Svi ponekad imamo tendenciju fokusirati se samo na negativno i brojati svoje mane umjesto svojih uspjeha. Međutim, ukoliko takvo ponašanje preraste u obrazac, šanse su velike da ćemo razviti (ili već jesmo) toksičan odnos spram samih sebe. I dok smo navikli znakove trovanja tražiti u odnosima s drugima, nije loše s vremena na vrijeme testovima podvrgnuti i sebe, jer na kraju dana, ipak smo mi jedina osoba s kojom smo prisiljeni provesti čitav život.
Toksično ponašanje vrlo je lako prepoznati onda kad nas već preplavi. Osjećate li se ugodno u vlastitoj koži? Biste li mijenjali živote s nekim drugim? Ako je odgovor na prvo pitanje negativan, a na drugo potvrdan - čestitamo vam - toksini su već u punom zamahu. I pokušajte ne kriviti instinktivno vanjske faktore za nastalu situaciju. Posao kojim ste nezadovoljni ili veza u kojoj se ne ostvarujete vrlo su često posljedice, a ne uzroci toksičnog odnosa prema sebi.
Jeste li ikada odgađali neku obavezu toliko dugo, da kada ste je na kraju izvršili, niste bili u stanju ni priznati si uspjeh? One situacije u kojima je nagomilavanje neugodnih emocija toliko eskaliralo da je na koncu izostala i sreća uslijed učinjenog... Primjerice, tjednima ste odgađali pripremu prezentacije i kad ste je konačno predali niste mogli pošteno biti ponosni na sebe. Popularan simptom je i odbijanje komplimenata. Je li vam već preraslo u jezičnu naviku ponuditi izgovor kad vam netko uputi kompliment? Nagradi li tkogod vaš rad na poslu, preusmjerit ćete pohvale na nadređene, a primijeti li netko čistoću vašeg stana, pohvalit ćete najnoviji Domestos.
Simptomi toksina uočljivi su i kroz situacije samosabotaže i samokažnjavanja. Kad se uhvatite u žrvnju i spirali bez kraja koja vam u gomili obaveza dokida pravo na odmor, ili se, još gore, zateknete posuti osjećajem krivnje kad uhvatite koju sekundu za popodnevni power nap, i to je razlog za uzbunu. I iako internet sugerira gomilu medatitvnih rješenja koji uključuju vježbe blagosti (jer da, i nježnost se može istrenirati), možda je bolje kao prvi korak uključiti njegu u vlastitu rutinu.
Za početak, u svakodnevni si raspored uvrstite vrijeme za obavezan odmor. Racionalizirajte tu odluku i objasnite si kako je riječ o obaveznoj stavci dana - bez kvalitetnog odmora teško je očekivati od našeg tijela i uma da djeluju u svome maksimumu, ali i u skladu. Ispraksajte objektivnost. Pobrojite stvari koje bi u nekom priručniku realnosti stajale u poglavlju o konkretnim uspjesima i zaslugama. Ako ste u svakodnevnom životu osjetljivi na nepravdu, osvijestite nepravdu koju činite sebi tretirajući se drugačije nego kako biste tretirali vašu prijateljicu, partnera, kolegu ili dijete. Pokušajte svaki svoj nedostatak ili pogrešku koje si imate tendenciju zamjerati izolirati iz ukupnog konteksta. Mnogi se psiholozi slažu u tome kako je formulacija rečenica ključna na putu do samospoznaje, kao i da je samospoznaja put razbijanja prišivenih uvjerenja.
Što to točno znači? Ljudi idu kroz život noseći sa sobom sliku o sebi koja im je utkana u djetinjstvu, zaboravljajući pritom da nose i moć da tu sliku promijene. Ako vam je učiteljica govorila da ste brzopleti, majka da ste neuredni ili otac da ste neodgovorni, odrast ćete s idejom: "Ja sam brzoplet/a. Ja sam neuredan/a. Ja sam neodgovoran/a." Čak i kad to u životu prestane vrijediti, u vašoj će slici o sebi i dalje dominaciju preuzimati ta uvjerenja. I nije ih se lako riješiti! Počinite li kakvu pogrešku, pokušajte preformulirati rečenicu iz "Ja sam neodgovorna" u "Propustila sam ispuniti obećanje". Na taj način samima sebi dokazujete da problem nije unutar vas samih, već u konkretnoj situaciji koja, zapravo, funkcionira kao izolirani događaj. Sjetite se svih puta kad niste zaboravili ispuniti obećanje i shvatit ćete da navedeni "ja-obrazac" jednostavno nije istinit.
Dakle, idući put kad se zateknete pred ogledalom i izgledate si loše, pokušajte izbjeći formulaciju "Izgledam loše", već se radije fokusirajte na "Danas nije moj dan" ili "Ova mi haljina ne stoji dobro kao jučer". Nemojte stajati pred ogledalom i ponavljati "Lijepa sam" i "Volim se", jer već smo se svi uvjerili da self help floskule ne funkcioniraju. Na ovaj način ne morate lagati sami sebi - priznajte si neugodan osjećaj i dozvolite si biti nezadovoljni, ali vežite to isključivo uz sadašnji trenutak. Trenutna slika ne mora imati veze s ukupnom! Nikome nije u interesu - jer je po samoj prirodi stvari nemoguće - potpuno eliminirati negativne misli i neugodne osjećaje iz života. Potrebno ih je samo modificirati, ublažiti i pustiti im da nam pomognu prepoznati i one dobre.