Prvo istraživanje

Trećina žena u Hrvatskoj štedi na menstrualnim potrepštinama jer su im preskupe

18. veljača 2021.
Fotografija: iStock

Šokantni su rezultati prvog istraživanja o menstrualnom siromaštvu koje je krajem prošle godine provela udruga PaRiter.

Istraživanje provedeno online od rujna do listopada 2020. godine jedno je od rijetkih u Europi, a Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter provela ga je u suradji s Tiiiit! Inc. te je financirano od strane Frida – Young Feminist Foundation.

U online istraživanju sudjelovalo je 6084 osoba koje su imale menstruaciju u posljednjih godinu dana, a istraživanje je osmišljeno s dipl. psihologinjom Majom Močibob. 

Prosjek godina ispitanica je 30,96, najveći dio ih živi u Zagrebu, a za njih 48,5 posto mjesečni prihodi su manji od 5.000 kuna. 

Većina ih koristi jednokratne higijenske uloške (74,1 posto), tampone (13,6 posto) i menstrualnu čašicu (9,1 posto). Ostatak koristi višekratne, perive uloške (2,6 posto), neke druge metode ili kombinaciju već navedenih (1 posto).

Rezultati su prilično šokantni i pokazuju da više od trećine sudionica istraživanja, njih 36,4 posto, kupuju manje kvalitetne menstrualne potrepštine jer si druge ne mogu priuštiti. Njih 8,8 posto kaže da to radi često, a 28,1 posto ponekad. Više od 10 posto ispitanica nemaju dovoljno potrepština da ih mogu promijeniti kad žele, a 8,8 posto događa se da uložak ili tampon ne mijenjaju duže od 6 ili 8 sati jer si ne mogu priuštiti više potrepština. 

Osim stupnja dostupnosti higijenskih potrepština i uvjeta kod kuće, na poslu i u školi, istraživanje se bavilo i sramom koji je još uvijek prisutan kad se (ne)govori o menstruaciji. Iako manji dio ispitanica misli da je menstruacija nešto prljavo (10,5 posto), njih 4,1 posto srami se kupovati menstrualne potrepštine, a većina (48,5 posto) koristi naziv "menga", 14 posto govori "menstruacija", a 4 posto mjesečnica. 

Na kraju, doc.dr.sc. Ana Marija Sikirić Simčić s riječkog Ekonomskog fakulteta navela je i preporuke za smanjenje cijena menstrualnih potrepština, točnije smanjenje stope PDV-a. 

"Temeljem rezultata istraživanja može se pretpostaviti da prosječna mjesečna potrošnja na menstrualne potrepštine osobe koja menstruira iznosi 50 kuna. Ako se pretpostavi da jedna osoba tijekom menstruacije prosječno menstruira 12 puta godišnje, godišnji trošak menstrualnih potrepština iznosi 600 kuna. Od navedenih 600 kuna PDV ukupno trenutačno čini 25% iliti 120 kuna. Snižavanje stope PDV-a na 5% rezultiralo bi godišnjom uštedom od 96 kuna po članu kućanstva koji menstruira, a u slučaju 13% od okvirno 58 kuna", stoji u preporuci. 

Istu preporuku, o tome da bi se menstrualni proizvodi trebali oporezivati najnižom stopom, donijela je i Europska unija, točnije Europski parlament. Preporuka je neobavezna pa je Hrvatska jedna od onih zemalja koje ju nisu prihvatile. 

image
Prosvjed u Londonu prošle godine za uvođenje besplatnih menstrualnih potrepština u škole
Foto: Rex Features

Cijelo istraživanje pročitajte ovdje

Inače, Škotska je prošle godine prva u Europi donijela zakon prema kojem će menstrualni proizvodi biti potpuno besplatni. Prema istraživanjima provedenim u toj zemlji, jedna od 4 žene nije si mogla priuštiti menstrualne potrepštine svaki mjesec.