‘Tajno‘ uznemiravanje

Pitanje nije jeste li, već koliko ste puta dobile anonimni dick pic u porukama?

14. travanj 2022.

Fotografija: Canva

Jeste li ikad dobile dick pic u DM? Ako jeste, niste usamljene, samo ste dio velike skupine žena koje su maltretirane na internetu.

Novo istraživanje, u kojem je sudjelovala i glumica Amber Heard sa svojih četiri milijuna pratitelja, ali i poznata britanska televizijska voditeljica Rachel Riley (540 tisuća) te aktivistica Jamie Klinger sa “samo” 3500 pratitelja, pokazalo je da su za žene koje su “u fokusu” direktne poruke (DM - direct message) nerijetko prostor zlostavljanja. No, poznajem i žene čiji "reach" seže jedva do tisuću pa su vidjele tuđe spolne organe - isključivo muške - bez da su to tražile ili poželjele. 

image

Fotografije: Unsplash

Ne znam kako je i kome nejasno da je takva vrsta sadržaja bez prethodnog pristanka ili poziva spolno zlostavljanje, ali činjenica je da muškarci - i to nepoznati muškarci - konstantno to rade. Za pretpostaviti je da je u pitanju tradicionalna muška privilegija pomiješana sa psihopatološkim vjerovanjem da muški spolni organ sve liječi, pa je samim time poželjan i u direktnim porukama. Možemo do preksutra trubiti da su društvene mreže privatni prostor u koji se ne smije na ovakav način ulaziti, ali teško da će to pojedincima postati jasno ako Meta, u čijemu su vlasništvu Instagram i Facebook, ne reagira adekvatnije nego što jesu na ovo istraživanje. Slažu se oni, dakako, da su spolno uznemiravanje i/ili hejt poruke neprihvatljive, ali ne vide da je na njihovim platformama to tako čest slučaj, te se pozivaju na algoritme koje nude korisnicama: navodno, mogu se odabrati riječi koje ne želite vidjeti u svojim porukama, te će fotografije nepoznatih pošiljatelja biti isprva “zblurane”, prije no što ih prihvatite. Kažem “navodno”, ne zato što sumnjam u riječi žene zadužene za “ženska pitanja” u Meti, već zato što mi je samoj, s mojih šezdesetak tisuća pratitelja, do sada bilo posve nepoznato da to mogu učiniti. Društvene mreže bi trebale učiniti sve što je u njihovoj moći da postanu sigurnije mjesto. 

Dužnost je takvih megauspješnih kompanija koje nam kroje život da nas više zaštite

“Anatomiju” povremene muške sklonosti spolnom uznemiravanju teško će se iskorijeniti boljim i jasnijim, pripremljenijim mehanizmima za žene online, ali dužnost je takvih megauspješnih kompanija koje nam kroje život da nas više zaštite. Glumica Amber Heard je primila bezbroj takvih “poruka”, doslovnih, hejt poruka, kakve su mi, nažalost, i samoj poznate. I moje prijateljice, aktivistice koje djeluju u inicijativi SOS Ukrajina, čule su ovih dana da su kurve (ne pitajte me kako je povezano - ”usporedba” je jasna), prodane duše, da kradu pare Hrvatima i Hrvaticama. Znam tu pjesmu: bila sam sve navedeno, i ja, i svaka glumica koja se skinula u kadru zbog priče, svaka žena koja je naglas rekla neki svoj stav - o pravu na abortus, o politici, o kaznama izrečenim za obiteljsko nasilje, o muškoj supremaciji, o težini života na porodiljnom, o dojenju na javnom mjestu, o zimskim gumama, televizijska kritičarka koja se usudila napisati da joj se ne sviđa (ili sviđa!) novi uradak XY-na, poznanica na Twitteru koja je javno progovorila o svom abortusu, izvođačica koja koristi legalna sredstva za uljepšavanje, izvođačica koja ne koristi sredstva za uljepšavanje, žena koja je odjenula usku haljinu... Sve navedeno su stvarni primjeri zlostavljanja i/ili uznemiravanja preko interneta. Ponekad fotografiram i objavim takve poruke, ponude za liječenje tantričkim seksom, istjerivanje (jugonostalgičarskog) vraga penisom i uzimanje moje uže obitelji pod prste. 

Online život zapravo oponaša stvarni život, a u njemu nikad nije manjkalo perverznjaka i mrzitelja

Činim to jer ih tako otpuštam tamo gdje i pripadaju: u beznačajni ambis gdje mržnja još nije materijalizirana. Često dobivam i savjete da im “ne dajem pažnju”, no, i to je prebacivanje odgovornosti na mene/ nas kojima se takve poruke odašilju - “riješi to, u tišini, sama”, kao što smo se nekad skrivale od manijaka u prvim kolima tramvaja, kraj vozača, da nas drži na oku, baš kako su nas uplašene majke učile. Činjenica je da je internet došao daleko od onih prvih trenutaka kad se po svakoj javnoj osobi mogao posrati baš svaki anonimus u komentarima ispod članaka. Danas to mogu činiti samo pod svojim imenom i prezimenom, pa riskiraju tužbu – ili eto, u direktnim porukama. Prijave rijetko pomažu, jer Instagram nema službu koja zapravo može pratiti trilijun uznemirujućih poruka za žene u fokusu (a to su danas gotovo sve žene koje otvore profil javno). Online život zapravo oponaša stvarni život, a u njemu nikad nije manjkalo perverznjaka i mrzitelja. No, sad kad je Instagram postao mjesto komunikacije i sklapanja, pa i odrađivanja poslova, vrijeme je da se pravila poslovnog svijeta prenesu i na tu platformu. Direktne su poruke mjesto koje mora postati zaštićenije - ne samo za žene s milijunima pratitelja i timom koji radi trijažu, već za sve žene.