Životne kronike by Luce

Je li ovo ‘body language‘ novog doba?

08. lipanj 2022.

Fotografija: Profimedia 

Stil kojim se izražavate u porukama digitalni je pandan "govora tijela" i izvor brojnih nesporazuma - tvrdi kantautorica, glazbenica i voiceover artistica, naša nova kolumnistica, Luce. U koju kategoriju vi spadate?

Ibis redibis, nunquam peribis in bello. "Ići ćeš, vratiti se, nećeš u ratu poginuti." Ibis redibis nunquam, peribis in bello. "Ići ćeš, vratiti se nećeš, u ratu (ćeš) poginuti." Tako je to onomad mudro i dvosmisleno rekla stara Pitija, grčka proročica iz Apolonova hrama, itekako poznavajući i koristeći ljudsku slabost i očaj u nemoći. Okej, nisam možda odabrala najbolji primjer, s obzirom na to da nam je riječ "rat" nažalost ovih dana i previše po ustima, ali ja ću se ovdje ipak zadržati na nešto lakšem sadržaju.

Zamislite - jedan zarez, ovisno gdje ga u rečenici (ne) stavite, mijenja cijelu priču. Fast forward na 2022. godinu: zarez who? Izumrlo. Evo ti jedan smajli. Tisuću smajlija. Nijedan smajli. Ne znam koji ste tip smajlarke, ali znam da su od krucijalne važnosti u iščitavanju poruka. Što je pjesnik zapravo htio reći. Čitanje između redaka. Ono što bi u stvarnoj, živoj komunikaciji bio body language, to je u svijetu tipkanja smajlarenje. Izmislila sam ovu riječ maloprije, dosta sam zadovoljna. Preciznije rečeno, ne samo smajlarenje, nego korištenje znakova i način/stil pisanja općenito.

image

Lucija Ćustić

Fotografija: Vanesa Pandžić/Cropix 

Da sam dobila medu ili tunu... ma slavuja za svako krivo tumačenje poruka, što ja tuđih, što tuđi mojih, moje bogatstvo bi zasjenilo i Elona Muska i onaj algoritam od imena njegova djeteta. Kad bolje razmislim, moglo bi se te razne "stilove" pisanja malo poladičariti u nekoliko kategorija. Ma što da ne! Krenimo.

Nervoza mi je drugo ime

Koliko svađa i podignutih tlakova bi spriječio samo jedan upitnik na kraju rečenice, umjesto onih pet komada (koji dolaze, naravno, u kombinaciji s još toliko uskličnika) u poruci. Nemojte biti ta osoba. Odgovor vam neće doći brže ni bliže onome što ste možda poželjeli/le da piše. Naprotiv. Ovdje vrijedi pravilo "manje je više".

Prekul sam za dijakritičke znakove

Kvačica na slovu. Nekad je dosta korisno znati kad je riječ o pisanju, a kad o pišanju, kad o šišanju, a kad o sisanju...Ovdje zaboravite na ono pravilo od maloprije.

Prekul sam za interpunkcijske znakove i riječi sa svim pripadajućim slovima

"e dis vcrs os na konc"
"hej bok, pa možda, ajde još ti javim, ti to ok?"
"ok cjms"

Što reći, koju posluku porati. Pročitati sedam puta i nadati se da ćeš iz osmog skužiti.

Ozbiljna, službena poruka bez smajlija

Najmodavac vam u 8 ujutro šalje poruku "dolazim danas u 14 h". U onoj prvoj, još krmeljavoj sekundi se preznojite od straha, a onda shvatite da je 15. u mjesecu i da je sve okej. I da je tulum bio u drugom stanu.

Nejasna poruka puna grešaka

"hcesss ly docci do na4s"

Ovdje su moguće samo dvije opcije. Nečija pripita poruka u subotu u 2 ujutro ili poruka tvojih roditelja koji su kupili novi mobitel i ostavili naočale u drugoj sobi.

 

 

 

"The točka" na kraju

"jesmo sad ok"
"ne."
"pa zasto, sta sad ne valja"
"ti meni reci."

Znate ono kad se durite i/ili svađate s nekim preko poruka, pa želite da to što ste napisali bude "statement" i ima težinu jednog ovećeg brda kamenja pa stavite dramatičnu točku na kraj svake poruke iako je inače nikad nema tamo, a druga strana i dalje ne kuži? E da, izgleda da muški mozak ipak ne operira baš na isti način kao ženski. Čast iznimkama koje će skužiti zašto je ta točka tamo i vjerojatno ti i uzvratiti na isti način.

Basic b*tch smajli

Uvijek šalje isti smajli. Onaj prvi koji mu je na redu. Vjerojatno ga šalje i prijatelju kad dogovaraju odlazak na tekmu, mami kad mu javi da je skuhala sarmu po receptu tete Đurđice i sestri kad mu kaže da je napokon trudna. Ovdje zapravo nema nekog nesporazuma, samo je dosadno.

Nesigurnost ću prikriti milijardom smajlija

Tipkanje s novom, još nepoznatom vam osobom. Bilo da vam se sviđa ili je riječ o novoj kolegici s posla, iz nekog razloga vam je jako bitno da ostavite dobar dojam, ali situacija postaje sve gora. Nakon svake poruke šaljete rafal od deset smajlija i ne možete se kontrolirati niti ih smanjiti. U stvarnom svijetu to bi bio onaj nervozni smijeh kad ne znate kuda bi sa sobom od neugode; ne osjećate se dovoljno pametno/lijepo/zanimljivo i sa svakom porukom si kopate sve dublju jamu. Svima nam se to dogodilo barem jednom (autorici ovih redaka i puno više puta) i premda se činilo iritantno, svi smo mi na kraju dana od krvi i mesa...

...osim ljudi koji nemaju plave kvačice na WhatsAppu. NE VJERUJ LJUDIMA KOJI NEMAJU PLAVE KVAČICE NA WHATSAPPU. Do tipkanja.