Sorry, slučajno", česta je "isprika" tipova kad vam u inbox dođe fotka njegovog penisa. Dick pic koji niste tražili uvijek je neugodan. Pitate se - zašto? Zatim se pitate - što da odgovorim? Da ga samo blokiram ili da ga prije izvrijeđam? I kako to misli - slučajno? Ide okolo pa slučajno šalje fotke svog penisa, ne razumijem. Je li možda slučajno poslao to ikad svojoj mami?
Istu je ispriku svijetu "prodao" i holivudski glumac Chris Evans, koji je nedavno slučajno objavio screenshot svog feeda iz foto galerije na mobitelu. Slučajno se tamo našla i fotka penisa, a sve je završilo na njegovom Instagram storyju. Međutim, dok smo se mi na ovoj strani planeta probudili, fotka se više nije mogla naći na internetima - čak ni na Redditu. Vjerojatno je ima na nekim opskurnim portalima, ali na Redditu, dakle na forumu, njegov je penis zamagljen.
Chrisu se možda zaista dogodilo da je slučajno objavio ovo - za razliku od svih onih tipova s Tindera - jer nije baš ugodno biti svjetska zvijezda koju ionako svi prate u stopu, a onda još sam sebe spotakneš pa objaviš intimnu fotografiju.
Srećom, Chris ima dobru vojsku fanova koji su brzo pozvali sve da umjesto neugodne fotografije na Twitteru dijele slatku fotku Chrisa sa psićem.
"Molim vas, poštujte privatnost Chrisa Evansa, bori se s tjeskobom i širenje ovakvih fotografija samo će pogoršati stvar. Molim vas izbrišite i nemojte dijeliti. Zaslužuje privatnost. Bila je to pogreška", napisala je jedna obožavateljica.
I samo tako, cijeli je internet krenuo dijeliti tu fotku, umjesto one, slučajne.
I dok neki tvrde kako to nije pokazatelj dvostrukih mjerila, ne bismo se s time složili.
Kao što sam napomenula, dok smo se probudili u Europi, već je trebalo imati impresivne vještine kopanja po internetima da biste uopće našli zamagljenu fotografiju, a kamoli original. Podršku su mu pružili neki kolege i kolegice, a on se na sve našalio i pozvao sve Amerikance da glasuju na predsjedničkim izborima 3. studenog. I stvar je prilično zaboravljena.
Sjećate li se kad su prije šest godina na svim svjetskim portalima i u novinama objavljivane intimne fotografije glumica Jennifer Lawrence, Kirsten Dunst i manekenke Kate Upton? Njima je haker provalio u cloud i objavio njihove intimne fotografije na internetu. Svi su ih prilično brzo preuzeli i počeli širiti okolo.
Svi su mediji, od američkih, britanskih pa sve do domaćih, objavili te fotografije, neki su se potrudili zamagliti ih, a neki su čekali da im dođe prijetnja tužbom. Lawrence i druge žrtve tužile su hakera koji je osuđen na 9 do 18 mjeseci zatvora prije dvije godine, dakle sad je već sigurno vani.
Glumice koje su bile žrtve hakiranja dobile su javnu podršku kolegica, to stoji, ali vodeći narativ javnosti bio je - zašto uopće imaju gole fotke u mobitelu, pa slavne su, što su mislile, što su očekivale da će se dogoditi? Nisam sigurna da itko na ovom svijetu razmišlja o tome da je normalno da će vam netko provaliti u mobitel i ukrasti fotke, bile one nudes ili ne. To ne znači da je to pametno ili čak ispravno - jer svatko tko se koristi pametnim telefonom, cloud tehnologijom, društvenim mrežama i općenito internetom trebao bi biti svjestan toga da su svi ti podaci zapravo na dohvat ruke bilo kome s malo izraženijim vještinama od vaših.
No, ovdje se ne radi o informatičkoj pismenosti, nego o vrlo čestoj pojavi, a to je okrivljavanje žrtve.
Dakle, glumice su si same krive što su njihove fotke ukradene i objavljene diljem cijelog svijeta; Chris Evans nije sam kriv što je sam! - slučajno - objavio svoj penis.
Zanimljiva retorika. Neki tvrde kako je povlačenje paralele između ovih slučajeva nemoguće jer se u međuvremenu dogodio #metoo pokret pa su ljudi danas, naprosto, empatičniji prema svjetskim zvijezdama i zato su bili blagi prema Evansu. Tvrde da se tako nešto ne bi moglo dogoditi da netko ukrade fotke Jennifer, Kirsten i Kate danas. Lijepo razmišljanje, ali nažalost - netočno.
Prema jednom primjeru iz Hrvatske možemo vidjeti kako je #metoo bio pokret koji je bio prijeko potreban, ali posljedice u promjeni razmišljanja većine još uvijek nisu vidljive.
Riječ je o slučaju psihijatra iz Varaždina kojega je kolegica iz bolnice prijavila za zlostavljanje više žena tijekom posljednjih 10 godina. Za ovaj primjer čak nije potrebno čitati komentare, možete pročitati i nekoliko teksova (dosad) legitimnih web portala koji izravno okrivljuju žrtve i optužuju ih da su lažno optužile psihijatra zlostavljača. A o komentarima nećemo ni početi. Također, žena koja je prijavila psihijatra dobila je otkaz, a taj psihijatar - nije. Nastavlja raditi i nitko mu ne smije objaviti ime. Kad se tako nešto dogodi, onda možemo pričati o institucionalnoj mizoginiji i institucionalnom seksizmu, dakle diskriminaciji koju podupiru institucije.
U slučaju Chrisa Evansa toga nema, dakako. Riječ je o pogrešci - iako holivudska zvijezda, i on može pogriješiti, baš kao i svi mi. U redu, ne baš svi - žene nešto rjeđe. Čak i kad su žrtve, rijetko ćemo im oprostiti.
Ako su žrtve revenge porna - a češće su to žene nego muškarci - zašto su uopće slale svoje fotke ikome ili ih snimile?
Ako su žrtve nasilja u vezi - a češće su to žene nego muškarci - zašto su to trpile, zašto su uopće s tim tipom?
Ako su žrtve silovanja - a češće su to žene nego muškarci - što su nosile na sebi, jesu li konzumirale alkohol, zašto su uopće bile vani u to vrijeme i s tim ljudima?
Da, nekima je dopušteno pogriješiti, slučajno ili ne, dok drugima nije dopušteno ni da budu žrtve. Neovisno o tome jeste li holivudska zvijezda ili ne.