Naučite reći - hvala

Koliko puta ste dobili kompliment? A koliko puta ste ga prihvatili?

30. studeni 2020.
Fotografija: iStock

Često zbog manjka samopouzdanja, ponekad zbog odgoja i percepcije društva... Razlozi su razni, ali je činjenica da većina nas ne zna prihvatiti kompliment. Vrijeme je da naučimo.

Jednostavno: "Hvala" dovoljno je kao odgovor na kompliment, bilo kakav, koji dobijete od prijatelja, članova obitelji, kolega s posla ili stranca. Ništa više nije potrebno. Kad ste zadnji put to napravili; prihvatili kompliment samo s "hvala" bez da ste pokušali umanjiti ga, potpuno odbaciti ili odmah uzvratiti? Koliko puta ste na kompliment odgovorili s petominutnim monologom o tome što sve ne valja? Sudeći prema iskustvu u mojoj bližoj okolini, ali i količini tekstova i ispovijesti o istoj temi, rijetki su oni koji mogu i znaju prihvatiti kompliment. I iako se čini kao da bi ovaj tekst mogao ići u smjeru - žene ne znaju prihvatiti kompliment, primijetila sam da i muškarci imaju problema s time. U čemu je stvar? 

Prvi i prvoloptaški odgovor je - manjak samopouzdanja. To je vrlo čest uzrok i zaista vjerujem da je najčešći razlog odgovorima poput: "Ma, kosa mi je grozna, moram na šišanje", "Ovo? To je prestara haljina...", "Nije to ništa posebno" ili "Ti imaš puno ljepše naušnice." 

Kako je objasnio psiholog i TedTalk govornik Guy Winch, kad vas netko komplimentira, a vi se ne osjećate sigurno ili dobro u vlastitoj koži, počnete sumnjati u iskrenost tuđih riječi - samo zato što vi ne mislite kao oni. Pa kad vam prijateljica kaže da izgledate odlično u toj haljini, a vi već mjesecima mislite da morate na dijetu jer ste se udebljali, prirodno je da nećete reći: "Hvala ti", nego prije nešto kao: "Moram krenuti u teretanu."  

Što se tiče žena i komplimenata, često ih dobivamo jer su oni način komunikacije i zbližavanja. Rečenica poput: "Predivna haljina, gdje si je kupila?" nije samo početak razgovora, nego i početak mogućeg prijateljstva. No, baš to razlog je zbog kojeg sumnjamo u istinitost komplimenata. Ponekad pomislim: "Što ova želi od mene kad me tako hvali pretjerano? Pa nisam tako lijepa/dobro obučena/pametna." 

Također, uvijek su nas učili da budemo skromne i da se ne hvalimo previše jer to nije pristojno. Prihvaćanje komplimenta mnogima se čini kao samohvala, a takve karakteristike drugima nisu privlačne. 

Dogodilo mi se, i čula sam za slična iskustva, da su me nazvali umišljenom kad sam prihvatila kompliment. To mi je prilično smiješno i nezrelo jer se očito radi o igri moći. Ako vam netko da kompliment jer očekuje da u njega nećete povjerovati, znači da to radi kako bi vas učinio na neki način ovisnima o njemu i njegovoj pažnji. U trenutku kad shvati da ste vi svjesni svoje vrijednosti, zaključuje da ste umišljeni i arogantni. To su dječje gluposti i ako to primijetite kod nekoga, bježite. 

O tome je komičarka Amy Schumer snimila sjajan skeč koji pokazuje, na karikiran način, što se događa u ženskom društvu kad počnu pljuštati komplimenti - i kako sve one koji ga prihvate čeka kazna.

 

Zdrava doza samopouzdanja znači da možete iskazati svoju zahvalnost osobi koja vas je htjela razveseliti i pohvaliti jer ste svjesni svoje vrijednosti. Trebate ju prihvatiti - bez zadrške, baš kao i komplimente. Na kraju krajeva, ne možemo biti objektivni u vezi sebe - oni u našoj blizini vide nas često potpuno drugačije nego što vidimo sami sebe. Dakle, moguće je da vam ta haljina zaista dobro stoji - puno bolje nego što mislite. 

Što se tiče muškaraca, oni teže prihvaćaju komplimente iz potpuno suprotnog razloga - za razliku od žena, oni ih ne dobivaju tako često. Štoviše, dobivaju ih vrlo rijetko ili čak nikada. Od njih se očekuje da ih dijele ženama, no obrnuto i ne baš. Pogotovo kad se radi o izgledu. Zato ne propustite svom prijatelju, bratu ili partneru reći da mu ta košulja odlično stoji, da je jako zgodan i da je napravio ukusnu večeru. Mnogi od njih odgajani su tako da ih ne treba pohvaliti za ono što je dobro napravljeno pa će se isprva braniti od komplimenata. Ali, svatko se želi osjećati lijepo i primijećeno. 

Dobra je vijest da se možete doslovno istrenirati da naučite prihvaćati komplimente. Proces je jednostavan: kad idući put dobijete kompliment, zaustavite se prije nego što krenete objašnjavati kako je ta osoba u krivu, nasmiješite se i recite: "Hvala." I to je sve. Prakticirajte dok i sami ne počnete vjerovati u to. Predlaže to i psiholog. 

Prihvaćanje komplimenta ispočetka će vam biti čudno i neugodno

"Kao svaka navika ili promjena u ponašanju, prihvaćanje komplimenta ispočetka će vam biti čudno i neugodno. Osjećat ćete se arogantno kad odgovorite s 'Hvala', a možda ćete osjetiti i laganu tjeskobu. Ti su osjećaji prirodni i nisu znak da radite nešto pogrešno. Prihvatite tu neugodu i tolerirajte je dok ne nestane. Kad se to dogodi, bit će to znak da ste učinili nešto značajno za svoje samopouzdanje", ističe Guy Winch. 

Osim što je dobro prihvaćati komplimente, nemojte se libiti davati ih. Neka uvijek budu iskreni i s dobrom namjerom - i nemojte dopustiti drugoj osobi da ga umanji ili odbaci.