Četiri četvrtine

Jeste li već isprobali ovu metodu organizacije vremena?

22. svibanj 2022.

Fotografije: Unsplash

Iskrsnula je na TikToku i proširila se društvenim mrežama, a tko god je proba, osjeti značajnu razliku u odnosu na uobičajeni tempo življenja. Metoda "četiri četvrtine" potaknut će vas na to da dan rascjepkate u dijelove, što će donijeti više koncentracije, manje stresa i zdraviji pristup sebi i vlastitim obavezama.

Dok provodite vrijeme na TikToku, velike su šanse da ćete nabasati na preporuku za neki dobar film, knjigu, parfem ili album. Algoritam će brzo upiti vaše preferencije te vas nastavljati opskrbljivati sadržajem koji bi vam trebao odgovarati. No među brojnim očekivanim sugestijama koje nude TikTok influenceri, s vremena na vrijeme čovjek naleti i na onu koja ima potencijal promijeniti mu život, ili - malo manje dramatično - barem percepciju o životu. Jedna od njih je i takozvana metoda "četiri četvrtine".

U našem je jeziku već ustaljeno reći da smo "ustali na lijevu nogu" onda kad nam dan od jutra krene nizbrdo. Najčešće je dovoljna sitnica da se, poput lavine nastale od jedne grudice snijega, čitav niz pehova i razočaranja strmoglavi na naša leđa onda kad to najmanje očekujemo. Možda nam je toga jutra pobjegao bus ili je pala neočekivana kiša, dan je započeo neugodnim razgovorom sa šeficom ili prolivenom jutarnjom kavom. Naše je raspoloženje već oformljeno, a do kraja dana samo ćemo tragati za potvrdama nad time da je život s*anje, a dan za smeće.

Baza metode "četiri četvrtine" je da se dan podijeli na četiri dijela, najčešće u skladu s radnim vremenom osobe koja je primjenjuje. Prva četvrtina neka bude, recimo, od osam do dvanaest, druga od podne do četiri, treća od četiri do osam navečer i posljednja od osam do ponoći. Rascjepkati dan na takve dijelove omogućit će osobi da se posveti i usredotoči samo na zadatak koji je trenutno ispred nje, bez da mora voditi brigu o obavezama koje je čekaju navečer ili sutradan. Mnogo se ljudi ujutro, dok se sprema za posao, pakira praktički za dvodnevno putovanje. U šest ujutro provjeravamo sadržaj torbe kako ne bismo zaboravili predmet koji će nam trebati za devet navečer. Dakako, takav pristup životu zna biti poprilično opterećujuć, zagušljiv i nepodnošljiv, a koliko god bio težak za naše tijelo, najgori je ipak za našu glavu.

Lošu četvrtinu lako je popraviti, dok posljedice lošega dana vučemo za sobom još neko vrijeme, ako ne i čitav tjedan

Upravo zato je metoda "četiri četvrtine" odličan način za procesuiranje dugog radnog dana i gomile obaveza. Njome su osobi omogućena četiri nova početka i četiri closurea, odnosno prilike da se nešto što je krenulo nizbrdo vrati na ravnu stazu. Vrlo često zbog lošeg raspoloženja koje nas obuzme u dva popodne unaprijed odlučimo preskočiti trening ili otkazati dogovor koji imamo u večernjim satima. No ovom metodom dat ćete si još jednu šansu za preusmjerenje toka svog dana, kanaliziranje neugodnih emocija i ostavljanje istih, prorađenih, u jednoj od već minulih četvrtina. Na taj način se "loš dan" ne može dogoditi samo tako: da bismo ga mogli u potpunosti proglasiti lošim, moraju se nanizati čak tri loše četvrtine naspram jedne dobre, jer već ako je omjer 50:50 morat ćemo priznati da dan nije potpuna katastrofa.

Ako nakon svake istekle četvrtine našega dana uzmemo pauzu od recimo desetak minuta odmora, izađemo na svjež zrak i prošećemo, to će se pozitivno odraditi na našu koncentraciju kao i na produktivnost, a dugoročno će i smanjiti šanse za burnout - jednu od većih pošasti 21. stoljeća. Metoda je također učinkovita i za one koji se trude jesti zdravo, više se kretati ili su donijeli bilo kakvu novu odluku: ako ste ujutro posustali i posegnuli za nečim što ste si obećali privremeno obustaviti, to ne znači da je čitav dan uništen te da se za danas možete prestati truditi "jer ionako je sve gotovo". Lošu četvrtinu puno je lakše popraviti i to se može već učiniti tijekom preostale tri, dok posljedice lošega dana vučemo za sobom još neko vrijeme, ako ne i čitav tjedan.

Reckanje većih cjelina na manje dijelove vrlo često ide ruku uz ruku s optimumom u performansu. Hranu ćemo jesti sporije i žvakati dulje ako je narežemo nego ako je grizemo, velike ciljeve ćemo lakše doseći ako ih pretvorimo u niz manjih, lako ostvarivih, a u zadnje vrijeme više volimo serije nego filmove jer nam se kraći format lakše uklapa u raspored i bolje drži našu pažnju. I trening se lakše odradi ako prihvaćamo seriju po seriju nego ako na njega gledamo kao na sat vremena teškog napora. Dakle, ako još niste spontano ili planski isprobali metodu "četiri četvrtine" - dajte joj šansu, jer zaista donosi veliko olakšanje. Na kraju dana, i sportovi se dijele na runde, poluvremena i četvrtine, jer poraz u jednom dijelu borbe ili utakmice ne znači izgubljenu bitku - znači samo da trenutno gubite, što ne znači da se rezultat u bilo kojem trenutku može preokrenuti u vašu korist. Ključno je samo ne odbaciti čitavu utakmicu zbog loših petnaest minuta.