekt svakog uspješnog poduzetnika je i financijska pismenost. Uložite vrijeme u edukaciju o financijskom upravljanju i poslovanju. Što više naučite o financijama, bolje ćete razumjeti svoje poslovanje i donositi pametnije odluke.
Upravljanje financijama može biti izazovno, ali je ključno za dugoročni uspjeh vašeg poslovanja. Njihovo pravilno upravljanje omogućuje donošenje informiranih odluka, stabilnost poslovanja i mogućnost rasta.
U vašim prethodnim uspjesima mogli smo se upoznati s talentom koji posjedujete te sam sigurna da imate sve potrebno za daljnji napredak. Budite hrabri, odlučni i vjerujte u sebe. Želimo vam puno sreće i uspjeha u daljnjem razvoju vašeg obrta!