Postoje konteksti u kojima riječ "navika" zvuči fantastično, i oni u kojima zvuči izrazito loše. Mnogima koji čuju tu riječ prvo na pamet padne pušenje ili griženje noktiju. Nekima, naprotiv, na pamet padne vježbanje ili njega kože. Radi se o riječi kojom svi baratamo, s kojom smo dobro upoznati i, iako možda nije najlakše složiti njenu točnu i preciznu definiciju, svi otprilike znamo što znači. Međutim, je li neka navika dobra ili loša određujemo mi - svaku naviku pozicioniramo negdje unutar našega vrijednosnoga sustava i ne samo da odjeljujemo zdrave od nezdravih, već i one koje sami prakticiramo imamo tendenciju uzvisivati i tvrditi da su bolje nego što jesu. Na banalnom primjeru, često ćemo za dućan u kojem mi kupujemo tvrditi da je bolji od nekog drugog. Nekad možda i jest, ali najčešće se radi samo o navici - onaj u koji idemo često, koji nam je blizu kuće i čiji raspored polica već znamo napamet "bolji" je od onog u koji zalazimo rijetko.
No dok smo svoj omiljeni lanac brze hrane ili omiljeni fast fashion dućan spremni braniti do zadnjeg daha, koliko ste puta čuli da je neka veza prekinuta jer su si partneri međusobno postali "navika"? Što je to u samoj biti stvari, što neku naviku čini dobrom ili lošom? Ulica u kojoj smo odrasli gledajući je svaki dan draga nam je, kao i gradić u kojem smo proveli ljetovanja ili ona haljina koju smo toliko dugo nosili da je već iz navike pakiramo kad negdje idemo - a veze, kad se dogodi isto to, prekidamo. Neke navike uzdižemo, neke demoniziramo. Počnimo od definicije: za Hrvatski jezični portal ona je neutralna, i glasi - "stalan, uobičajen način postupanja, trajna, ustaljena sklonost" - bez vrijednosnog suda, bilo da je riječ o pušenju ili o svakodnevnom doručkovanju.
Istraživanje koje su 2010. godine proveli Lally, van Jaarsveld, Potts i Wardle pokazalo je kako je potrebno u prosjeku 66 dana da bi se navika oformila. U tih 66 dana određena se radnja mora ponavljati kontinuirano, a cilj je da nam prijeđu u potpuni automatizam. I iako nam neke navike spašavaju život, poput automatskog provjeravanja štednjaka pri izlasku iz kuće ili vezanja zaštitnim pojasom u automobilu, postoje neke koje nam ugrožavaju svakodnevicu - ako još niste, isprobajte aplikaciju koja će vam brojati koliko puta dnevno otključate zaslon na mobitelu. Brojka će vas sigurno preneraziti.
U knjizi "Moć navike" Charles Duhigg, Pulitzerom nagrađeni novinar, objašnjava nastanak same navike. U čitavom procesu ključna je nagrada koju dobijemo, a o tome je li ona neposredna ili latentna ovisi to koliko ćemo jednostavno razviti naviku. Primjerice, pušač zadovoljstvo od povlačenja dima osjeti odmah, dok će čovjek koji je odlučio jesti zdravije znatno kasnije dobiti svoju "nagradu". Zato je početi pušiti mnogo lakše nego zadržati se na planu zdrave prehrane, baš kao što je i skrolati po mobitelu jednostavnije od stjecanja rutine vježbanja. No prije samog izvršenja akcije, potreban je okidač koji će nas na tu akciju natjerati. Nagrada i okidač surađuju u začaranom krugu konstantnoga ponavljanja: iznenadna "svijest" o tome da ne znamo koliko je sati (čak i ako imamo sat na zidu) nagnat će nas da provjerimo ekran mobitela, a kad ga provjerimo, osjetit ćemo instantno olakšanje. Isto je i s cigaretom, ali i s nekim zdravim a jednostavnim navikama: ako se naviknemo jesti ujutro, ujutro ćemo početi i osjećati glad. Ponekad je nagrada i potpuno eksterna; ako dijete pogleda lijevo-desno prije prelaska ceste i za to dobije pohvalu roditelja, lakše će razviti tu naviku nego ako pohvala izostane.
