No glitter

Nažalost, nijedne šljokice nisu eco-friendly

31. listopad 2021.
Fotografija: IMAXtree

Stiže nam sezona šljokica posvuda - ali kako to utječe na planet i naš okoliš?

Postoji li itko tko ne voli šljokice u make-upu? Ako i niste fan tijekom cijele godine, blagdansko vrijeme sigurno je period kad ih baš svi koristimo. Sezona tuluma i slavlja pravi je trenutak za šljokice, s kojima se ne može pretjerati. Minijaturni dekor nama donosi sreću, ali našem planetu i nije najdraži dio naših kozmetičkih torbica. Znate i sami koliko je teško ponekad riješiti ih se; ostaju po cjieloj kući, kad skidate lak za nokte, neke uporne šljokice ostaju još danima na njima, a kad skinete i zadnji trag šminke s lica, ujutro ćete sigurno vidjeti koju šljokicu na obrazu koja je odlučila da ne želi ići. 

Tako se otprilike ponašaju i u prirodi. Naime, kad ih skinemo i bacimo, bilo da su na blazinicama ili u vodi, one idu dalje, uporno se pojavljujući u rijekama, u zemlji, pa čak i u prašini na ulicama. Znanstvenici su nedavno počeli pobliže pratiti otisak koji šljokice ostavljaju u prirodi i rezultati nisu povoljni. 

Šljokice u kozmetici rade se na četiri načina: od mikroplastike, celuloze, liskuna ili stakla. Ekolozi smatraju kako bi se trebala zabraniti njihova proizvodnja, baš kao što se u nekim zemljama zabranila upotreba sitnih kuglica u preparativnoj kozmetici i zubnoj pasti. 

"Znamo da mikroplastika iz šljokica dolazi u zemlju, ali nismo sigurni pojavljuje li se u hrani koju jedemo. Znamo, doduše, da utječe na kvalitetu zemlje i na duljinu korijena biljaka. Mikroplastiku jedemo kroz ribe i sol. Doslovno jedemo svoj otpad i to je razlog za zabrinutost", rekla je Lisa Erdle, istraživačica iz neprofitne organizacije 5 Gyres, koja se bavi smanjenjem plastičnog zagađenja. Iako postoje šljokice napravljene od celuloze, nedavna istraživanja iz 2020. pokazuju kako se ponašaju praktički jednako kao i one od mikroplastike u slatkoj vodi i zemlji. Dakle, utječu na kvalitetu zemlje i biljaka te se ne razgrađuje u vodi. Razlog je činjenica da celuloza mora biti umotana u neki materijal kako bi sjajila, a to su najčešće aluminij i plastični polimeri. Jednako tako utječu i sve druge vrste šljokica, što bi značilo da jednostavno ne postoje šljokice koje su eco-friendly. No, to ne znači da neće postojati jer velike tvrtke itekako su svjesne utjecaja koji njihovi proizvodi sa šljokicama imaju na okoliš te su počeli istraživanja za proizvodnju održivih alternativa. 

Dotad, možda bi bilo dobro smanjiti upotrebu šljokica u svojoj kozmetičkoj torbici. 

"Nema puno smisla proizvoditi i kupovati proizvode koje ćete nositi jedan dan, ali će u prirodi ostati zauvijek", zaključuje janice Brahney, profesorica ekologije na Sveučilištu Utah.