Kako je kod nas?

Rad i promjene: u Portugalu vam šef ne smije poslati poruku nakon završetka radnog vremena

15. studeni 2021.

Fotografije: Unsplash 

Novi zakoni doneseni su zbog velikih promjena na radnom mjestu koje su došle zbog pandemije.

U portugalskom parlamentu prošli tjedan je usvojen novi Zakon o radu koji je predložila vladajuća Socijalistička stranka, koji donosi velike promjene u skladu s promijenjenim okolnostima rada zbog pandemije koronavirusa. Najzanimljivija promjena dogodila se u definiranju prihvatljivog odnosa zaposlenika i šefova. Naime, prema novom zakonu, poslodavci ne smiju kontaktirati zaposlenike ni na koji način nakon što završetka radnog vremena. Za to bi mogli platiti visoke kazne.

Otvara se i mogućnost da će poslodavci, u slučaju rada od kuće, zaposlenicima morati plaćati dio troškova koje imaju zbog takvog načina rada, poput računa za struju i grijanje. U planu je donošenje i novih pravila, poput onih koji zabranjuju poslodavcima da nadziru radnike dok rade kod kuće te osiguravanje sastanka radnika i šefova svaka dva mjeseca kako ne bi došlo do pretjerane izolacije. 

"Pandemija je ubrzala potrebu da se regulira sve što se mora regulirati u Zakonu o radu", rekla je ministrica rada i socijalne sigurnosti, Ana Mendes Godinho, koja je najavila i donošenje novih pravila i zakona koji bi omogućili što bolji rad digitalnim nomadima. 

U Hrvatskoj je trenutno u izradi novi Zakon o radu, koji je Vlada poslala sindikatima i Hrvatskoj udruzi poslodavaca, a prvi bi se nacrt u javnosti trebao pojaviti krajem ove ili početkom iduće godine. 

I kod nas se spominje rad od kuće pa se tako u ovom nacrtu istaknuto da će poslodavac i radnik morati obostrano pristati na rad od kuće te se u tom slučaju radi dodatak ugovoru, a radnik smije i odbiti tu ponudu te zbog toga ne smije dobiti otkaz. Isto tako, plaće radnika koji rade od kuće ili na radnom mjestu ne smiju se razlikovati. Općenito, ide se na precizno definiranje rada na daljinu, što bi trebalo stajati u ugovoru o radu svakog zaposlenika, a sindikati će inzistirati i na tome da se svima nadoknade troškovi koje imaju zaposlenici koji rade od kuće, poput struje i vode, a to bi trebalo biti definirano kolektivnim ugovorima, pravilnikom ili ugovorom o radu. 

Što se tiče kontaktiranja šefa nakon radnog vremena, nema takvih detalja, ali Krešimir Sever iz Nezavisnih sindikata već je ranije istaknuo kako su se radnici za vrijeme lockdowna žalili na činjenicu da se očekuje da su stalno dostupni, a prekovremeni im nisu bili plaćeni ni registrirani. Takve će se situacije doduše rješavati također kroz ugovore, dodatke ugovoru ili pravilnikom o radu, često uz posredstvo sindikata, gdje je to moguće.

Novost bi mogla doći i za radnike na digitalnim platformama, poput Ubera, Wolta i Glova, koji bi mogli biti prepoznati kao punopravni radnici i tako dobiti radnička prava, koja trenutno nemaju. Spominjali su se i digitalni nomadi, odnosno benefiti koje bismo mogli imati kad bismo olakšali njihov boravak u Hrvatskoj pa se tako radi i na privlačenju takvih profila radnika. Novi Zakon o radu u Hrvatskoj bi trebao stupiti na snagu 1. srpnja 2022.