Daria Krivonos

Neizvjesnost krije potencijal za bolji svijet

25. lipanj 2022.

Fotografija: Press 

Razvoj tehnologije i razvoj društva često ne idu "u korak" pa se veliki dio rasprava futurologa vrti oko pitanja o potencijalima – onima koje gubimo, ali i kako osloboditi one koji "dolaze". Postoji li neka opća formula otkriva nam Daria Krivonos, futurologinja koja je nedavno gostovala na konferenciji "Future Tense" u Zagrebu.

Uz iskustvo u upravljanju strateškim rizicima, izvršna je direktorica Kopenhagenskog instituta za studije budućnosti. Ona je Daria Krivonos i čvrsto vjeruje da su upravljanje kratkoročnim rizicima i gledanje izvan horizonta neposrednog planiranja jednako bitni pristupi upravljanju organizacijom kroz neizvjesnosti budućnosti. Koautorica je izvješća "Novo doba trgovine: Trendovi i pokretači koji oblikuju svjetsko gospodarstvo" (2018.). Njezina stručnost prvenstveno "leži" u gospodarstvu, klimi i okolišu, geopolitici, trgovini, upravljanju rizicima. Njezino gostovanje na nedavno održanoj konferenciji "Future tense" u zagrebačkoj Laubi potaknulo nas je na razgovor o (ne)izvjesnosti budućnosti, ranjivosti suvremenog društva, ali i neutralnoj budućnosti. Velike teme, ukratko!

Koje su najveće neizvjesnosti budućnosti – koje bismo trebali tražiti, ili ih se čak – bojati?

- Prije svega, iako je to čvrsto urezano u našim mozgovima, trebali bismo ipak pokušati ne bojati se neizvjesnosti. Neizvjesnost krije potencijal za bolji svijet, za nova rješenja trenutnih problema. Također nam pruža prostor da razmišljamo drugačije i aktivno kreiramo budućnost koju želimo, za razliku od "izvjesnosti", koje ne bismo mogli utjecati ili promijeniti - zamislite kako bi to bilo dosadno. No, neke neizvjesnosti koje mi sada privlače pažnju su tektonski pomaci u geopolitičkom krajoliku, zapravo kako će tehnološki razvoj promijeniti ukorijenjenu dinamiku u društvu (ne samu tehnologiju). To je također promjena naše zdravstvene paradigme ne samo u svjetlu golemih količina podataka koje prikupljamo nego i pažnje koju posvećujemo svom tijelu.

Trebali bismo ipak pokušati ne bojati se neizvjesnosti. Neizvjesnost krije potencijal za bolji svijet

Vaša stručnost prvenstveno leži u gospodarstvu, geopolitici, trgovini, upravljanju rizicima, klimi i okolišu – koja je "dijagnoza" budućnosti kada se sve te spoznaje kombiniraju iz različitih perspektiva?

- Ovo je sjajno pitanje jer mi omogućuje da podijelim svoja razmišljanja o "različitim perspektivama" koje su u stvarnosti dio istog ekosustava. One su međusobno povezane i samo u kombinaciji oblikuju pogled na budućnost koju pokušavamo istražiti. Primjer može biti činjenica da je tehnologija napravila velike promjene u razvoju samovozećih vozila, testni modeli su prešli tisuće milja, prikupili smo znatnu količinu podataka o njihovim performansama, a društvo ipak nije spremno za njih te političari ne uspijevaju provesti politiku koja omogućuje njihovu širu primjenu. Na kraju gubimo godine potencijala koji smo mogli iskoristiti u pogledu učinkovitosti i klimatskih rezultata. Opet, svaki trend i "perspektiva" imaju svoje razloge za razvoj na određeni način, ali da smo ih promatrali izolirano, došli bismo do sasvim drugačije slike budućnosti od one koja se pokazala.

Koje su najveće ranjivosti naših suvremenih društava? Jesmo li povezani kao što se čini?

- Da, sve smo više povezani. Ako ništa drugo, pandemija je to dokazala. Virus se može probuditi u Cape Townu, doručkovati, uskočiti u avion na ručak u New Yorku i završiti dan u Singapuru na večeri i piću. Naše najveće ranjivosti su naš neuspjeh i kao drugu ranjivost istaknula bih našu pristranost u pristupima razmišljanju o budućnosti. Imamo očite slijepe točke, no odbijamo ih riješiti.

Naše najveće ranjivosti su naš neuspjeh i pristranost u pristupima razmišljanju o budućnosti

Budućnost je neutralna? Što to zapravo znači i kome je to tako?

- To znači upravo to. A može se tumačiti na više načina, tj. u (gotovo) svim budućnostima ima pobjednika i gubitnika, pa se gledano može reći da je neutralna. Osim toga, stojeći danas i gledajući u budućnost, sve što vidimo su trendovi. Oni se tek moraju razviti, dobiti brzinu, sudarati, promijeniti smjer i oblikovati stvarnost. Tako da u ovom trenutku ne postoji jedna budućnost. Imamo priliku aktivno sudjelovati u njezinom oblikovanju, bilo u nešto dobro ili u nešto loše, za sada je samo po sebi neutralno.

O čemu su studiji budućnosti – zvuči kao glupo pitanje, ali kada je riječ o akademiji, više nije smiješno – kakve alate/znanja trebamo koristiti u takvim vrstama studija?

- Uzimam si slobodu da se osvrnem na neke od ključnih pojmova koje opisujemo u jednom od naših izvještaja: rječnik budućnosti, što znači biti pismen za budućnost? Kada trend postaje mega trend? Studije budućnosti. Scenariji. Strateško predviđanje. Anticipacija. Pismenost budućnosti. Predviđanje. Backcasting. Trendovi. Megatrendovi. Wild cards: 'džokeri' studija budućnosti.