Naišla sam nedavno, skrolajući po Facebooku, na vrlo tipičnu objavu BuzzFeeda: 'XY ljudi koji su bili u krivu oko ženske anatomije'. Znate te objave - hrpa screenshotova s Reddita ili embedanih tweetova koji će vas šokirati i nasmijati glupošću. Bilo je jako puno onih koje je zbunjivala menstruacija (neki očito misle da žene mogu kontrolirati krv jednako kao i mokraću i da iz lijenosti koristimo tampone i uloške?!), a još više onih koji nemaju osnovnog pojma o klitorisu te misle da je "ženski orgazam nezdrav".
Nije to ništa čudno jer taj je organ još uvijek tabu tema, ne samo u javnosti, nego i u intimnim razgovorima među ženama.
Ipak, postoji ekipa koja ipak radi na tome da klitoris prestane biti "prljava riječ".
U Zagrebu se održava Vikend Klitopismenosti s programom u društveno-kulturnom centru Šesnaestica. U organizaciji udruge Domina i Šesnaestice, svi su slobodni, uz prethodnu najavu, doći na radionice, predavanja i gledanje filmova koji u prvi plan stavljaju baš klitoris. Osim u Zagrebu, Klitopismenost se ove godine proširila na Pulu i Rijeku, a krajem rujna dolazi i u Čakovec. O svemu smo pričali s Karlom Horvat Crnogaj, jednom od pokretačica ovog programa.
"Na prvom mjestu, za vikend svi mogu očekivati – dobru zabavu. Na klitaonicama uvijek vlada dobra atmosfera. Kažem uvijek da je klitoris najoptimističniji aspekt ženske tjelesnosti jer je jedini organ koji služi samo zadovoljstvu, a ta moć čiste pozitive se osjeti i pri održavanju programa. U subotu ćemo raditi etuije od recikliranih plastičnih vrećica – te torbice mogu biti za duhan, tampone ili za poklon konzervativnijoj tetki, kako već tko odabere; nakon toga radimo otvarače za pivo koji su istovremeno magneti. U nedjelju ja predajem o tomu kako je tehnologija popularizirala potpunu anatomiju klitorisa i gledamo dokumentarac 'Moje ime je klitoris'", kaže Karla, koja je na ideju o popularizaciji klitorisa došla prije nekoliko godina, a ovakve radionice organizira već tri godine.
"Sve je krenulo kada sam prvi put vidjela nacrt potpune anatomije klitorisa. Nisam mogla vjerovati da tek tada nešto takvo saznajem, a posebno me ošinula informacija o veličini. Osam do 12 centimetara. Bilo mi je posve nevjerojatno da ne znam oblik nečeg poprilično supstancijalnog unutar vlastitog tijela.
Lampica za unutrašnji alarm mi se upalila baš kada sam prvi put vidjela prikaz pozicije klitorisa. On je doslovce omotan oko vaginalnog kanala. Kojeg se svi sjećamo s tih nekakvih presjeka ženskog trupa koji se koriste pri prezentiranju ženske anatomije. Gore je ona gomoljasta maternica i jajnici i onda se dolje spušta taj kanal... oko kojega na edukativnim presjecima nema ničega. Dakle, nije da u tu sliku ništa više nije stalo – samo je izostavljen sadržaj koji je na tom mjestu u stvarnosti prisutan", objašnjava Karla.
No, ispravlja me kad pitam zašto je klitoris uvijek bio zanemaren u proučavanju ženske anatomije.
"Izučavalo ga se minimalno od antičke Grčke, otkada se i zove tako. Neću sad romantizirati, kojekakva zloćudna svojstva su mu pripisivali, ali bavili se njime jesu. Tek krajem 19. stoljeća struka kreće zanemarivati klitoris kao nešto nedostatno njihove pozornosti – nekako u isto vrijeme kada se shvatio proces oplodnje, u kojem klitoris baš nikako nije bio zastupljen. Što je valjda svojevrstan ginekološki turn-off", objašnjava Karla. Je li to razlog zašto o klitorisu ne pričamo gotovo nikad i ni s kim; je li zato klitoris "prosta" riječ?
"Nekako mislim da to što klitoris smatramo riječju dvojbene pristojnosti – a istina jest, rijetko ćemo je izgovoriti primjerice na obiteljskom ručku – ima dosta veze već s time što je rijetko čujemo. Ali nije to usamljen fenomen, radile su se, primjerice, studije uspoređivanja koliko često se u filmovima prikazuje felacio u odnosu na kunilingus. Vjerujem da ne moram iznositi u čiju su korist išli rezultati. Fokus na žensko zadovoljstvo pri seksualnim temama rjeđi je, a kada se ipak prikazuje - zbunjuje jer na njega nismo navikli", kaže Karla.
Ipak, slažemo se u tome da mnoge žene zapravo ne znaju mnogo o tom organu koji se nalazi u njihovom tijelu - ni kako izgleda, ni gdje je točno smješten, a bome ni koja sve čudesna svojstva ima.
"Točno je da mnogo žena ne zna puno o klitorisu. Kad smo u fazi osmišljavanja projekta napravili prvi prototip 3D printanog modela klitorisa nosila sam ga oko vrata tjednima i pitala poznanice na koje bih naišla da što misle da to jest, u najvećem broju slučajeva bezuspješno. Iako, opet – kako bi i znale? Po meni, ovo ne bi trebao biti kulturno-aktivistički projekt nego sadržaj školskog kurikuluma. Pa osobno sam za sve dijelove klitorisa s njihovim imenima i funkcijama saznala tek nakon 35. rođendana – i iskreno mislim da me tu društvo kao ženu zakinulo. Mislim da svaka (mlada) žena zaslužuje toliko pažnje od svoje okoline da joj se pruži prilika da upozna vlastitu tjelesnost.
Da žene znaju više o svemu tome, možda bi i više pričale među sobom, s prijateljicama. A zašto ne znaju, odnosno zašto je klitoris izbrisan iz tih nacrta, o tomu možemo samo nagađati. Ali Klitopismenost je tu da to promijeni! Od 2018. radimo radionice 3D printanja modela klitorisa, radili smo i poseban zlatni klitoris koji je bio na Prideu. Bila sam oduševljena kada sam na Noćnom maršu vidjela zastavicu s motivom klitorisa. Pomičemo stvari s početnog mjesta", ponosno ističe Karla.
Većina polaznica su, jasno, žene, no i to se polako mijenja, što ih posebno veseli.
"Jasno je da kod ove teme prevladavaju žene, a nije ni jednostavno doći i znati da ćeš biti u takvoj manjini. Ali dođu i muškarci – najčešće s partnericama. Čak sam razmišljala napraviti klitaonicu samo za dečke. Mislim da, kad pokušavamo probiti tabue, trebamo biti empatični za tuđe skanjivanje koje uopće ne mora dolaziti iz ičeg malicioznog. Pokatkad je tu u pitanju jednostavno sramežljivost. Ali optimističan je i taj razvoj da od 2018. na program dolaze sve mlađa publika i sve više dečkiju", kaže Karla.
Cijeli program Klitopismenosti pogledajte ovdje, a za sudjelovanje, koje je besplatno, prijavite se na ovom linku. Ako niste u Zagrebu, predavanje uz izlaganje o 3D printanju može pratiti i online već naredni vikend za što se možete prijaviti na linku ovdje.