Ako se želite riješiti neke zaista loše navike, poput pušenja, nagrada će dugo izostajati i bit ćete preplavljeni pretežito negativnim emocijama. Na to možete utjecati na razne načine (iako vam se u danom trenutku ništa neće činiti tako dobro da nadomjesti cigaretu - ali taj osjećaj je samo privremen i proći će) - možete instalirati aplikaciju na mobitelu koja će brojati vaše dane bez cigarete i na taj ćete se način pri svakom pogledu na ekran prisjetiti koliko ste ustrajali, ili si možete na dnevnoj bazi kupovati neku sitnicu u cijeni iznosa koji inače potrošite na cigarete. Kasnije, kad dođe prava nagrada - osjećaj lakoće u plućima i ponos kad odbijete cigaretu u društvu, krug navike bit će u potpunosti prekinut.
Navike, ukratko, imaju značajan utjecaj na naše živote. Velik dio svakoga dana provedemo vršeći nesvjesne ili polusvjesne radnje, i zato nije svejedno idu li nam te radnje na štetu ili u korist. No što se samih odnosa tiče, razvitak navike iz ljubavne veze poprilično je isprazna i neutralna sintagma, jer navike se svakako mogu i prekinuti ako se oko toga čovjek potrudi. Stečene loše navike iz veza ćemo najvjerojatnije ponijeti sa sobom čak i ako iste prekinemo. "Naviknuti se" na nečiji karakter, pogled na svijet i dnevni raspored na neki je način i bit suživota, a ne red flag. Veza koja je zapela u rutinskim obrascima može se iz njih i iščupati, samo ako se isti osvijeste te se na njima počne kvalitetno i na vrijeme raditi.
Što se tiče stvaranja, ali i prekidanja samih navika, postoji nekoliko uputa koje u knjizi navodi Duhigg, ali i drugi stručnjaci. Osim osvještenja koje je uvijek prvi korak (zapitajte se - koji mi je okidač? Koja je radnja u pitanju? Imam li kontrole nad njom?), važno je postaviti si i realna očekivanja i nikako ne pokušavati promijeniti ili izgraditi sve odjednom. Jer ako iz kruga izostane nagrada, teško da ćete nastaviti ustrajati potrebnih 66 dana, ili dulje. Kažu da za početak odaberete onu naviku koja je toliko jednostavna da joj nećete moći reći ne, primjerice, ako planirate uvesti promjene u prehrani, počnite od toga da pijete više vode.
Kada se radi o vezama, nemojte se nužno u startu fokusirati na ono što je vama i partneru zajedničko. Unesite nešto novo u svoj život, upišite se na neki sport ili razvijte naviku slušanja nekog podcasta. Na taj način će vam se horizonti proširiti što će zasigurno utjecati i na dinamiku odnosa. Vi se počnite ranije buditi ili izlaziti vikendom, i osvježit ćete svoj karakter i unijeti malo života u dnevnu rutinu. Vaš će partner taj princip ili slijediti - ili neće - ali u potonjem slučaju znate da problem ne leži u navici, već u nečem drugom. Ako vezu koja je zaglibila u rutinu na silu pokušavate popraviti učestalim odlascima na spojeve, to će možda djelovati samo kao placebo - jer će se promjena odviti izvana, ali ne i iznutra.
U svakom slučaju, dobre navike nije lako postići, niti je od onih loših lako odustati. Na koji god od ta dva puta se otisnuli, potrebna je izuzetna snaga volje, što je istovremeno prokletstvo i blagoslov ljudskih bića. Da bi razvile naviku, životinje ne moraju donositi svjesne odluke, zbog čega im je ponešto i lakše, ali isto tako ne mogu razumom dokučiti što je za njih dobro, a što loše. Navike svakako treba biti sposoban raskrinkati, i ne zapadati u iluzije koje se često grade kao obrambeni mehanizmi. Snaga volje koja vam je potrebna da naviku oformite ili prekinete velika je, i zato si nemojte dodatno otežavati postavljanjem težih ciljeva: oko sebe formirajte okolinu koja će vam u tome pomoći i olakšati vam proces. Nije poanta smanjiti nezdravu hranu i biti dovoljno jak da izdržite odlazak u fast food restoran s prijateljima - radije na neko vrijeme izbjegnite fast food u potpunosti. Okružite se potrebnom literaturom (počnite od spomenute knjige "Moć navike") i, najvažnije - budite blagi prema sebi.