Ispovijest

Naša novinarka otkriva kako je stala na kraj bacanju viška hrane: ‘Prilagodila sam se situaciji!‘

06. srpanj 2022.

Fotografija: Unsplash 

Sponzorirani sadržaj/ Paula Tilić

Rutinu donošenja neorganiziranih, nemarnih i loših odluka nekad je potrebno jednostavno prerezati, zamijeniti ih malim, dohvatljivim ciljevima: osjećaj zadovoljstva koji slijedi nakon stjecanja novih navika najbolja je nagrada.

Što se ekološki odgovornog ponašanja tiče, osobno se često nađem demotivirana. Jedna sam od onih koji su u stanju iz tjedna u tjedan raditi istu grešku i iznova se oko nje frustrirati. Napravim savršen plan za tjedan, no iskrsne obaveza za obavezom, ne stignem uvijek kuhati, nekad mi se jednostavno ne da, a da stvar bude gora, osim hrane koju sama kupim s ciljem da je pripremim, svaki odlazak kod mame ili bake rezultira time da se doma vratim s dodatne tri plastične posude krcate hranom koje se neće same od sebe isprazniti. Tako se češće nego što bih htjela zateknem kako bacam pokvarenu ili istrunulu hranu, što mi svaki put teško pada. Pritom ne uspijevam proniknuti u srž problema i popraviti ono što radim krivo. I nisam jedina u tome! U mom slučaju radi se o tome da sam relativno nedavno ušla u posve novu rutinu života na koju se nisam još privikla, zbog čega manje i rjeđe kuham, dakle više i češće bacam. Velike životne promjene poput preseljenja, mijenjanja posla, uspostavljanja ili prekidanja veze često nam poremete svakodnevicu i traže od nas da svoje navike prilagodimo novonastaloj situaciji.

Srećom, na društvenim se mrežama na dnevnoj bazi mogu pronaći korisne informacije koje se lako pretoče u iskustvo, a uz malo truda i u svakodnevnu naviku koja dugoročno može doprinijeti boljem i kvalitetnijem životu svakog pojedinca. Kad nešto ne znamo, danas već refleksno guglamo, ali još nam je draže odgovore potražiti na Instagramu, gdje će potrebne informacije biti popraćene i inspirativnim video materijalima. Uzmimo kao primjer moju težnju k održivosti: zanimljivi recepti nadohvat su ruke, kao i konkretni savjeti o pohrani hrane s ciljem dugotrajnijeg održavanja. Tako sam naučila da će mi salata puno duže potrajati ako je u hladnjak pospremim omotanu u vlažnu krpu te da je šampinjone najbolje iz plastične ambalaže u kojoj najčešće dolaze pospremiti u papirnati škarnicl. Uz to, pokazalo mi se vrlo važnim pažljivo planirati obroke koje ću pripremati kako neka od namirnica ne bi ostala neiskorištena, a pri tome je vrlo važan i način na koji pospremam hranu - pazim da je sve posloženo prema roku trajanja - jedna polica u hladnjaku i u ormariću rezervirana je za ono što se mora prvo potrošiti - kako bih izbjegla bacanje hrane zbog njegovog isteka. 

image

Gljivama ćete produžiti trajanje ako ih pospremite u papirnatu vrećicu 
Fotografija: Depositphotos 

Prednosti ovakvog pristupa hrani brojne su, a osim što je ekološkiji, ujedno je i financijski isplativiji. U mome putu k ostvarivanju ciljeva koje sam si zadala, ključno je bilo prilagoditi ih osobnoj situaciji. Zato sam odlučila početi s kupovinom konzervirane i smrznute hrane, dakle one koja može dulje stajati. Kasnije, kad se ustabilim, postepeno ću uvoditi sve više svježih namirnica, a trudit ću se da mi postane navika one svježe, koje su mi viška, smrznuti.

image

Maline ne mogu predugo stajati svježe pa, kada ih imam u većoj količini, ih smrznem i kasnije koristim za osvježavajuće napitke ili za kolače 

