Razlog za alarm?

Što su ružičaste zastavice i što znače za vaše odnose

17. lipanj 2022.

Fotografija: IMAXtree

Čuli ste za crvene i zelene zastavice, ali znate li što su ružičaste i kako znanje o tome iskoristiti u svojim odnosima - i to ne samo ljubavnima?

Kad razmišljamo o dejtanju danas, pogotovo u ranim fazama upoznavanja, sasvim je jasno da ono više ne izgleda kao niz jednostavnih radnji poput poziva na kavu, večere, odlaska u kino ili kazalište i drugih načina provođenja vremena zajedno. Čak i kad se manifestira upravo kroz ove ili slične radnje, dejtanje je postalo kao vrlo kompleksna strateška igra u kojoj nam je pojačana svijest o vremenu, ulogu i profitu – kao da se radi o poslovnom pothvatu, a ne upoznavanju s drugom ljudskom jedinkom. Svjesni smo da nam je vrijeme na svijetu ograničeno i ne želimo ga "trošiti" na ljude koji nisu u skladu s onim što tražimo, posebno zato što nam društvene mreže za dejtanje daju ideju da je opcija stvarno puno jer je svatko potencijalan partner, kao i da postoji netko tko će biti ""the perfect match". Zbog toga smo skloni analizirati ponašanje druge osobe i tumačiti ga kroz razne pop-psihološke kategorije, kao što su crvene i zelene zastave. Kao što znamo, zelene zastave označavaju poželjne obrasce ponašanja, dok crvene označavaju one toksične, poput manipulativnosti, lažljivosti, sebičnosti i ljubavnog bombardiranja, od kojih se bježi glavom bez obzira.

Svjesni smo da nam je vrijeme na svijetu ograničeno i ne želimo ga "trošiti" na ljude koji nisu u skladu s onim što tražimo

Kao i u svakom drugom pogledu našeg postojanja, stvari nisu crno-bijele, a ni zeleno-crvene. Niz je nijansi između njih, i zbog toga u javni diskurs sve više ulazi tema ružičastih zastava (pink flags). One označavaju obrasce ponašanja koji se na prvu mogu činiti alarmantnima, ali potencijalno mogu imati objašnjenje i razlog. Primjer bi bio to da partner/ica i vi imate različite ljubavne jezike: dok je druga osoba vrlo ekspresivna i često govori koliko joj je stalo do vas, vi ste možda rezervirani i pažnju pokazujete na puno suptilnije načine, kao što je pomoć u konkretnim i praktičnim stvarima, te tako voljenoj osobi olakšavate život. Iako biste tijekom ranih stadija odnosa vrlo lako mogli tumačiti ponašanje druge osobe kao crvenu zastavu – jer ona se vama može doimati nesamostalnom i lakom na riječima, a vi njoj hladnima i proračunatima – kroz daljnje upoznavanje možete ustvrditi da je pažnja obostrana, samo se izražava na druge načine. Ovako postaje jasno da se ne radi o fundamentalnoj nekompatibilnosti, nego o lako rješivoj prepreci koju samo treba iskomunicirati.

Isto tako, može se dogoditi da saznate da je osoba koja vam se jako sviđa u vrlo dobrim odnosima sa svojim bivšim partnerom. Ovo može označavati cijeli spektar potencijalnih scenarija: radi li se u njihovom odnosu o istinski platonskom prijateljstvu utemeljenom na zajedničkoj povijesti, ili opasnoj vezi koju oni ne mogu prekinuti, a vi ćete joj biti iduća lateralna žrtva? Možda uopće nisu ni prekinuli svoju vezu, a vama sad lažu? I prije nego što pomislite, već u glavi vrtite sve scenarije koje bi ova činjenica mogla označavati – i svaki bi mogao biti točan. Ružičaste zastave odnose se upravo na obrasce u ponašanju i stavovima koji mogu biti simptom većeg problema, ali ne moraju nužno.

Ružičaste zastave, naravno, postoje i u prijateljskim i obiteljskim, kao i u poslovnim odnosima. Ekskluzivnost vaše bliske grupe prijatelja može biti znak vrlo intimnih međusobnih odnosa i grupne kohezije, ali može i predstavljati problem ako biste htjeli na druženje ili ljetovanje dovesti osobu koja nije primarni član vaše grupe. Možda s ocem ili majkom imate odnos koji je izrazito miran i nekonfliktan, što znači da ćete svaku razmiricu zaobići i razgovarati isključivo o stvarima o kojima se slažete. Ovo također znači i da ćete teško razriješiti probleme kad se oni pojave, kao i da će vam komunikacija s njima biti izrazito ograničena. Naravno, nijednom odnosu svađa nije ideal, ali odsutnost bilo kakvog sukoba može dovesti do udaljavanja, i upravo je zato dobar primjer ružičaste zastave – ne mora biti problem samo po sebi, ali vrlo lako može postati.

