Postoji stereotip o Parižankama kao uvijek savršeno sređenim, bijelim, mršavim ženama iz srednje ili visoke klase koje hodaju okolo u štiklama, sa Chanel torbicama i beretkama, uz baguette pod rukom.
Vidimo ih u filmovima, serijama i na Instagramu i žudimo za tom neopterećenom elegancijom. No, stvarnost je nešto drugačija. U gradu s više od 2,1 milijuna stanovnika ili čak 11 milijuna u širem gradskom krugu, iznimno je raznoliko, a tek maleni postotak njih živi u starim, gradskim stanovima s visokim stropovima i bogato ukrašenim štukaturama. Također, pariške Influencerice nisu nimalo nalik na Emily Cooper iz Netflixove uspješnice "Emily in Paris". Nisu bijele, heteroseksualne i mršave, nego su aktivistkinje koje prihvaćaju i slave različite identitete.
"Ako nisi bjelkinja, i još si odrasla na marginama Pariza, cijeli život tjeraju te da se osjećaš da nisi 'prava' Parižanka. Žene su ovdje klasificirane i stavljene u hijerarhiju, a pripisuju im se moralne vrijednosti prema njihovom izgledu", kaže Odile Gautreau, plus size model porijeklom s Obale Bjelokosti i rođena u Parizu. Stvari se očito mijenjaju jer je ona danas superuspješna baš zbog svog specifičnog izgleda, od prirodne kose do pjegica na licu, zbog čega je snimila kampanje za Nike, L’Oréal i Galeries Lafayette.
Zvijezda underground queer ballroom zajednice, koreografkinja, plesačica i model, Habibitch, inače rođena u Alžiru i odrasla u Francuskoj, također je jedna od onih koji su svojim izgledom, ali i porukama, mijenjale percepciju javnosti o Parižankama.
"Klišej Parižanke simboličan je za državu koja se odbija suočiti sa svojom kolonijalnom prošlošću, brutalnom povijesti imigracije. Promovira društvo u rukama bijelog patrijarhata visoke klase", kaže Habibitch, koja je usprkos svemu - a možda i baš zbog toga - dobila prostor u kampanjama Prade, Marca Jacobsa, Adidasa, Nikea i Dr. Martensa.
Čak se i oni čije su obitelji generacijama Parižani mogu osjećati kao da ne pripadaju.
"Debela sam, lezbijka i Židovka. Kod mene ima svega", kaže DJ-ica Barbara Butch, koja je odlučila poistovjetiti svoj identitet s gradom u kojem je rođena i u kojem živi.
"Moj je identitet refleksija Pariza kakvog ga ja vidim: križanje različitih povijesti, zajednica, tijela i identiteta koji bi se svi trebali jednako slaviti", kaže glazbenica, koja je surađivala s mnogim svjetskim imenima, a puštala je glazbu i na revijama Saint Laurenta. Zbog njezinih fotografija iz editorijala na kojima je naga (ali pokriveni su svi 'strateški' dijelovi), koje je Instagram stalno brisao, čelnici društvene mreže promijenili su algoritam koji je, kako su priznali, češće uklanjao fotografije plus size ljudi.
Francuska ima problem i s transfobijom, protiv koje se bori Parižanka Simone Thiébaut, DJ-ica i model koja je postala ikona underground noćnog života zbog svog programa Parkingstone.
"Moja je misija bila stvoriti siguran prostor za sve manjine, LGBTQIA+ grupe, sve rase... Stvoriti snažnu, jedinstvenu zajednicu. Vrijeme je da se Pariz probudi iz svog Nouvelle Vague mjehurića i posluša svoju mlađu generaciju", rekla je Simone.
Modnoj urednici Mélody Thomas nije jasno tko bi se htio družiti sa stereotipnom Parižankom. Rođena na Haitiju i odrasla na zapadu Francuske, bavi se modnim novinarstvom i aktivizmom u Parizu te smatra kako je vrijeme stereotipnih Parižanki gotovo.
---"Kao crnkinja koja niti je iz Pariza niti ima privilegiranu pozadinu, nikad se nisam zabrinjavala tim mitom o Parižankama jer me samo podsjećao na sve što ja nisam. Nikad nisam ni htjela tako izgledati. Od društvenih medija do prosvjeda, ovaj novi val Parižana i Parižanki ne boji se iskazati svoju ljutnju, frustracije i bol te sve to pretvoriti u snagu. Počinjemo izlaziti iz matriksa, a samo naš ponosni stav podsjeća na to da postojimo i da možemo promijeniti stvari", rekla je Mélody.