Na ‘visokoj‘ nozi

Zar žene zaista opet nose štikle?

23. lipanj 2021.
Fotografije: IMAXtree

Ako ste pomislile da je gotovo, stvari su se preokrenule. Visoke pete ponovno su tražene, vrijeme niskih cipela je završilo.

Stvarno ne razumijem kako možete", rekao je kolega nedavno na temu cipela s visokim petama. Slegnula sam ramenima. Ne znam ni ja, iskreno, ali znam da, kad su mi došle nove cipele prije mjesec dana, partner me pitao: "Nemaš li još dvoje novih koje nikad nisi obula?" Ponovno sam slegnula ramenima. Pa što? Sad još najbolje da mi se broje cipele koje imam! Sve koje sam kupila ove godine su na petu, manju ili veću, a ja sam jedna od onih koja ne nosi štikle često. Najčešće kupujem one s nižom blok petom jer su mi stabilne. Svejedno ih nosim - na posao, na piće, izlazak... I to posebno u zadnjih nekoliko mjeseci. Svaki izlazak iz kuće bio je prilika da se sredim, čak i ako me nitko neće vidjeti. I ta je prilika zahtijevala sređivanje, a to znači i cipele na petu. 

"Moram priznati da ne osjećam baš nožne prste, ali izdržala sam cijeli dan i večer u njima", pohvalila se prijateljica dva dana nakon vjenčanja. Bila je sretna i ponosna, pa tako i mi zbog nje. Ne zato što nema osjećaj u stopalu, nego zato što je izdržala satima, do samog kraja. Sve znamo da to nije nimalo lako. 

Iako je možda izgledalo da je njihovo vrijeme prošlo i da smo konačno odlučile da se nećemo više patiti, trpjeti bolove, stisnute prste, stopala koja trnu, leđa koja bole...  Vratile su se. 

image
Zbog njih imamo bolje držanje

Potvrđuju to povećane pretrage na Googleu za "visoke pete", kao i bilo koja šetnja gradom. Posvuda su.

Lockdown smo proveli u papučama, kad je stiglo ljeto nismo još bili spremni skočiti na pete pa smo masovno kupovali anatomske natikače, od Birkenstocka do Crocsa, preko Ipaneme do Havaianasa. Jesen i zima ponovno kod kuće, preživjeli smo kišno proljeće... Sad imam neopisivu želju kupiti si natikače na petu, nešto što nikad u životu nisam posjedovala, ali čini mi se kao savršeni komad obuće. I znam da će me stopala boljeti od njih, ali isto tako znam da će savršeno ići uz onu lepršavu midi haljinu. Sve što zapravo svi želimo je srediti se konačno i negdje otići. Pa sad kad konačno možemo, kad smijemo izlaziti u grad i družiti se van kuće, to ćemo i napraviti.  

image
Zbog njih imamo bolove i trnu nam stopala

"Ženama je nedostajala radost sređivanja za izlazak. Ne mogu se odreći cipela na petu jer im nikada ne dosade", izjavio je nedavno Manolo Blahnik, jedan od najpoznatijih dizajnera štikli, dok je njegova nećakinja i jedna od šefica u kompaniji dodala kako, osim cipela s petom od 10 centimetara, koje su već standard, rade i zalihu onih od 12 centimetara, što "nisu učinili godinama". Potražnja je porasla jer štikle nisu došle na loš glas samo zbog prošlogodišnjeg lockdowna. Još od 2017. piše se o njihovom padu, i to iz više razloga. 

Te godine, naime, počelo se pričati o seksualnom zlostavljanju na vrlo visokim razinama, masovni feministički prosvjedi su se održavali po cijelom svijetu, prvenstveno u SAD-u, zbog čega se počelo pričati o svim stvarima koje žene rade zbog muškaraca. Jer štikle nosimo kako bismo bile privlačnije; kako bi nam noge izgledale izduženo, leđa bila ravna, a stražnjica podignuta. Koliko god ih voljele i koliko god si umislile da ih volimo jer nam se sviđaju, zapravo ih volimo zato. U njima smo ljepše i privlačnije. A onda smo vidjeli Gal Gadot kako na press turneji za "Wonder Woman" nosi ravne sandale. 

image
Ipak ih se ne odričemo

Već dvije godine prije toga, 2015. na festivalu u Cannesu, počelo se pričati o štiklama kao nečemu nametnutom svim ženama jer je nekoliko žena dobilo zabranu hodanja po crvenom tepihu zato što nisu imale štikle. Ta je godina na festivalu prije ovog skandala nazvana "godinom žena" zbog velikog broja filmova s glavnim ženskim ulogama i redateljicama. 

"Svi bismo trebali nositi ravne cipele, mislim da uopće ne bismo trebale nositi pete. Čini mi se da dolazi neki novi val jednakosti, mišljenja da su žene jednako zanimljive i fascinantne na platnu - i da mogu zaraditi", rekla je glumica Emily Blunt. Ipak, sve su nosile pete te godine, i svake iduće. Kamala Harris osvojila je izbore u crnim starkama, ali na poslu ipak nosi štikle jer cipele na petu smatraju se profesionalnima. U Japanu su prije nekoliko godina žene počele konačno dizati glas jer na poslu moraju nositi štikle, zbog čega imaju zdravstvenih problema. Čak je i Victoria Beckham prije tri-četiri godine objavila kako "više ne može" hodati na petama, i to zbog neizdrživih bolova u stopalu koje joj je postalo deformirano od stalnog nošenja štikli. Taj period, doduše, nije dugo trajao i ponovno je na peti. 

image
Blok peta je stabilnija

"Cipele na petu počela sam redovno nositi pred kraj faksa, a vikendom u izlaske još u srednjoj školi. Do lockdowna nisam ni posjedovala tenisice, ali čak sam i ja pokleknula i kupila dva para. Primijetila sam da su štikle bile 'na čekanju' u posljednjih godinu i pol, ali nikad nisam mislila da će nestati i jako mi je drago da se ljudi vraćaju ne samo cipelama na petu, nego općenito eleganciji, sređivanju. Iako sam počela povremeno nositi ravne cipele, ne planiram se odreći štikli i nosit ću ih dok god budem mogla. Jednostavno, svaki mi outfit izgleda ljepše, držanje mi je bolje kad sam na petama...", kaže kolegica koju sam tek nekoliko puta u životu vidjela u ravnim cipelama, a sjedile smo jedna do druge godinama. 

Pa da odgovorimo na pitanje iz naslova: Da, žene zaista opet nose štikle, i nosit će ih uvijek. Možda će nekad biti "na čekanju", možda nekad nećemo osjećati prste na nogama i trnut će nam stopala, možda ćemo ih povremeno "zamijeniti gorim", odnosno balerinkama i tenisicama, ali uvijek ćemo im se vraćati. Čak i ne zato što je muškarcima to privlačno - barem ne svjesno. 

"Daju mi samopouzdanje, odmah se osjećam bolje i sigurnije u njima. Tenisice su ok, ali nije to - to", zaključuje kolegica.

image
Nedostajalo nam je sređivanje