Dva muškarca iz Njemačke zaključila su, nakon što su živjeli sa ženama, da menstrualne proizvode poput tampona i uložaka treba sakriti - čak i u košu za smeće. Zato su se domislili i na tržište izbacili Pinky Glove - rukavicu kojom ćete ukloniti tampon i zatim ga umotati u njega te ga takvog baciti u smeće. Naravno, ružičaste je boje jer to je omiljena boja svih žena, valjda. Međutim, muškarci su se suočili s neugodnim reakcijama žena svih dobi i nacionalnosti na internetu. Naime, jednoglasni je zaključak svih nas koji menstruiramo da nam rukavica za tampon zapravo - ne treba. Također nam ne trebaju muškarci koji nam objašnjavaju menstruaciju i zarađuju na posramljivanju žena na temelju normalne i poželjne tjelesne funkcije. Ukratko, Pinky Gloves, zajedno s "inovatorima" Eugenom Raimkulowom i Andreom Ritterswürdenom te njihovim investitorom Ralfom Dümmelom, otkazani su po hitnom postupku.
Više je problema u ovom slučaju pa krenimo od početka.
Raimkulow i Ritterswürden u televizijskom showu na njemačkoj televiziji objasnili su kako su na ideju došli jer obojica žive sa ženama pa su primijetili da "nema dobrog načina za bacanje menstrualnih proizvoda".
"Nakon nekog vremena počne smrdjeti u košu za smeće", izjavio je jedan od njih.
Sama činjenica da muškarcima smeta menstruacija pa zato smišljaju načine kako da je sakriju od sebe problematična je. Predstavljanje ovog proizvoda kao "rješenje problema" potpuno je promašeno jer problema nije bilo. Nijedna žena neće potrošiti 12 eura na 48 "vrećica za pasji izmet - za žene", kako ih je nazvala novinarka Huffington Posta Rachel Moss. Jer upravo to jesu.
Žene koje koriste tampone znaju kako njima rukovati tijekom stavljanja i tijekom vađenja. Što bi muškarci znali o tome? Znaju samo da ne vole baš vidjeti krv u smeću pa su to odlučili riješiti. I to stvaranjem još smeća jer zašto ne? Kao što je jedna korisnica Twittera napisala - žene žele besplatne (ili barem jeftinije i dostupnije, op.a.) menstrualne proizvode, a dobiju ružičastu rukavicu, tako da cis muškarci ne moraju gledati ništa crveno u kupaonici.
Zvuči zaista ironično izjava dvojca da je proizvod "korak naprijed prema uklanjanju tabua oko mjesečnice". Kako je točno skrivanje ikome ikada pomoglo? Žene se ionako bore sa stereotipima i tabuima oko mjesečnog krvarenja, a sad bi im trebalo biti lakše jer se skrivaju? Nedavno sam u jednoj ženskoj grupi na Facebooku ostala zatečena negativnim komentarima žena na menstrualnu čašicu. Mnoge kažu kako im se sama pomisao na vlastitu krv "gadi" i da ne mogu ni zamisliti da koriste čašicu, inače najjednostavniju, zdraviju i ekološkiju opciju prikupljanja menstrualne krvi koja trenutno postoji. Masovno se priča o prirodnoj kozmetici i ekologiji, a vlastite krvi i tijela se sramimo. Između ostalog, i zbog ovakvih proizvoda koji nas uče da bi menstruacija trebala biti skrivena, nevidljiva, baš kao i mi u društvu. Sigurna sam da vam se dogodilo da je, kad ste išle kupovati uloške ili tampone, gospođa na blagajni stavila te proizvode u neprozirnu papirnatu vrećicu, "da se ne vidi". Uče nas da se sramimo vlastitog tijela odmalena, a onda se još nađe i koji muškarac koji tome želi doprinijeti.
Neke su korisnice Twittera istaknule kako su Pinky Gloves nevjerojatno brzo dobile podršku investitora u televizijskoj emisiji koji je u njihovu ideju uložio 30.000 eura. To se ženama koje izrađuju proizvode za žene nije dogodilo - konkretno, spomenula je tvrtku Ooia, koju su osnovale dvije žene, a koja proizvodi menstrualne gaćice i grudnjake za dojenje. Sudjelovale su u istoj emisiji, ali nisu dobile podršku investitora.
Na kraju valja spomenuti kako se dvojac inovatora iz Pinky Gloves ispričao jer "očito imaju još puno toga za naučiti", s čime bismo se složili. Hvala na objašnjenju, dečki, ali svoju neugodu zbog ženskog krvarenja rješavajte na drugi način, a ne posramljivanjem i stigmatiziranjem ženskih tijela i tjelesnih funkcija.