Nijednom odnosu svađa nije ideal, ali odsutnost bilo kakvog sukoba može dovesti do udaljavanja

Posebno zanimljiv fenomen uočen u istraživanjima i psihološkoj praksi jest činjenica da zbog ružičastih zastava mnogi pojedinci odustaju od odnosa, a u isto vrijeme – ignoriraju crvene zastave ili ih prezentiraju drugačije. Ljubomoru i posesivnost tako se zna tumačiti kao znak strasti, a različitosti u glazbenom ukusu kao ozbiljnu prepreku i znak fundamentalne nekompatibilnosti. Iako se čini kontraintuitivnim da ćemo se prije svjesno upustiti u evidentno loš odnos nego raditi na inače solidnom u kojem su prepreke, razlozi za ovo relativno su jasni. Ponašanja koja se vežu uz crvene zastave vrlo su očit znak da odnos nije dobar za nas, i vrlo često ćemo u takav odnos svejedno ući, uglavnom iz pounutrenog osjećaja manje vrijednosti, želje za opasnošću ili nečeg sličnog. Vrijedi dodati da je i slika ljubavi u popularnoj kulturi uvelike utemeljena na atraktivnim idejama instantne privlačnosti, vatrene energije i destruktivnog potencijala, zbog čega bismo baš takav odnos u stvarnom svijetu mogli biti skloni tumačiti kao onaj koji nam treba, ignorirajući njegove negativne strane. Jasnoća koju ima crvena zastava u potpunoj je suprotnosti neizvjesnosti koju označava ružičasta. Ružičaste zastave ne ukazuju ni na što čisto i definitivno, osim na to da su veze uvijek prostor na kojem će se morati raditi i truditi, da će komunikacija uvijek biti izazov te da početna privlačnost ne može održati vezu u njezinim konkretnim dimenzijama. Jasno je da je ova ideja u potpunoj suprotnosti našoj želji da nađemo savršenog partnera koji će nam u svemu odgovarati, i da mnogi zbog toga napuštaju veze u kojima bi se brojni problemi mogli riješiti kad bi im se dao prostor i vrijeme. S druge strane, zašto gubiti vrijeme na osobu kod koje primijetimo puno ovakvih ambivalentnih signala? Moguće je i da su ružičaste zastave tek znak problema u nastanku, i u tom bi slučaju bilo bolje odmah ih registrirati kao prijetnju i izaći iz odnosa. Ili?

Jasnoća koju ima crvena zastava u potpunoj je suprotnosti neizvjesnosti koju označava ružičasta

Dejtanje nikad nije bilo toliko komplicirano kao danas, zbog čega i jest sve veći broj ljudi koji žive ili žele živjeti solo. Međutim, ako u odnosima pronalazite ispunjenje, logično je da ćete se pitati koji je pravi način da njima navigirate. Ako primijetite ružičastu zastavu kod partnera, ona vam je prilika za uspostavljanje direktne i iskrene komunikacije, prostora gdje se strahovi dijele, a problemi zajednički rješavaju. U komunikaciji će se i razriješiti brojne dileme te izgraditi povjerenje, ili možda, s druge strane, potvrditi da veza uistinu nema budućnost kakvu želite, što će se dugoročno pokazati kao dobra stvar. Ružičaste zastave nisu znak ni dobrog ni lošeg odnosa, nego jednostavno – stvarnog.

U komunikaciji i svijesti, kao i u svemu, treba ipak biti umjeren. Pripazite da se ne zapletete u pretjerana analiziranja i razmišljanje o tome što može značiti svaki potez koji partner napravi. Refleksija je dobra, ali zbog količine sadržaja kojem smo izloženi, može se vrlo lako dogoditi da počnemo koristiti tuđe argumente ili projicirati, čime se udaljavamo od svog stvarnog stanja. Uvijek je korisno uzeti predah i doći u dodir s vlastitim osjećajima – jesmo li, primjerice, iz nekog razloga ljuti na partnera pa nam se zato čini da je danas distanciran od nas? Odnosi puno manje počivaju na međusobnoj analizi, a puno više na zajedničkoj. Jednako tako, nekad je dovoljno samo biti u vezi, i tako s vremenom otkrivati nečije boje umjesto da ih unaprijed pretpostavljamo.