Primjerice, prijateljica mi je poklonila veću količinu sezonskih malina za koje odmah znam da ih ne mogu baš sve iskoristiti. Umjesto da mi propadnu, jednostavno ću ih zamrznuti ili proslijediti dalje. Tako kad si zaželim cheesecake s preljevom od malina ili pak "ledeni", osvježavajući smoothie, izvadim maline iz zamrzivača i iskoristim ih. Počela sam drugačije gledati i na voće i povrće koje ne izgleda savršeno te ga nastojim maksimalno iskoristiti. Pronašla sam super recepte za banana bread u kojem se mogu iskoristiti (pre)zrele banane, a dobro je poznato da se slično može napraviti i s jabukama za pitu ili savijaču. Ono što mi je baš super je da se ostaci većine voća i povrća mogu iskoristiti prije nego završe u biootpadu - pa su tako kora limuna i malo soli odlično rješenje za čišćenje daske za rezanje ili mikrovalne pećnice, a kako sam nedavno kupila i svoje prve sobne biljke, otkrila sam da je kora od banane odlična za vraćanje sjaja listovima, a ljuske jaja za prihranu biljaka.

image

Od prezrelih banana vrlo je jednostavno pripremiti banana bread
Fotografija: Unsplash  

Praktični savjeti oko organizacije kuhinje mogu značajno doprinijeti stvaranju kvalitetnih životnih navika, a tu su i tips & tricks oko pravilnog recikliranja: ako ne znate (poput mene) što ide u papir, a što u plastiku, ako vas bune različiti materijali, ako vas muči to što vam se vreća za biootpad prebrzo raspada, rješenja su uvijek samo nekoliko klikova - i nekoliko hashtagova - udaljena od vas. Pronaći način koji odgovara vama, vašem stupnju motivacije i vašem tempu života, korak je broj jedan. Jer kao i sa svime drugim u životu, preveliki zalogaj vraća nas unazad čak i kad silno želimo zakoračiti naprijed.

U suradnji s udrugom Ja Bolji Građanin, Konzum je osmislio izazov kojim jasno demonstrira koliko je malo dovoljno da se osjeti velika promjena. Uz #reciklopedija potiče ljude kao što sam ja (a sigurna sam da ima ljudi koji se u mom opisu prepoznaju) na to da korak po korak streme prema višim ciljevima. A koraci su sljedeći:

  • Napraviti popis za kupovinu
  • Isprobati zero waste recept
  • Kompostirati biootpad
  • Educirati se o tome kako smanjiti otpad
  • Podijeliti ručak s kolegama ili donirati hranu
  • Pravilno pohraniti hranu
  • Ne kuhati i ne naručivati previše
  • Organizirati hladnjak jednom tjedno
  • Napraviti novo jelo od ostataka.

Kako svi ovi savjeti ne bi bili samo slovo na papiru odnosno znakovi na webu, Konzum poziva da se uključite u Reciklopedija izazove i tako doprinesete smanjenju bacanja hrane! Sve što je potrebno je screenshotati ili preuzeti sliku Reciklopedija izazova, ispuniti izazov i pokazati sve to na svojim društvenim mrežama uz #reciklopedija.

Za one koji žele znati više o tome kako smanjiti bacanje hrane (a to bismo trebali biti svi), posjetite Konzum Reciklopedijuprijavite se na newsletter, zaprimit ćete zaista fantastičan PDF priručnik na kojem ćete otkriti kako pohranjivati koju namirnicu, koje namirnice nije poželjno podgrijavati, kako iskoristiti listove cvjetače i rotkvica te brojne druge praktične savjete. Unosom e-mail adrese prilikom prijave na newsletter simbolično potpisujete privolu, odnosno obećanje sebi i budućim generacijama. U privoli stoji: "Shvaćam da ako smanjim količinu hrane koju bacim pozitivno utječem na prirodu, svoj budžet, obitelj i buduće generacije. Zato sad obećavam da ću krenuti od sebe i od sad na dalje paziti da smanjim bacanje hrane, da ću odgovornije ponašanje prema hrani pretvoriti u dobru naviku i da ću tome ustrajati."

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Glorije Glam i Konzuma